نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱ مهر ۱۳۹۹
بازدید امروز : 556
بازدید دیروز : 3288
تعداد نظرات : 3466
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1797
کل بازدیدها : 2308203
خروجی فید امروز : 13
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :2 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

در ناحيه ساحلي جنوب درياي خزر «گالي» ، «سفال» و «لت» پوشش سنتي سقف بناها را تشكيل مي داده است(افراخته،١٣٦٩) سفال از توليدات صنايع ملي و دستي ايران ، مهمترين ماده ساختماني در نواحي شهري و روستايي ايران خزري بوده است . يكي از مهمترين نواحي اي كه در آن صنعت توليد سفال سقف تا سالهاي اخير از رونق خاصي برخوردار بود، ناحيه تالش بوده است كه در اين ناحيه با استفاده از مواد اوليه و نيروي كار محلي توليد مي شد و هماهنگي خاصي با ويژگيهاي اجتماعي و اقتصادي و طبيعي ناحيه داشت. در سالهاي اواخر حكومت قاجار و پهلوي به تدريج سفال از صفحه ساختمان سازي به حاشيه رانده شده است.
در حاليكه بسياري از كشورهاي بزرگ دنيا صنعت مشابه را در كشور خود تعالي بخشيده و حفظ كرده اند، بررسي سياست هايي كه منجر به حذف صنايع ملي ايران به نفع واردات ورقه هاي گالوانيزه شده است مي تواند موجب تجديد نظر در توسعه صنعت مسكن ايران مبتني بر توليد ملي شده و منافع اقتصادي و اجتماعي و زيست محيطي در پي داشته باشد.
 
 
سفال سازي در تالش و اهميت آن :
منطقه تالش با موقعيت خاص جغرافيايي، هميشه از نظر صنعت سفال از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است. بررسي و تحقيقات اين ناحيه مهم باستاني از سال ١٣٣٥ توسط هيات هاي مختلف ايراني آغاز گرديد. هيئت بررسي و كاوش هاي ايراني در مناطقي چون مارليك، كلورز(دره رودبار)، جوبن، لسبو، عمارلو، املش و ديگر نواحي حوزه گوهر رود و سفيدرود اقدام به بررسي و حفاري نمودند وآثارمختلفي متعلق به هزاره دوم تا دوره اسلامي را كشف كرده اند، بعلاوه هيئت هاي باستان شناسي ژاپني نيز به رياست پروفسور«راگامي» و «فوكاهي» در ديگر محوطه هاي باستاني گيلان چون ديلمان و حليمه جان به بررسي و كاوش پرداخته اند. بررسي ها نشان مي دهد كه در اين ناحيه بهترين كار سفالگري تهيه سفال سقف است كه براي پوشش شيرواني ساختمانها بكار گرفته مي شود. اين سفال ها با توجه به وضع اقليمي منطقه بهترين پوشش سقف ساختمان هاست. عايق دما بوده و از ورود سرما و گرما جلوگيري مي كند(كياني،١٣٧٩: ١٧٣-٥٧ ). سر و صداي زياد ناشي از باد و بارندگي هاي مداوم ناحيه را به درون ساختمان انتقال نمي دهد. از صنايع و هنر ملي ايران بوده كه با استفاده از مواد اوليه محلي، ايجاد فرصت هاي شغلي و جلوگيري از خروج ارز، مصالح ساختماني توليد مي كند. در نواحي توليد سفال سقف، اشيايي چون كوزه، گلدان، تنورنانوايي و ظروف آشپزخانه به عنوان فعاليتي جنبي توليد مي شود. بنابراين اهميت اجتماعي و اقتصادي آن قابل توجه است.
در تهيه سفال سقف گل رس خالص مرغوب را جمع آوري و در حوضچه هايي به خمير تبديل مي كنند.آنگاه به صورت سفال در قالبهايي چوبي جاي مي دهند و برحسب موقعيت اقليمي در فاصله بين ٤ تا ١٠ روز به تدريج خشك مي كنند. سپس به مدت ٣ روز در كوره هاي هيزمي آن را به اصطلاح مي پزند و آماده مي شود تا توسط استادكاران در سقف ساختمانها و مساكن نصب گردد.
 
محاسن استفاده از سفال در صنعت ساختمان سازي :
 
تقويت صنعت و هنر ملي
سفال از صنايع و هنر ملي ايران بوده كه با استفاده از مواد اوليه محلي اشياء ساختماني توليدمي كرد و منجر به ايجاد فرصت هاي شغلي مي شد. كشورهايي نظير چين ، انگليس، روسيه، روماني، يونان و بلژيك و به احتمال زياد بسياري از كشورهاي جهان صنايع ملي سفال خود را به تدريج با شرايط جديد سازگار كرده و آن را توسعه داده اند.
 
از نظر مقاومت
ورقه هاي آهن گالوانيزه به شدت اكسيده مي شود و نيازمند آن است كه با لعاب هاي مختلف و ضد زنگ آن را مدتي حفظ كنند. حتي ايرانيت هم گرچه از نظر سابقه استفاده در سقف بنا ماده اي جديد است اما بعد از چند سال روي آن گياهان رشد مي كنند و آن نيز نيازمند رنگ و لعاب است. ولي سفالهايي كه بعد از ٨٠ سال از روي ساختماني كهنه و فرسوده جمع آوري مي شود دوباره خريد و فروش مي شوند.
 
از نظر زيبايي
از نظر زيبايي ساختمانهاي ناحيه تالش و آسنارا كه هنوز تا حدي به طور يكدست سفال پوش است منظره اي خاص و جالبي را به نمايش مي گذارد، در حاليكه ورقه هاي گالوانيزه و ايرانيت استفاده شده بر حسب زمان استفاده ، نوع لعاب ، نوع ضد زنگ و فرسودگي ورقه ها، منظره اي غير يكنواخت و دلگيري به نواحي شهري و روستايي تحميل مي كند. اين منظره در بالاي ساختمان هاي بخش مركزي شهر رشت چشم انداز نامطلوبي ارائه مي كند.
 
از نظر اكولوژي
اولاً: سر وصداي بارندگي به خصوص بارندگيهاي مداوم شمال ايران بر روي ورقه هاي گالوانيزه ناراحت كننده است در صورتي كه سفال هيچگونه سر و صدايي ندارد.
ثانياً: سفال عايق دما است. در زماني كه زير پوشش گالوانيزه ٢٠ درجه دما داشت دماي زير سفال ١٢ درجه بود. بر عكس در فصل زمستان دماي دماي زير حلب بود ودماي زير سفال ١٣ درجه را نشان مي داد كه اين خصيصه جهت تامين دماي ساختمان با استفاده از انرژي طبيعي قابل توجه است.

مطالعه نشان مي دهد كه صنايع و هنر ملي سفال سازي ايران به دليل اعمال سياستهاي نسنجيده اي به نفع واردات از خارج به تعطيلي كشانده شده است. در نتيجه صنايع هنر ملي ايران به نفع واردات كالا از خارج حذف گرديد كه منجر به خروج ارز از كشور شده و وابستگي سياسي و اقتصادي به همراه دارد. با نيازهاي اجتماعي، طبيعي و اكولوژيكي ناحيه هماهنگي نداشته و چشم انداز نامناسبي را به محيط هاي شهري و روستايي تحميل مي كند. در حالي كه از مشكل بيكاري رنج مي بريم كوره هاي سفالگري به بهانه نيازمند بودن به نيروي كار زياد تعطيل شده اند
 
منبع: متل سپیدار شهر اسالم

 

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید