نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

 

معرفی برخی هنرمندان گیلان

 احمد آشورپور

آشورپور متولد ۱۲۹۶ غازیان انزلی است. او در حال حاضر قدیمی ترین خوانندۀ موسیقی گیلان محسوب می‌شود. هر چند برخی از آهنگ ها و آثار او نشأت گرفته از ملودی ها و نغمات غیر بومی است ،اما در هر حال صدای او برای لااقل دو نسل از مردم گیلان یادآور تلخ و شیرین روزگار پرفراز و نشیب دهه های ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ در گیلان است. آشورپور طی سالهای مذکور کنسرت های بیشماری را اجرا نمود. این کنسرت ها در ایجاد شور و نشاط مردم و عمومیت موسیقی گیلان نقش بسزایی داشته است. آشورپور پس از انقلاب نیز کنسرت هایی را در تالار اندیشۀ حوزۀ هنری، فرهنگسرای نیاوران و برخی مراکز دیگر برگزار نمود که با استقبال دوستداران موسیقی گیلان مواجه گردید.

 فریدون پوررضا

فریدون پوررضا به سال ۱۳۱۱ در لشت نشاء از توابع شهرستان رشت متولد شد. او از کودکی به دلیل صدای خوش، قریحۀ خدادادی و عشق و علاقۀ وافر به موسیقی زادگاه خود از کودکی به زمزمه آوازها و ترانه های گیلی پرداخت. تسلّط پوررضا به موسیقی گیلان موجب شد تا در جوانی جذب مراکز فرهنگی و هنری استان شده و صدایش مورد توجه و استقبال اهالی گیلان قرار گیرد. ایشان پس از نزدیک به پنج دهه کار در زمینۀ موسیقی گیلان و تحقیق و مطالعه در نواحی مختلف و سبک های متفاوت آوازی و سازی، در حال حاضر یکی از آگاهان مسلّم موسیقی این منطقه و حافظ و مجری روایت های آوازی موسیقی گیلان به شمار می آید. پوررضا علاوه بر همکاری با رادیو و تلویزیون کنسرت های بی شماری جهت  علاقمندان موسیقی گیلان ارائه داده است.

 ناصر مسعودی

مسعودی به سال ۱۳۱۴ در رشت متولد شد. او از کودکی با برخی از حوزه‌های موسیقی آوازی گیلان آشنا گردید. عزیمت او به تهران موجب گردید تا با استادان و هنرمندانی چون علی اکبرخان شهنازی، ظلی و بدیع زاده آشنایی یافته و به این ترتیب با موسیقی ردیفی نیز مأنوس گردد. او در طول نزدیک به پنجاه سال فعالیت هنری به خواندن تعدادی از آوازها و ترانه‌های باز سازی شده گیلانی پرداخته و از این طریق شور و شعف خاصی را در میان علاقمندان موسیقی این خطه ایجاد نمود.

مسعودی علاوه بر اجرای کنسرت های مختلف با رادیو نیز همکاری گسترده ای داشته و از این طریق نیز به رواج این نوع از موسیقی کمک نمود.

 

ناصر وحدتی

ناصر وحدتی متولّد سال ۱۳۲۶ در لیش سیاهکل است. وحدتی از معدود مطّلعین و آگاهان موسیقی گیل است. وحدتی به خاطر برخوردار بودن از صدایی خوش و اصیل طی حدود یک دهه فعالیت خود در نزدیک به چهل کنسرت داخل و خارج از کشور شرکت نموده و به اجرای آوازها و به ویژه ترانه های گیلی پرداخت.

    اجراهای وحدتی که عمدتاً مربوط به ترانه ها و ریزمقام های گیلان بوده و در حوزۀ موسیقی مراسمی و سرورآمیز قرار دارد در معرفی این بخش از موسیقی گیلان تأثیر شایسته ای به جای گذارده و شور و اشتیاق خاصّی را در علاقمندان موسیقی گیلان ایجاد نمود.

 

عزیز مشتاق

زنده یاد عزیز مشتاق به سال ۱۲۹۲ در روستای کوجیل سیاهکل متولد شد ، حدود ۶۵ سال سرنا نواخت. مشتاق سرنانوازی را نزد پدرش شریف خان و مرحوم غلامعلی فلاحت کار آموخت. او برجسته ترین حافظ قطعات و تکّه های مربوط به این ساز در سراسر گیلان به شمار می‌آمد.

 حسین علی امین چورته

حسین علی امین چورته به سال ۱۳۱۰ در (لَتَر) از روستاهای گالش محلّۀ رامسر متولد شد. شغل اصلی او دامداری و چوب داری است. او از نوازندگان نی چوپانی و از مجریان موسیقی چوپانی اشکوری و جلگه های شمال این منطقه است. ویژگی کار این هنرمند در حافظۀ قوی و ارائه صحیح قطعات سازی منطقۀ اشکور و کوهپایه های رامسر است.

 یوسف موسایی

یوسف موسایی به سال ۱۳۰۹ در گالش محلّه از توابع رامسر متولّد شد. او اصالتاً اشکوری است و در جوانی از خوانندگان مشهور مقامات و ریزمقامات منطقۀ اشکور بوده است. صدای موسایی به خاطر کهولت سن اگرچه کیفیّت گذشتۀ خود را از دست داده است امّا هنوز مقامات و ریزمقامات آوازی را به خوبی اجرا می کند.

 حسن بابایی

حسن بابایی به سال ۱۳۱۰ در نوروزمحلّه (نوروزخان) دیلمان متولّد شد و در حال حاضر نیز در همین روستا به دامداری اشتغال دارد. حسن بابایی بیش از ۵۰ سال است که به هنگام چرای دام قطعات چوپانی دیلمان را می نوازد. از همین رو او یکی از راویان زبده در نواختن موسیقی چوپانی این منطقه است.

 حسن رجایی

حسن رجایی صاحب نام ترین نوازندۀ دم کَش (نی چوپانی) و خوانندۀ مقامات و ریزمقامات کوهپایه ها و جلگه های رامسر است. حسن رجایی شصت و پنج سال دارد و در روستای لشتو زندگی می کند.

 

شاعران و اهل قلم:

محمّدنقی پور احمد جکتاجی

جکتاجی یکی از پرکارترین نویسندگان عرصۀ مطبوعاتی گیلان محسوب می شود. ولی در حوزه های مختلف پژوهش، شعر، ترجمه و روزنامه نگاری فعالیت های قابل تقدیری داشته است.

او متولد ۱۳۲۶ در شهر رشت است و پس از اخذ لیسانس به استخدام وزارت فرهنگ و هنر سابق (وزارت فرهنگ و ارشاد) درآمد و در کتابخانۀ ملّی مشغول فعالیت شد. جکتاجی به سال ۱۳۵۸ به رشت بازگشته و در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری اقدامات و تألیفات شایسته ای را به ثمر رساند که اهم آن ها به شرح زیر است:

–         انتشار روزنامۀ دامون

–         تأسیس انتشارات گیلکان

–         انتشار مجلۀ تحقیقی، فرهنگی هنری گیله وا

–         تألیف فهرست توصیفی سفرنامه های انگلیسی

–         تألیف فهرست توصیفی سفرنامه های فرانسوی

–         تصحیح سفرنامه و جغرافیای گیلان و مازندران (بهلر)

–         گیلان نامه در پنج جلد (مجموعه مقالات)

–         تألیف کتابشناسی گیلان

–         ترجمۀ فرمانروایان گیلان (رابینو)

 

ابراهیم شکری

ابراهیم شکری به سال ۱۳۲۶ در شفت متولد شد. او دارای فوق لیسانس مدیریت است. شکری سال ها به فارسی و گیلکی شعر سروده و از شاعران پیشکسوت در گیلان است.

اشعار او به صورت پراکنده در مطبوعات محلّی و ملّی به چاپ رسیده است.

 

جعفر بخش زاد محمودی

محمودی به سال ۱۳۱۷ در ضیابر صومعه سرا متولّد شد. محمودی یکی از شاعران پرکار گیلانی است که به فارسی و گیلکی شعر می سراید. تسلّط این شاعر به گویش گیلکی انگیزه ای شد تا او کتابی پیرامون دستور زبان گیلکی تألیف و منتشر نماید. اشعار او عموماً از مایۀ طنز برخوردار است.

 

 

معرفی برخی هنرمندان موسیقی تالش

 قسمت خانی

قسمت خانی ساکن روستای سِکامِ خُوشابر است. او در حال حاضر یکی از برجسته ترین راویان موسیقی تالش (سبک تالش دولایی) در بخش آوازی است. خانی هنر خود را از استادانی همچون شرفی و روحان قاسمی آموخته است. او علاوه بر تسلط کامل بر سبک های آوازی منطقه تالش دولا به سبک های دیگر موسیقی تالش به خصوص سبک ماسالی نیز مسلط است. باید گفت خانی علاوه بر صدای بی مانند و منحصربفردش در سراسر مناطق تالش زبان، در اجرای صحیح دستون ها و آگاهی از کلّیۀ مقامات و ریزمقامات تالشی نمونه است.

 زنده یادکعیب حبیبی

کُعیب حبیبی به سال ۱۳۰۲ در روستای رود کنارِ پره سر متولّد شد و از دستون خوانان مشهور و قدرت مند در سبک اسالمی است. او در اجرای صحیح اشکال کهن دستون ها بی همتا بوده است. کعیب علاوه بر اجرای دستون های سبک اسالمی در واقع  برجسته ترین مجری موسیقی مذهبی تالش همچون مولودی نامه، ساقی نامه و … به شمار می آید. او دستون ها و موسیقی مذهبی تالش را نزد پدرش صوفی صفر آموخت که آرامگاهش در حال حاضر زیارت گاه مردم پره سر و روستاهای اطراف است.

 هدایت پورجوادی

زنده یاد هدایت پورجوادی به سال ۱۳۱۴ در بِرِگه سرا از روستاهای شاندرمن متولد شد. او از مسلط ترین نوازندگان لله (نی چوپانی تالش) و لِبَک در کلّیۀ مناطق تالش نشین گیلان محسوب می‌شود. پورجوادی حافظ بسیاری از مقامات و ریزمقامات سازی این منطقه است.

 صمد حبیبی

صمد حبیبی متولد ۱۳۲۸ از پره سر تالش در حال حاضر یکی از مجرب ترین دستون خوان ها و مولودی خوان های تالش است. صمد حبیبی طی سال های اخیر ضمن شرکت در جشنواره ها و همایش های مختلف موسیقی نقش شایسته ای در معرفی بخش آوازی موسیقی تالشی داشته است.

  

استادان و هنرمندان شرکت کننده در برنامه شبی با شعر و موسیقی گیلان

 

هنرمندان گیلانی

گروه گیل و آمارد

۱. ناصر وحدتی                                                      خواننده و سرپرست گروه

۲. فرزانۀ کیوانی                                                      همخوان

۳. مرجان تقی زاده                                                  همخوان

۴. اکرم فغان زاده                                                    همخوان

۵. ساچلی حکمت طلب                                          همخوان

۶. ابراهیم شکری                                                    شاعر

۷. جعفر بخش زاد محمودی                                    شاعر

 

هنرمندان تالشی

۱. محمد صابری شولمی                                             سرنا (ساز)

۲. قنبر صابری شولمی                                                 نقاره

۳. بیت الله هیزم شکن                                                  لله (دمکش)

۴. قربان عاطف                                                  بازی و رقص جشن خرمن

۵. داود بردبار گشتی                                                  بازیگر (پیرمرد)

۶. علی نیک نفس گشتی                                            بازیگر (غولی)

۷. سید گل آقا شفیعی                                                بازیگر (ناز خانم)

۸. علی اکبر (ولی) قنبری                                            سرپرست گروه

 

برنامه های اجرایی

 ۱. سرنا نوازی تالشی

۲. جشن خرمن

۳. عروس گلی

۴. اجرای موسیقی چوپانی تالش

۵. اجرای گروه گیل و آمارد (ریزمقام ها و ترانه های گیلی)

۶. شعر گیلکی

۷. تقدیر از هنرمندان پیشکسوت

 

 

منبع مطلب: سایت پارپیرار

منبع عکس: گاهنامه آبکنار

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • محمدابراهیم خداخواه گفته: ۱۰:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰

  بسیار عالیست. دست شما درد نکنه از مطلب خوبی که گذاشتین.مطمئنا خیلی از گیلانیهای عزیز از اطلاعاتی که گذاشتین بیخبرند . من که خیلی خوشم اومد.

 • محمدابراهیم خداخواه گفته: ۱۰:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰

  با کسب اجازه از شما دوست عزیزم بدلیل جالب بودن مطلبتون در وبلاگ خودم برگرفته از سایت شما گذاشتم امیدوارم راضی باشید

 • آشنا گفته: ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸

  سلام . خسته نباشید . در مورد شاعر آقای جعفر بخش زاد محمودی تعریف کرده اید ولی ایشان در خانواده آنطوری نیستند که شما تصور می نمائید . اگر تحقیق بیشتری کنید به این نتیجه خواهید رسید که ایشان بسیار دور از عواطف انسانی ، احساسی و عاطفی هستند و فقط احساس شان را در شعرشان بکار می برند و در مجموع آنچیزی نیست که شما یا دیگران می بینند . گاهی وقتها گفتن واقعیتها لازم است . با عرض پوزش .

 • نوروزی گفته: ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲

  سلام
  سایت پرباری دارید. خدا قوت.
  برای آگاهی همه ی گیلانیان، لطفاً فراخوان جشنواره ی زبان مادری را در وبلاگتان بگذارید. سپاسگزارم

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت