نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین بار در چین در حدود ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند. اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی مترمی رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولیدشود

.امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شود

هرسال۶۰۰۰۰ تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود .این یک صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون کشاورزچینی کرم ابریشم پرورش می دهند .

دردنیاانواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیردحتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دولایه تولید می کنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجود دارند که محکمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم به یک کالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است.

مراحل پرورش کرم ابریشم :

تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند

کرم جوان :

کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای ۵ سن و ۴ خواب است سنین ۱و۲و۳ را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.

کرم بالغ:

سنین ۴و۵ به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که ۱۵-۱۶ روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با   گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

عادت غذایی کرم ابریشم :

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد. سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

تشکیل پیله:

ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس ازجفت گیری ۴۰۰ تخم کوچک می گذارد  طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم ۳میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به  ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.

کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله می تواند وزنی در حدود ۵/۱ تا ۵/۲ گرم داسته باشد.

اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود . ازشفیره کرم ابریشم برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.

باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است ۳۰۰تا ۹۰۰ متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می آید.

در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه های بالغ فقط به اندازه مورد نیازاجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می شوند برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود.

پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد.

عمر پروانه بالغ مد ت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.

 

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • بهنام گفته: ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵

  با سلام
  جهت پروژه ی دانشگاهی از مطالب خوبتون استفاده کردم و با اطلاعات محلی که جمع آوری کردم این مقاله رو تکمیلترش کردم
  انشالله بعد از ارائه در دانشگاه اگر مایل بودید مقاله رو براتون ارسال میکنم تا پس از بررسی جایگزین مطلب فعلی بفرمایید.

  • محمد گفته: ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹

   باسلام خدمت شما دوست عزیز آقا بهنام و مدیر محترم سایت
   من علاقه مندم تو زمینه پرورش کرم ابریشم اطلاعات علمی وعملی داشته باشم
   ما تو ورامین یه زمین داریم که انشاالله اگر شرایط مساعد باشه برا این کار روش کار کنیم
   ضمنا دوستان اگر در رابطه با بازارهای خرید پیله هم اطلاعاتی دارند بفرمایند
   این تلفن من هست میتونید دوستان برام تو تلگرام هم بفرستند
   قبلا صمیمانه از زحمات مدیر محترم سایت بابت مطالب مفیدشون وزحمات ایشون کمال تشکر دارم.
   ۰۹۱۲۲۹۱۴۰۱۵

 • ARSAM گفته: ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷

  خیلی خوب بود .ممنونننننننننننننننننننننننننننننننن

 • Sahar گفته: ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۶

  سلام . ما یە زمین با شرایط عالی برای پرورش کرم ابریشم داریم و خیلی هم علاقەمندم کە تو این زمینه فعالیت کنم ؛ میشه تجربەتون رو بە ما هم منتقل کنین؟ تو اینترنت چیزی گیرم نیومد؛چەجوری میتونیم باهاتون مشورت کنیم؟

 • kia گفته: ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵

  عااااااااااااااااااااالی بود

 • عیسی جاویدپور داش اتان گفته: ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶

  با سلام عرض ادب احترام خسته نباشید ببخشید در مورد پرورش کرم ابریشم سوال داشتم باغ دارم و حدود ۱۰۰متر انباری دارم میتونم کرم ابریشم پرورش دهم شماره تماس میدم خواهش میکنم زنگ بزنید با تشکر فراوان ۰۹۳۷۲۸۴۰۹۵۳

 • s.jeb گفته: ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۹

  سلام.میشه بگین وسایل لازم برای پیله دوزی این کرما چیه؟
  لطفا سریع جواب بدین چون کرم ها در حال کوچک و زرد شدن اند ومیخوان پیله هم ببافند.و من نمیدونم برا بافتن پیله چه لوازمی نیاز دارن.

 • علیرضا دهقانیان گفته: ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۶

  سلام و عرض ادب
  من علیرضا دهقانیان . تا حالا هیچوقت به پرورش کرم ابریشم فکر نکرده بودم. این ایده عالی و مطمینا تجربه و علم منحصر به فرد خودش را میخواهد. چطوری میشود از شما مشاوره گرفت یا اگر کتاب وجود دارد را تهیه کرد.
  باتشکر از شما
  علیرضا دهقانیان

 • احد گفته: ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱

  خیلی خوب بود مرسی

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت