نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

آقای ولی الله پورقلی کپورچالی

 

همان طوری که میدانید شنبه بازار در بندرانزلی، یک شنبه بازار در خمام، دوشنبه بازار در کپورچال، سه شنبه بازار در پره سر، چهارشنبه بازار در رضوان شهر، پنج شنبه بازار در طرف های دارسرا و جایی به همین نام برگزاز میگردد ولی تا پنجاه – شصت سال پیش کپورچال جمعه بازار بود که خیلی پررونق و شلوغ برگزارمی شد چون مدارس تعطیل بود بچه ها با پدر و مادر از جاهای دور و نزدیک به جمعه بازار میآمدند معلمین هم بخاطر تعطیلی مدارس و خرید مناسب از انزلی گرفته تا رضوانشهر به جمعه بازار می آمدند و کارمندان اطراف نیز بعلت تعطیلی و اوقات فراغت در این بازار با خانواده شرکت می کردند، خلاصه یک محل ملاقات عمومی بود و محل خرید مایحتاج هفته مردم و بهشت کودکان و نوجوانان بود که می توانستند شکمی از عزا در آورند از برف و دوشاب و یخ در بهشت تابستان ها گرفته تا گوشت و نخود و جغور بغور زمستان ها و انواع کلوچه ها و قرابی که حداکثر قیمت شان یک ریال بود بعضی ها هم یک ریال در داخل شان شانسی یا جایزه داشت. و بخاطر فروش خوب تمام فروشندگان و تولید کنندگان صنایع دستی اطراف از مسیر رشت گرفته تا مسیر طوالش و مسیر آبکنار و فومنات همه در این بازار پر رونق شرکت می کردند. از خرید و فروش گاو و گوساله گرفته تا مرغ و جوجه و تخم مرغ و تا حصیر، پنیر، ماست چکیده و ترب و سبزیجات و انواع میوه ها. در ابتدای بازار کپورچال روبروی مدرسه درخت نارون زیبای قدیمی بود که سایه چتری بزرگی داشت و در زیر آن نیز چاهی بود که آب خنک و گوارایی داشت و کپورچال به آن چاه ودرخت مشهور بود و هر خسته ای که از راه می رسید زیر آن درخت می نشست و آبی می نوشید و استراحت میکرد وسپس به راهش ادامه می داد که بعدها درب آن چاه را بسته و آب لوله کشی کپورچال را از آن چاه تامین کردند و درخت را هم انداخته چون که جاده جدیدالاحداث آبکنار از حوالی آن عبور میکرد، البته حالا چند ردیف مغازه در اطراف محل چاه تاسیس شده است. ظمناٌ آن خط آهنی که از نزدیکی این چاه تا سیاوزان و از آنجا به پونل کشیده شده بود و چند واگن کوچک که ظرفیت دو نفر را داشت روی آن نصب شده بود و کمکی بود برای انتقال بارهای مردم و محل بازی بچه ها، ولی چون در مسیر جاده مذکور بود جمع شد. فروشندگان بساط خود را از اطراف این چاه و درخت پهن کرده و تا داخل بازار و اطراف آن ادامه می دادند و چادرهایشان را برپا می کردند و هر کسی جای مخصوص خود را داشت. و مغازه دارها هم فروش خوبی داشتند، بیشتر اجناس مغازه ما نیز روز جمعه باتمام می رسید و شنبه باید برای سفارش اجناس جدید می رفتیم. خرید کفش و لباس و پارچه هم جای خود را داشت که هم مغازه دارها و هم دیگر فروشندگان هریک مشتری خود را داشتند، از خرید جوراب ها و دستکش های پشمی صنایع دستی طوالش و چکمه های ضد آب ساخت چکسلواکی قدیم در زمستان ها گرفته تا خرید کتانی و دمپایی و بلوزهای رنگارنگ در تابستان ها.
تا اینکه امام جمعه وقت بندرانزلی طی نامه ای به هیات امنای کپورچال اعلام کردند که در روز جمعه خرید و فروش اشکال شرعی دارد و چون روز دوشنبه جایی در این اطراف بازار نیست شما می توانید روز دوشنبه را بازار برگزار کنید. گویا این قضیه را کسبه بندرانزلی به اطلاع امام جمعه رسانده بودند.این اطلاعیه را در چند جای بازار زدند ولی تا دو سه هفته هیج تغییری حاصل نشد تا این که اطلاعیه شدیداللحهن دیگری فرستادند که تمام ادیان الهی هفته ای یک روز را برای عبادت تعطیل می کنند، جهود ها شنبه ها را و مسیحیّت یک شنبه ها را تعطیل می کنند و مسلمانان روز جمعه را و در سوره جمعه از قران کریم آمده است که در روز جمعه چون اذان بزنند کسب و کار را رها کرده و بسوی نماز جمعه بیایید و دستور داده شد که مغازه دارها می بایست روز جمعه را تعطیل کنند و مغازه ها را ببندند و کسب کار در این روز حرام است. این کار انجام شد و مغازه دارها بطور کلی مغازه های خود را در روز جمعه بستند. ولی فروشندگان دوره گرد همچنان می آمدند و خرید و فروش خوبی هم داشتند و این به زیان بازاریان آنجا بود و دوشنبه بازار هم کسی نمی آمد و برگزار نمی شد و مثل روز های عادی بود بعد از چند هفته رییس هییت امنای آنجا که مردی خیّر و بزرگوار بود و خدایش بیامرزد که اگر کارها خوب پیش نمی رفت به ضرب زور و دیکتاتوری پیش می برد دستور داد یک ژاندارم و چند نفر مامور عادی در هر ورودی بازار روز جمعه کشیک بدهند و به کسی اجازه ورود در بازار را ندهند و اگر مقاومت کرد و بساط پهن کرد اجناسش را دور بریزند. و این برنامه چند هفته ادامه داشت تا همه متوجّه قضّیه شدند، و بدین ترتیب جمعه بازار حذف و به جایش دوشنبه بازار جایگزین گردید. ولی تا یکی دو سال اوّل دوشنبه بارار جا نیافتاده بود چون بین روزهای بازارها فاصله ای نبود و این بازارها همه نوعش در اطراف بود و نیازی به دوشنبه بازار احساس نمی شد. و بعد ها هم دیگر آن رونق را پیدا نکرد، شاید این هم یک نوع امتحان بود همیشه کارهای گناه و مکروه ظاهرش پر زرق و برق و لذّتش بیشتر است. اگر خدا روزی رسونه که روزی همه را باندازه می رسونه و باید توکّل به او کرد و نگران هیچ چیز نبود.

نویسنده: آقای ولی الله پورقلی کپورچالی
منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:4,496بار , ارسال شده در : 17ام مرداد, 1393; ساعت : 8:56 ق.ظ
تعداد نظرات : ۱۲
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • نادر وطنخواه تربه بر گفته: ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷

  ضمن تشکر از جناب آقای پور قلی برای ارائه گزارشی جامع از تشکیل بازارهای هفتگی در منطقه، نمی دانم ادعای تعطیلی جمعه بازار کپورچال به دستور امام جمعه بندر انزلی چقدر مستند و قابل اثبات میباشد. اما آن چیزی که مبرهن و واضع میباشد اینکه بازارهای هفتگی به عنوان یک پدیده اجتماعی و مورد نیاز جوامع انسانی بسته و محدود تقریبا” در تمامی نواحی ایران مرسوم بوده و رواج دارد. و بیشترین ضرورت آن هم مربوط به عرضه محصولات تولیدی این جوامع به متقاضیان وتامین نیازمندیهای خود از این بازار میباشد. این نوع بازارها را بنده به وفور در دیگر نواحی از جمله پنج شنبه ها در میناب هرمزگان، چهارشنبه در دهدشت کهگیلویه و یا همین دور و بر خودمان دوشنبه ها در فاز ۲شهر جدید اندیشه، چهار شنبه در فردیس، جمعه در صفادشت و… برگزار میگردد. ضمن اینکه کماکان دستور امام جمعه برای تعطیلی جمعه بازار کپورچال مورد ابهام است . زیرا در همان نزدیکی انزلی روزهای جمعه در رشت بازار هفتگی کماکان در حال برگزاری است.

  • ولی الله پورقلی گفته: ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸

   با سلام و تشکّر از نطر دوست عزیزم آقای نادر وطن خواه همانطور که فرمودید این بازارها در همه جای ایران بسته به نیاز مردم در روزهای مختلف برگزار میگردد حتی در خارج از مرز های ایران نیز که بیشتر در روزهای تعطیل برپا میگردد خیلی لذتبخش است و محل ملاقات عمومی و خرید ارزاق مناسب و ارزان می باشد، اما بازار جمعه رشت را من نمی دانستم شاید در بعدازظهرها برگزار میگردد.

 • مازیار گفته: ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸

  خاطرات جالب شما من را از مشتریان سایت کرکان نموده است. متشکرم

  • ولی الله پورقلی گفته: ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸

   مازیار جان متشکرم!

 • شاهرخ کوچکپور از تبزيز گفته: ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸

  با سلام خدمت اقای پورقلی
  وبا تشکراز زحمت های جنابعالی در جهت باز گو کردن فرهنگ کپورچال که در گذشته ای نه چندان دور اتفاق افتاده وما از آن بیخبریم.با تشکر باز هم برای ما ازکپورچال بنویسید.

  • ولی الله پورقلی گفته: ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸

   شاهرخ جان سلام
   این هم از خاطرات کپورچال
   از اوّل بازار تا آخر بازار که رستوران برادران کوچکپور است.
   با تشکر از نظر شما.

 • الهام گفته: ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹

  سلام
  من شخصا علاقه زیادی به بازارهای محلی شهرهای شمال کشور دارم و این نوشته شما بخوبی این بازارها را برایم بتصویر کشید فقط متوجه این جمله شما نشدم: “شاید این هم یک نوع امتحان بود همیشه کارهای گناه و مکروه ظاهرش پر زرق و برق و لذّتش بیشتر است.”
  مگر واقعا خرید و فروش در روز جمعه حرام/ مکروه است؟ من تابحال بطور مستند چیزی در این رابطه نشنیده ام.

  • ولی الله پورقلی گفته: ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹

   سلام با سوال شرعی مرا گیر انداختید من فقط روایت کردم ولی به استناد قرآن مجید در سوره جمعه آیه نهم آمده است: ای کسانی که ایمان آورده اید هنگامی که برای نماز روز جمعه اذان گفته شود به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنیدکه این برای شما بهتر است و در آیه دهم فرموده است :هنگامی که نماز پایان گرفت شما می توانید در زمین پراکنده شده و از فضل خدا روزی طلب کنید و خدا را بسیار یاد کنید شاید رستگار شوید. گویا بعد از ظهر اشکال ندارد ولی در آنجا بازار از صبح زود تا نماز مغرب برگزار می شد. که موجب اشکال شده بود.

 • رحیم گفته: ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰

  باعرض سلام و ادب خدمت جناب آقای پورقلی، وبا تشکر از تحقیق ونشر آثارجنابعالی در قالب خاطرات و اتفاقات دور ،دیار خطه گیلان بخصوص کپورچال ، وتبریک به لحاظ وجود حضور ذهن بالای شما .
  از ماجرای جمعه بازار،فقط دوشنبه بازار وچاه آب ودرخت کهن سال را به خوبی بیاد دارم که چقدر لذت بخش بود آن دوران طلایی ، درعین حال….
  صرف نظر از کم و کیف کار و بار در روز خاصّی، از عمل آن مرحوم بیاد جمله معروفی افتادم که:اجرای قانون غلط بهتر از بی قانونی است. ضمنا بیاد دارم درخیابان زینبیه اصفهان دو تا جمعه بازار که یکی اطراف حرم جهت خرید و فروش اجناس متفرقه دایر بود، همچنین شهرکی به مساحت وسیعی در خیابان امیرکبیرآن شهر صبح های جمعه جهت خرید و فروش ماشینهای نوعا دست دوم با مسؤلین کارشناس انجام می گرفت.
  درخاتمه پیشنهاد می شود نوشته ها وخاطرات شما که مطمعنا از علاقه مندان زیادی را در این منطقه به خود اختصاص می دهد در قالب کتابی مورد استفاده فرهنگی عموم قرار گیرد.

 • ولی الله پورقلی گفته: ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲

  رحیم جان سلام
  باتشکر از نظر لطف شما، با نوشته هایتان مرا تشویق می کنید
  ایشان نمی خواست مردم در روز جمعه به جای عبادت خدا
  مشغول خرید و فروش و لهو و لعب شوند مثل گوساله سامری که در غیبت موسی ساخته بودند.
  و مردم را با آن سرگرم می کردند.

 • ناهید گفته: ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۵

  با سلام حضور محترم برادر ارجمندجناب آقای مهندس پورقلی ،عزیز وبزرگ خانواده، خاطره جالب شما با بیان تاریخچه بازارکپورچال بسیار شیرین ،جذاب ویاد آور خاطرات گذشته بدور از زندگی ماشینی امروزی بودوخستگی یک روز کاری را از تنمان خارج کرد،واما قضاوت بین گفتمان شما و برادر عزیزمان آقا رحیم مدتی فکرم را مشغول کرد وخلاصه به این نتیجه رسیدم که اگر اصفهان جمعه بازار دارد مسافران وجمعیت زیادی هم برای پوشش دهی نماز جمعه دارد بقولی میتوال گفت که نیمی به بازارونیمی به عبادت مشغول خواهند شد بنابر این در آنجادستور بستن نداده اند. ولی در کپورچال بدلیل جمعیت کم وتعطیل شدن نماز جمعه این فتوا داده شده است . که البته بهتر بود دستور دهند تا بازار زودتر تعطیل شودومردم به نماز جمعه هم برسند.زیرا بازار معمولا در روزهای عادی هم تا ظهر تمام میشود. ضمنا کسب وکارورزق و روزی وامرار معاش در قران ودرپیشگاه خداوند کاری پسندیده وحلال میباشد.

 • ولی الله پورقلی گفته: ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۷

  ناهید جان سلام
  با تشکر از حضور گرم شما
  ضمنناً ما بزرگ خانواده یکی دیگر را همچنان قبول داریم

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت