نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

 

 

یک ماهی میشه که بویش را می شد حس کنی و فرشهای آویزان از پشت بامها و آدمهای آویزان شده از در و پنجره قوطی کبریتها که به نام آپارتمان معروف شده اند و قدر و قیمتی برای هرمترش پیدا کرده اند که دود از کله آدم بلند می شود.

به شناسنامه های ما دهه چهلی ها که نگاه می کنی می بینی تاریخ تولدها همه در فروردین و اردیبهشت است .در یک ماه و روزی به دنیا می آمدیم و وقتی پدرهایمان می رفتند شناسنامه بگیرند همه تاریخ ها مشابه هم بودند در همان دو ماه اول سال و تارخ تولد من هم شده اول فروردین ۱۳۴۰.یعنی ایا شده کسی روز عید به دنیا آمده باشد به هر صورت چندین ساله که همزمان با نوروز برای من هم تولد می گیرند.امسال خصوصاً که در شلوغی و ازدحام این روزهای آخر اسفند در خیابانهای شلوغ به قیافه های مردم نگاه می کنم هیچ شورو شوقی در قیافه ها برای آمدن سال نو دیده نمی شود ، حتی بچه ها .اما من در یک دوگانگی قرار می گیرم ،از یک طرف آمدن سال نو نویدبخش شروع یک سالی دیگر با روزهائی نو و تازه خواهد بود و از یک طرف دیگر یک سال دیگر به عمرم اضافه می شود و جوان شدن طبیعت برابر با پیر شدن من است.روزگاری که کسی برایم تولد نمی گرفت و اصلا حواسم به اینکه چه موقع به دنیا آمده ام و چند سالم است نبود و خوش بودم .اصلا هیچ حسی به خانه تکانی ،آماده شدن خانواده ها برای تدارکات نوروز نداشتم و دوران خوش بی خبری بود و لذت بردن از زندگی که برعکس حالا که تن و بدنت به لرزه می افتد برای هزینه های دشوار این زندگی و چنین می شود که می گوئی بیاید و برود هر چه سریعتر این روزهای آزاردهنده.حس می کنم دارم سختش می کنم اما باهمه اینه باز خوشی ها و شادی های خودش را دارد این روزگا ر.یاد کت و شلوارهای دوخت خیاط موقر در ابتدای خیابان سپه از طرف میدان به همراه کفشهای شکست ناپذیر کفش ملی و نوای بچه های پلاستیک به دست که از در باز خانه به حیاط می آمدند و آواز خالا خالا ته عید مبارک را سر می دادند و عیدی هایشان را می گرفتند و ما که منتظر آمدن عمه و دائی می ماندیم تا با اسکناسهای تا نخورده ما را لبریز از شادی و خوشی کنند و با عیدی ها در یکی از روزها برویم انزلی و فیلمهای هر چهار سینما را ببینیم و با کتلت ساندویچی نزدیک بلوار برای نهار لذتمان چند برابر شود و نوشتن درس و مشق ها هم می ماند برای بعداظهر سیزده بدر که هراسان و با عجله انجام میدادیم و اظطراب شروع دوباره مدرسه رفتن از فردایش.این روزها آخر سال که حجم کارهای اداری ات بیشتر است همراه با استرس ها مختص و خاص اداراتمان با کارهای دقیقه نودی تمام برنامه ریزی ها و وقتت را می ریزد به هم و نه تمرکز مطالعه را داری نه نوشتن را .متنی نوشته بودم در رابطه با شروع سال نو اما دیدم خیلی تلخ است و دیدم این بهاریه را بنویسم بهتر است.سال نو را به همه بازدیدکنندگان این سایت تبریک می گویم و آرزوی سلامتی و شادکامی برای همگی را خواهانم.از آنانیکه در روزهائی که از جاده کپورچال به آبکنار تردد می کنند می خواهم زمانی که همه جایش به جز قیر وسط جاده سبز است ضمن آنکه از این مناظر لذت می برند یادی هم از این حقیر بکنند.
.
ارسالی : آقای رحیم احمدجوی کپورچالی
ایمیل نویسنده : rak40ea@yahoo.com
منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:3,331بار , ارسال شده در : 27ام اسفند, 1391; ساعت : 1:00 ب.ظ
تعداد نظرات : ۵
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • نادر وطنخواه گفته: ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷

  جناب احمد جوی عزیز
  اول سلام و عرض و ادب
  دوم تولدت مبارک. مهم نیست در شناسنامه ما چه روزی به عنوان تاریخ تولد ثبت شده . مهم اینست که ۵۰سالگی را هم پشت سر گذاشتیم و به قول شما کم کم بوی پیری از سر و کله ما بلند شده!
  سوم روزهای زیبا و لذت بخشی که شما به زیبایی روایتش کردید واقعاً به پستوی خاطرات سپرده شده و تنها با ید با یاد آنها لذت ببریم و لاجرم با شیوه های نوین نوروز و زندگی ایام را سپری کرده و سعی کنیم آن چه ساخته و پرداخته نسل جدید است را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و دلگیریهای خود را در خلوت با خدایمان نجوا کنیم و آرزوی سلامتی و بهروزی وعاقبت بخیری برای فرزندانمان داشته باشیم.
  پایدار باشی و پیشاپیش سال نو را به جنابعالی، خانواده محترم و همه همشهریان و هموطنان عزیزم تبریک میگویم.

 • رحیم احمدجو گفته: ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸

  با سلام خدمت عزیز و گرامی
  من هم به نوبت خود فرا رسیدن سال نو را به شما و خانواده محترمتان تبریک می گویم و امیدوارم سالی سرشار از شادی و سلامتی را داشته باشید.
  و ممنون از اینکه تولدم را تبریک گفته اید.واقعیت نسل جدید را دیر زمانی است پذیرفته ام.
  نوشته هایتان در سایت آبکنار ما هم بسیار زیبا و دلنشین بودند.

 • رضا طاهری آبکنار گفته: ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۹

  آقای احمد جو ، عرض سلام و ادب
  این روزها چه لذتی می بریم از خواندن خاطرات گذشته و انگار که هر یک از دوستان بخشی از زندگی ما را به تصویر کشیده اند و الآن با اتصال آن ها به یکدیگر فیلم گذشته خودمان را بر روی پرده می بینیم ، لذت بردم از دلنوشته قوق.
  پاراگراف اول را که خواندم نگاهی به اطراف خود و قوطی کبریتی را که در آن زندگی می کنیم، انداختم و با حسرت به یاد حیاط وسیع خانه خودمان در آبکنار افتادم که پدر مرحوم ما از تمام میوه ها حتی المقدور یک درخت در آن کاشته بود.
  به پاراگراف آخر که رسیدم که از سرسبزی جاده کپورچال و آبکنار یاد کردید، بار دیگر چشمم به ظرف مسطحی افتاد که در یک گوشه از آپارتمان ما کنار گلدانی به وزن یک کیلو گرم قرار دارد که در آن مقداری گندم سبز کرده ایم تا فردا بر روی سفره هفت سین در زمان تحویل سال نو ، سر سبزی سرزمین ما را نمایندگی کند، نا خود آگاه به یاد گل ها و سبزیجاتی را که مادر مرحوم ما در حیاط منزلمان پرورش می داد، افتادم.
  در هر صورت تولد شما مبارک و با آرزوی سلامتی و طول عمر برای جنابعالی و خانواده محترم، انشاءالله سال خوبی را آغاز کنید.
  شاد باشید

  • رحیم احمدجو گفته: ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰

   با سلام و تبریک سال نو خدمت آقای طاهری عزیز
   به قول رضا یزدانی خواننده پاپ آن دوره زندگیمان در خانه پدری مانند فیلم کوتاهی بود که از دریچه چشممان اکران شد.همین چند روز پیش به یاد این نوشته که از میدان ولیعصر تهران عبور می کردم و لحظات عیدهای سالهای گذشته در ذهنم می گذشت گفتم چه باید از زندگیم بدهم تا یک روز از آن زندگی گذشته را دوباره بتوانم از نزدیک ببینم،دیدم به هیچ وجه امکان پذیر نیست پس باید از امروز کمال استفاده را برد و با لذت خواندن خاطرات دوستان عزیز در سایتهای مورد نظر گذشته را مزه مزه کرد و لذت برد.یاد آن حیاطهای وسیع و سرسبز بخیر.آرزوی سعادت و بهروزی را برایتان دارم.

 • مدیر سایت گفته: ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰

  آقای احمد جوی عزیز تولدت مبارک و سال نو بر شما و خانواده محترمتان خجسته باد

  دوستان عزیز آقایان وطن خواه و طاهری ؛ نوروز این رفاقت را نگاهبانی می کند که باور کنیم قلبهامان جای حضور دوستانمان هستند سال نو بر شما و خانواده محترمتان مبارک باد

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت