نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲ خرداد ۱۳۹۸
بازدید امروز : 1079
بازدید دیروز : 1835
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 926459
خروجی فید امروز : 15
ورودی گوگل امروز : 5
افراد آنلاین :6 نفر

معرفی روستای سالک معلم

روستایی پایکوهی با طول جغرافیایی ۴۹ دقیقه و ۱۹ ثانیه و عرض جغرافیایی ۳۷ دقیقه و ۷ ثانیه در جنوب غربی شفت واقع است .

مدفن سالوک بن وهب منبه در این روستاست . مردمش زبان تالشی دارند . کوه خیره سنگ در جنوب غربی و دره معلم نیز در این موقعیت قرار دارد . کار و پیشه مردم آن پرورش زنبور عسل ، پرورش کرم ابریشم ، کشاورزی و دامداری است . زیارتگاهای سالک و معلم در این روستاست که بقعه معلم در منطقه ای دامنه ای و بقعه سالک قدری بالاتر ودر نقطه ای مرتفع واقع است و کوه خیره سنگ در روبروی بقعه و ضلع شرقی آن قرار دارد .

از محلات آن می توان : تنگ کش ، تالش محله و سالک را نام برد . قدمت این روستا بیش از هزار سال است .

می گویند سالوک پس از نبرد با ابوالقیس خارجی در خسروآباد به کوهستان خیره سنگ رفت و در آنجا به عبادت پرداخت و در سال ۲۸۰ فوت کرد . نام روستا از سالکِ معلم گرفته است .

مولف ولایات دارالمرز گیلان می نویسد : مقبره ی سالک بر فراز قله ی کوهی در نزدیکی قشلاقی به نام الله وردی محله قرار دارد .روایت است که دو نفر از مریدانش به نام های عین علی و زین علی به ماسوله رفتند تا مردم آن سامان را به اسلام دعوت کنند.

در سال ۱۳۷۹ ، ۹۰هکتار باغ چای و ۱۰ هکتار باغ توت داشت . برای رفتن به سالک معلم باید از شفت به شالما و سپس به روستای سالک رفت . (( زادگاه دکتر سید علی خان سقراط فارغ التحصیل دارالفنون تهران در این دیار است ))

براساس سر شماری سال ۱۳۸۵ این روستا ، ۱۱۶ خانوار با ۴۷۶ نفر که ۳۰۶ نفر بالای ۶ سال آن با سوادند .

سالک معلم ، دبستان ، مسجد ، بقاع ،شورای اسلامی روستا ، برق ، خانه بهداشت و به ورز دارد . در سال ۱۳۳۵ ، ۲۲۶ نفر جمعیت داشت .

قوم ماساگت : در حومه شفت در جوار روستای شالما ، دو تیره گیلانی به نام های سیاهمزگی و سپید مزگی زندگی می کنند . زیستگاه سیاه مزگیان در دره های پوشیده از جنگل و مرتع این سرزمین کوهستانی ، و شغل اصلی آنان دامداری و کشاورزی است . سپید مزگیان جلوتر از آنان در منطقه جلگه ای تر زندگی می کنند . در واقع به پندار من سیاهمزگی ( سی مزگی ) و سفید مزگی (پی مزگی )است و ((سی )) در زبان گیلکی به معنای کوه و ((پی )) به معنای دریا و آب است .سیاهمزگی و سپید مزگی غلط مصطلع بوده و واژه درست این دو سی مزگی و پی مزگی است :یعنی ماساگتان کوه نشین و ماساگتان کرانه دریا نشین است که کوروش بزرگ در جنگ یابی ماساگتان پیروز شد (در حدود ۵۲۹ق .م ) و سپارکاپیس پسر شهر بانو تو میری که همنام همان تهمورث پادشاه پیشدادی است در این جنگ شکست خورد و اسیر شد و سر انجام خودکشی کرد . اگر چنین خبری درست باشد پس کوروش در جنگ دوم با سی ماگتان هلاک شد .

سید حسین موسوی پژوهشگر تاریخ باستان ادامه می دهد که این دو تیره گیلانی از بازماندگان قوم ماساگت کوه نشین و کرانه دریا نشین هستند .

.

منبع : کتاب تاریخ شفت ( نادر افشاریان )

بازدید:1,284بار , ارسال شده در : ۲۰ام شهریور, ۱۳۹۵; ساعت : ۶:۰۰ ق.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • آرایش و زیبایی گفته: ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۷

  چقدر زیباست این عکس

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید