نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 29
بازدید دیروز : 1277
تعداد نظرات : 3465
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2133936
خروجی فید امروز : 14
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :4 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

محمود پيشگاه هاديان، مرد نام آشناي فوتبال شهرمان است. هنوز از ياد نبرده ايم زماني را که هوادارانش از روي سکوها فرياد مي زدند:

ديوار چين ، ديوار چين … محمود پيشگاه هاديان

 • از خودتان بگوييد …

محمود پيشگاه هاديان هستم. 30 بهمن 1333 در بندرانزلي -شاكوچه سابق و ميرزا كوچك خان امروز متولد شدم. پدر سه فرزندم. در حال حاضربعنوان مربي بزرگسالان ملوان و دستيار آقاي فرهاد پورغلامي ،مشغول انجام وظيفه هستم.

 • و تحصيلاتتان…

مدرك تحصيلي ام فوق ديپلم است. داراي ليسانس A مربيگري هستم و دوره هايي چون دت مار كرامر از آلمان ، دكتر فليپ ريدون از فرانسه، گري مابوت و استيو ماچ از انگلستان را گذرانده ام.دوره هاي مديريت دكتر احساني ، دكتر خبيري و دكتر معيني را هم پشت سر گذاشته ام. در ضمن دوره هاي درجه 3و 2 و1 ايران را هم گذرانده ام و كارت مربيگري داوري درجه يك را نيز دارم.

 • پدرتان هم گويا فوتباليست بودند؟

بله .پدرم مرحوم هادي پيشگاه هاديان از سال 1317 تا 1333 بازي مي كرد.وي عضو تيم كلني منتخب انزلي و منتخب گيلان بود.من فوتبال پدرم را زماني كه در تيم پيشكسوتان بود،ديدم.او با بازيكناني چون جواد صالح نيا ،رضا صالح نيا و جبار صمدي همبازي بود و از افتخاراتشان ميتوان به كسب مقام دوم ايران در سال 1332 در استاديوم عضدي فعلي رشت اشاره كرد.

 • پيشينه فوتبال انزلي را چگونه مي بينيد؟

به جرات مي توان گفت ، فوتبال انزلي از فوتبال ديگر شهرهاي ايران جلوتر است.انزلي از بنيانگزاران فوتبال ايران است. من عكسي با تاريخ 1296 از فوتبال ديدم كه نشان مي داد انزلي داراي يك تيم خوب بود. فوتبال اين شهرستان هميشه در ايران مطرح بوده اما ملوان ، فوتبال نوين را به مردم انزلي و مردم كشور ارائه كرد. اين امر به دست آقاي صالح نيا و و يك عده بازيكن با استعداد به ثمر رسيد.

 • شما چطور به فوتبال روي آورديد؟

از سن 7 سالگي به فوتبال علاقه مند بودم . در تمام رده هاي پايه از نونهالان و نوجوانان، جوانان ، اميد و آموزشگاههاي ايران بازي كردم . سال 52 قهرمان سوم جوانان ايران و سال 53 قهرمان آموزشگاههاي ايران شديم.

 • از مربي هايتان بگوييد…

در تيم اميد پرستو با مربياني چون آقايان ابراهيم سيمدار و محمدرضا مرادي كار مي كردم.بعد از آن هم به باشگاه گيو پيوستم و زير نظر آقايان رسول بربري و فريدون كرامتي بازي كردم. اواخر 52 هم به ملوان پيوستم كه در آن زمان آقاي بهمن صالح نيا بسيار براي من زحمت كشيدند و صبح و عصربرايم جلسات تمرين انفرادي گذاشتند. در ملوان هميشه جزء 11 نفر اول بودم.

 • در چه پستي بازي مي كرديد؟

پست اصلي ام دفاع بود اما مجموعا در 8 پست به نحو احسن انجام وظيفه مي كردم .تنها بازيكني بودم كه صاحب اين ركورد بودم و فكر نمي كنم كسي تا كنون اين ركورد را زده باشد. در ليگ تخت جمشيد 35 دقيقه درون دروازه مقابل تراكتور سازي قرار گرفتم و از بهترين هاي آن بازي محسوب شدم و به همين خاطر آقاي صالح نيا به من پاداش هم دادند. 4 خط دفاع را بازي كردم و در اين پست ها هميشه منتخب هفته بودم . در نشريات كيهان ورزشي و دنياي ورزشي هم انعكاس پيدا مي كرد. در سه خط هافبك مياني هم بازي مي كردم و جزو بهترين ها بشمار مي آمدم.

 • به تيم ملي هم دعوت شديد؟

سال 53 در رده جوانان به تيم ملي دعوت شدم. با توجه به شرايط آن زمان كه صغر سن زياد مي كردند در اواخر آن اردو خط خوردم. اما در تيم ملي ارتش هميشه حضور داشتم. در تيم ملي ب هم مقابل غنا بازي كردم. در سال 58 در تيم ملي ايران به سر مربيگري آقاي حسن حبيبي حضور داشتم و سه ماه در اردو بوديم. سال 59 با آغاز جنگ تحميلي در بازيهاي آسيايي كويت جزء ياران اصلي بودم اما بعلت آسيب ديدگي شديد مچ پا از بازي ها باز ماندم.

 • و حضورتان در ملوان…

از سال 52 تا 65 در ملوان بودم و با ملوان قهرمان جام حذفي ايران و قهرمان سوم ليگ تخت جمشيد شديم. 4 بار بعنوان بهترين تيم شهرستاني برگزيده شديم و چندين بار قهرمان ليگ گيلان شديم.

 • زندگي شما هميشه آميخته با فوتبال بوده است …

من فوتبال را رها نكردم و خود را وقف فوتبال نمودم و اين امر را وظيفه مي دانستم. در يك مقطع زماني از سال 65 تا 73 از ملوان دور شدم اما بعنوان مربي در سال 73 برگشتم و در رده جوانان سر مربي تيم شدم با اين تصميم كه ملوان را خودكفا كنم. حدود 60 بازيكن تحويل بزرگسالان ملوان دادم. 8 سال متوالي قهرمان جوانان استان گيلان شديم و 8 سال متوالي جزء 4 تيم برتر جوانان ايران شديم و در اين راستا 3 بار به مقام سوم و يك بار به نائب قهرماني ايران دست يافتيم. دو سال پياپي هم در سال هاي 84 و85 قهرمان اميدهاي كشور شديم كه اين افتخارات براي شهري با جمعيت 150 هزار نفر بسيار حائز اهميت است. در ايران بي سابقه بود كه يك تيم شهرستاني دو بار پياپي قهرمان ايران شود. از تيم جوانان ما بازيكناني به تيم ملي پيوستند كه دستاورد زحمات تيم هاي پايه ما هستند نظير پژمان نوري ، سيد جلال حسيني، مازيار زارع، حسن اشجاري، احمد جمشيديان ، سيد جلال رافخائي ، محمد همرنگ ، محمد غلامي، حنيف عمران زاده، هادي تاميني و ديگراني كه حضور ذهن ندارم.حدود 60 بازيكني كه در سال هاي اخير در ملوان بازي كردند در تيم هاي پايه ملوان پرورش پيدا كردند ؛ الحمدا… با توجه به مشكلات مالي ما توانستيم بازيكنانمان را بسازيم و رشد دهيم و امروز از آنها استفاده كنيم.

 • فكر نمي كنيد با اين سابقه درخشان حضور شما در تيم هاي پايه بسيار ارزشمند است؟

از زماني كه آقاي احمد زاده تيم را در دست گرفتند از من خواستند تا در كنار تيم بزرگسالان باشم و كشتي بزرگ ملوانان را باهم هدايت كنيم. اعتقاد دارم تجاربم را در اختيارمربياني كه روزي كمك هاي بنده بودند و با من كار كرده اند ، گذاشته ام و آنها مي توانند بازيكن ساز باشند. به خاطر مشكلاتي كه ملوان هنوز هم دارد احساس ميكنم در وهله ي اول بايد به تيم بزرگسالان اهميت بيشتري بدهيم و در كنار آن به همه رده هاي پايه كمك كنيم.

 • شما متعلق به نسلي هستيد كه فوتبال برايشان شغل نبوده است ؛برايمان از شغلتان بگوييد…

من در نيروي دريايي انجام وظيفه مي كردم البته در سال 65 يك مغازه زرگري هم باز كردم اما از آنجا كه همه فكر و وقتم پيش فوتبال بود، در بازار موفق نبودم.

 • لطفا از خانواده خود بگوييد…

من حدودا بيست ساله بودم كه ازدواج كردم. همسرم خانه دار است و با آنكه شرايطش فراهم بود تا شاغل باشند بنا به خواست من از اين امر صرف نظر كردند. من از او به خاطر تمام زحماتي كه در طول مدت زندگي مشتركمان متحمل شده اند ، قدر داني مي كنم. ايشان هميشه مجبور بودند هنگام مسافرت ها و اردو هاي ورزشي ،مسئوليت سنگين زندگي را بدوش بكشند. اما فرزندانم هر سه متاهل هستند . عمران دانشجوي كارشناسي ارشد مديريت است و امير فوق ديپلم دارد وبازاريست .امير و همسرش در عرصه تئاترهم فعاليت مي كنند. دخترم الهام هم ليسانس پرستاري دارد و در بيمارستان انزلي مشغول خدمت است. (حاج محمود پيشگاه هاديان با لبخندي آكنده از شعف و نگاهي پر اميد از نوه اش عسل هم ياد مي كند .)

 • از افتخار بستن بازوبند كاپيتاني ملوان بگوييد…

بعد از رفتن آقاي غفور جهاني ، در سالهاي 62 تا 65 كاپيتان بودم. در ضمن آن هنگام كمك آقاي صالح نيا هم بودم.

 • با شهيد پيشگاه هاديان نسبت داريد؟

اخوي بنده هستند . ايشان برادر بزرگترم هستند و زماني در تيم پرستو بازي مي كردند و در رشته هاي شنا، بوكس ، كشتي هميشه جزء بهترين ها و قهرمان آموزشگاههاي گيلان بودند.در ضمن همسر خواهرم نيز شهيد مرتضي پور در تهران دوميداني كار مي كردند.

 • كدام شكست ورزشي در خاطرات شما تلخ تر است؟

سال 60، ملوان به سرمربيگري آقاي صالح نيا در جام بين المللي وحدت با حضورتيم هايي چون الجزاير، سوريه، ليبي ، پرسپوليس ، استقلال و تيم ملي ب ايران و تيم ملي ارتش ، شركت داشت . در اين بازي ها زنده ياد سيروس قايقران به تيم ملي ايران معرفي شد و روزنامه اي تيتر زد ” عجب قايقراني دارند اين ملوان ها” ؛ بهترين بازي بين الجزاير و ملوان برگزار شد كه به وقت اضافه و ضربات پنالتي كشيد و ما از فينال بازمانديم. در سوم ، چهارمي سوريه را پشت سر گذاشتيم و قهرمان سوم جام شديم.

 • ابراز احساسات مردم را نسبت به خود چگونه مي بينيد؟

فكر مي كنم بازيكنان قديم ملوان بخاطر عرق و تعصب زيادي كه نسبت به تيم داشتند هميشه در دل مردم جاي دارند. آنها هيچ وقت براي پول شهر خود و ملوان را ترك نمي كردند.

 • البته در آن زمان پول در فوتبال مطرح نبود…

چرا ، در همان زمان هم مطرح بود. من حقيقت را مي گويم. براي هر بازي ما 500 تومان پاداش مي گرفتيم و سكه تمام آن زمان 80 يا 90 تومان بود.حساب كنيد 500 تومان چند سكه مي شد؟ پيش پول من حدود 37 هزار تومان بود و يك خانه در انزلي آن هنگام حدود 40 هزار تومان بود. پاداش بيرون از خانه ما هزارتومان بود.همان زمان تيم ماشين سازي تبريز به من 200 هزارتومان با حقوق ماهيانه 8 هزار تومان پيشنهاد داده بود اما من با پيش پول 37 هزار تومان و حقوق ماهانه 900 تومان در ملوان ماندم. من و خانواده ام به هيچ وجه راضي نمي شديم كه ملوان را ترك كنم. البته امثال من بسيار بودند بعنوان مثال آقاي غفور جهاني كه پيشنهادات خيلي بالاتر از من داشتند و آقاي علي نياكاني و ديگران كه مردان بزرگي بودند وهميشه در قلب مردم انزلي جاودانه اند.

 • دلتنگ گذشته ها هم مي شويد؟

بله. الان كه بازي ها را مي بينم ياد گذشته مي افتم و دلم مي خواهد كه جوان بودم وبازي مي كردم و براي مردم خونگرم انزلي شادي مي آفريدم اما خدا را شكر كه جواناني با تعصب و غيرت هستند كه با وجود مشكلات زياد تحت سر مربيگري آقاي پورغلامي با گذشت و فداكاري تلاش مي كنند تا دل مردم را شاد كنند. من آرزو مي كنم هميشه براي اين مردم زحمت بكشم و ملوان با بازي هاي زيبا ،خاطرات روزهاي اوج گذشته را در مردم زنده كند. تغييرات مثبت حضور ملوان در نيم فصل دوم به چه دليل بوده است؟

در اين ليگ نصف تيم ما از ملوان كوچ كردند و اين در هر تيمي كه پيش بيايد احتياج به زمان دارد تا هماهنگي لازم حاصل شود. من قبول ندارم كه همه چيز ماديات است.فوتبال ورزشي است كه يك شبه نمي توان به نتيجه دلخواه رسيد. مردم مي بايست به مربيان جوان فرصت دهند تا بتوانند كار خود را ارائه نموده و به نتيجه دلخواه دست يابند.

 • ملواني بودن چه طعمي دارد؟

ملوان عشق مردم است و مردم با آن زندگي مي كنند؛ با بردش خوشحالند و با باختش گريانند و اين سن و سال نمي شناسد. در هيچ جاي ايران نظير تماشاگران ملوان وجود ندارد .

 • سخن آخر محمود پيشگاه هاديان…

از همه پيشكسوتان ملوان كه از با ارزش ترين و مظلوم ترين بازيكنان ملوان هستند مي خواهم كه باز هم از ملوان حمايت كنند. از هواداران خوب و فهميده و فوتبال فهم ملوان هم تشكر ويژه دارم وازآنها مي خواهم،روي سكوها،حرمت پيشکسوتان را حفظ کنند.در پايان لازم ميدانم از نيروي دريايي که سالها حامي ملوان بوده و منطقه آزاد انزلي به ويژه از جناب آقاي بهمني که تعامل خوبي با تيم دارند و هميشه ياريگر ما هستدوهمچنين نماينده مردم انزلي در مجلس تشکر کنم.

 

مصاحبه: مریم ساحلی

منبع: ماهنامه فرهنگی ورزشی پیک باران

گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
 • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
 • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
 • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید