نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 7212
بازدید دیروز : 1043
تعداد نظرات : 3465
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2155323
خروجی فید امروز : 22
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :4 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

عزيز طويلي 77سال دارد و  بازنشسته ارتش است. مي‌گويد حتي در دوران خدمتش زياد مرخصي نمي‌رفت. اگر با او بنشيني و به حرف‌هايش گوش بدهي (كمي انصاف هم اگر داشته باشي) احساس مي‌كني در مقابل او خيلي كم كار و خيلي كوچك هستي. آدمي كه كلي كتاب بنويسد (54عنوان كتاب) و حدود 100هزار بيت شعر هم بگويد و تازه داستان‌هاي پليسي، عاشقانه و مردمي هم بنويسد، بايد خيلي پركار و پرانرژي باشد و در عين حال دانش خوبي هم داشته باشد كه كتاب‌هايش را خواندني كند. اينها را بگذاريد كنار 9عنوان كتاب يا 9جلد كتاب جامع تاريخ انزلي(حدود 19هزار صفحه) كه از جنگ‌هاي اين شهر تا هنرمندان، بازي‌ها و ضرب‌المثل‌هاي انزلي را دربرمي‌گيرد. شايد خيلي از كساني كه بچه گيلان يا انزلي هستند، اين مرد را نشناسند. اين عيب البته نه تقصير آنهاست و نه تقصير خود نويسنده؛ بلكه تقصير كساني است كه همه امكانات مالي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي در يد قدرتشان است، بي‌آنكه كمي- فقط كمي- دغدغه فرهنگ شهر و استان‌شان را داشته باشند و بخواهند آن را اشاعه و يا حداقل حفظ كنند. شايد مجموع پولي كه بتوان براي كتاب‌‌هاي اين نويسنده خرج كرد، قيمت ماشين آخرين سيستم مديران رده بالاي استان هم نشود، ولي چه مي‌شود كرد، شايد آنها فكر مي‌كنند روي كتاب كه نمي‌شود سوار شد و راه رفت، ماشين‌ راه مي‌‌رود و سواري مي‌دهد. ولي يك چيز را شايد باور نكنند كه كتاب در تاريخ مي‌ماند و ماشين‌هاي سواري مدل بالا ماندني نيستند و قدرت هم در كنارش.

خانه عزيز طويلي بيشتر به يك كتابخانه،‌ يا حتي انبار كتاب شبيه است. خيلي از كتاب‌هايش گويي نمي‌خواهند از نويسنده‌اش دل بكنند و كنار دستش ماندند. اما نويسنده منتظر است تا مسئولان فرهنگي دلي بسوزانند و بخشي از كتاب‌هايش را بخرند تا بار سنگين بدهكاري را از دوش او بردارند. مي‌گويد كار او روز و شب نوشتن بود، اما الآن سنش بالا رفت و حافظه‌اش به‌دليل بيماري  كمكش نمي‌كند. او گرچه دل پر دردي دارد، اما در عين حال اميدوار است، اميد به اينكه مسئولان فرهنگي متوجه كار بزرگ و سترگ او شوند. وقتي كه پاي صحبتش مي‌نشيني، هم از گستره دانشش تعجب مي‌كني و هم از پشتكارش و هم از… بگذريم، عزيز طويلي بچه انزلي است، به انزلي عشق مي‌ورزد. مي‌گويد فرماندار انزلي به خانه‌اش آمد و با او در باره چاپ كتاب‌هايش صحبت كرد. از آقاي طويلي پرسيدم:كي پيش شما آمدند؟

گفت: دو سال پيش. آمدند اينجا. به ايشان گفتم كتاب‌‌هايم دارند خاك مي‌خورند. گفت چرا چاپ نمي‌كنيد. گفتم كي بايد چاپ كند؟ كسي نيست به داد من برسد. فرماندار ناراحت شد و قرار شد كه همه را چاپ كنند. به شوراي شهر گفتند و شورا قرار شد كه كتاب‌هايم را چاپ كند. البته ابتدا جلد دوم تاريخ انزلي را. آنها متأسفانه كار چاپ را به گردن من انداختند و حدود 9ميليون تومان بدهكار شدم. كتاب 1120صفحه شد و با قيمت پشت جلد 7هزارتومان. وقتي كتاب چاپ شد همه در رفتند و من و ماندم با سرانجام 17ميليون تمام بدهكاري. الآن 2400 نسخه كتاب روي دستم مانده است. قرار بود آقاي فرماندار 9جلدش را چاپ كنند. 9جلد كه چاپ نشد، هيچ؛ جلد دوم روي دستم ماند و كلي غم و غصه بدهكاري. آدمي كه با پاكي و درستي عمل مي‌كند، ظاهراً بايد از هر سمت چوب بخورد. به هر حال اشكالي ندارد؛ توكلم به خداست. حالا كه عمري از من گذشته است، متأسفانه آن توانايي، علاوه بر آن روحيه سابق را ندارم كه بتوانم روزي 15-16ساعت كار كنم. با وجود اين، كم‌كم كار مي‌كنم و مي‌نويسم تا ببينم خدا چه مي‌خواهد.

 

*فرموديد كه 54 عنوان كتاب نوشتيد، همه اين كتاب‌ها چاپ شد؟

-نخير، حدود 18عنوان چاپ شد كه آنها هم براي خود داستاني دارند. برخي از اين كتاب‌ها را ناشران بردند چاپ كنند و بعد چيزي به عنوان حق تأليف بپردازند كه يا پول نداشتند يا به آينده موكول كردند. ولي اشكال ندارد، من به چاپ كتاب هم راضي بودم. كتابي نوشتم به نام «به دنبال روشنايي» كه درباره تاريخ ايران است. تاريخ ايران را براساس مدارك و مستندات به صدهزار سال رساندم. اين كتاب و نوشتن و تحقيق در زمينه ايران براي خود من خيلي جالب بود. هموطنان زرتشتي ما آن را چاپ كردند كه فقط به من 5جلد كتاب دادند. بابت اين كتاب پولي به من ندادند. كتاب جلد اول و دوم «تاريخ جامع انزلي» كه آن هم يك مقداري در انبارم مانده است. براي چاپ اين كتاب‌ها از بانك وام گرفتم و قرض كردم.

جالب است كه برخي از هموطنان و همشهريانم متن كتاب‌هايم را در گوشه‌وكنار در سايت‌ها گذاشتند و يا دست به دست مي‌شود.

7عنوان كتاب هم براي استانداري گيلان نوشتم. كتاب ريشه‌يابي شهرهاي گيلان و روستاهايشان، شامل طالش، بندرانزلي، رشت، فومن، شفت،  صومعه‌سرا و لنگرود است و روي اسامي محلي شهرستان‌هاي گيلان و روستاهاي آن تحقيق زيادي كردم و سعي‌ام اين بود كه مبناي ريشه‌ها و نام‌هاي روستاها را براساس اسلوب علمي و زبان‌شناسي معرفي كنم.

 

* براي يك اثر تاريخي طبيعتاً هم نياز به وقت فراوان دارد و هم كشف و پيدا كردن اسناد و مداركي كه بتواند از اتقان محكمي برخوردار باشد، شما اين منابع را از كجا پيدا كرديد. از كسي هم كمك گرفتيد؟

– از كسي كمك نگرفتم؛ زحمت خودم بود. همه منابع محكم و درست است. براي مطالعه و يا ديدن اين اسناد بيش از 20كتابخانه بزرگ ايران را رفتم و ديدم. آنجاها عزلت كشيدم و نت‌برداري كردم. فقط 4ماه به طور مرتب در كتابخانه مجلس نشستم و همه اسناد را درآوردم. آن موقع حال من هم خوب و خوب كار مي‌كردم.

هر كتابي كه چاپ مي‌كردم، داستان و مشكلاتش از خود تهيه كتاب بيشتر بود. كتابي كه مثلا قرار بود شوراي شهر برايم چاپ كند و يا حداقل از من بخرد، چنان فشار و مشكلاتي را برايم به‌وجود آورد كه مچ دست راست تا پشتم دچار مشكل شد، به‌گونه‌اي كه ناچار شدم با دست چپ بنويسم. به هر حال عيبي ندارد. هميشه توكلم به خداست. من جز خدا هيچ كس را ندارم.

 

*كتاب‌هاي ديگري كه نوشتيد چي بود؟

– اولين كتابم را سال1350 چاپ كردم كه شامل 285 مخمس از سروده‌هاي خودم بود.

 از سال 1369 به عضويت هيئت رئيسه انجمن شعر و ادب ساحل درآمدم كه بعداً به شيدا تغيير نام داد. از سال 1376مسئوليت انجمن را عهده‌دار شدم كه در اين انجمن بيش از 85نفر عضويت داشتند و در بهمن 78از انجمن كناره‌گيري كردم.

از سال 1340 به نوشتن نمايشنامه‌هاي زيادي پرداختم كه «عبرت» در سه‌پرده، دهقان آزاد، عشق مقدس، حكيم‌باشي بغداد، لقمه گلوگير، همت بلند، كوروش(در سه‌پرده)، ديروز و امروز، رستاخيز مازيار(در سه‌پرده)، ‌راز حقيقت(كه متني عرفاني است)، برخي از اين آثار اجرا شده است.

كتاب‌هاي ديگري كه نوشتم، اگر حافظه‌ام ياري كند به ترتيب سال عرض مي‌كنم:1365: به دنبال روشنايي(تاريخ صدهزارساله ايران)،1370:جلد اول تاريخ انزلي در 1120صفحه منتشر شد، ضمنا همين كتاب سال 1383 در 5هزار نسخه مجدداً چاپ شد، كه الان نيمي از نسخه‌هايش هنوز فروخته نشد. 1372:جلد دوم تاريخ انزلي در 1200صفحه، البته همه نسخه‌هايش فروخته شد. 1372:گشتاي ايران، خلاصه‌اي از تاريخ انزلي است كه حدود 30هزار جلد چاپ شد، هنوز 7هزار جلد آن پيش من است؛ همچنين رمان بازگشت. 1373:طلاييه‌داران نوراميد، 73:شهرهاي شمالي ايران به زير آب مي‌روند؟ دراين كتاب با دلايل علمي و با مدارك مستند و بر اساس نظر انديشمندان ثابت كردم كه چنين چيزي صحت ندارد.1374:عبرت(داستان)، كليد(داستان). 1375:رازي كه هرگز فاش نشد(داستاني-پليسي). جنگ‌هاي پيله‌داربن(زير درخت بزرگ) در باره جنگ‌هاي ايران و روس در سال 1270است.

 

 * آقاي طويلي، ظاهراً‌ كتاب‌هاي زيادي هم نوشتيد كه در انتظار چاپ هستند، مي‌توانيد بفرماييد كه اين كتاب‌ها در چه زمينه‌اي است؟

-جلد سوم تاريخ انزلي(هجوم بيش از 400سال خارجي‌ها شامل روس‌ها، انگليسي‌ها، وقايع جنگل، شوروي‌ها، جنگ‌هاي اول و دوم جهاني تا سال 1325 شمسي به انزلي) كه بيش از 3هزار صفحه است. جلد چهارم تاريخ انزلي در باره شعراي قديم و جديد؛ جلد پنجم شامل هنرمندان تئاتر، سينما، نقاشي، خطاطي، نوازندگي، خوانندگي و…؛ جلد ششم شامل ورزش‌هاي قديم و جديد در انزلي در بيش از 4500صفحه؛ جلد هفتم گردآوري ضرب‌المثل‌ها، بازي‌ها، پند و اندرزهاي قديم و جديد انزلي؛ جلد هشتم در باره احزاب سياسي و مسائل پنهاني آنها از گذشته‌هاي انزلي است، كه شايد الآن هم نشود آن را چاپ كرد.

 

*چرا، مگر مسائل خاصي است كه نبايد الآن مطرح شود؟

– بله، مسائلي است كه به برخي روابط سياسي افراد اين شهر كه هنوز هم زنده هستند با احزاب آن زمان مي‌پردازد، شايد افراد كمتري از آنها باخبر باشند. برخي از مسائل فعلاً هم بايد پنهان بماند.

 

*خوب، شما چه طور توانستيد از آنها مطلع شويد؟

– كار زياد سختي نبود، اولا كه سن من هم كم نيست، 77سالم است و خودم تاريخ زنده اين مملكت و اين شهرم. و به اين مسائل تسلط داشتم و دارم. از تشكيلات احزابي مثل حزب توده در آن زمان خبر داشتم و يا احزاب كوچك و بزرگي كه در انزلي فعاليت داشتند، توانستم برخي از صفحه‌هاي تاريخ سياسي انزلي را بنويسم.

اما جلد نهم تاريخ انزلي در باره بيوگرافي كارهاي دانشمندان، مخترعان، نويسندگان و شخصيت‌هاي بزرگ و فوق‌العاده انزلي است كه اين كتاب هم حدود 1300صفحه است. جمع كل اين كتاب‌ها نزديك به 19هزار صفحه مي‌شود كه همه را با رنج و زحمت تحرير كردم. در حقيقت جواني‌ و زندگي و الآن پيري‌ام را روي اين كتاب‌ها گذاشته‌ام.

اما كتاب‌هاي ديگرم؛ قوم مندائيان صابئين در اهواز؛ قتل در تالاب(داستان9، بن‌بست زندگي(داستان)؛ تاريخ 200هزار ساله ايران(200صفحه)؛ زندگي‌نامه خودم(800صفحه)؛ عمليات افتخارآميز(داستان قديمي ايران)، كتاب شعرمن كه 100هزار بيت است؛ تاريخ ابريشم انزلي؛ اين كتاب را بردند چاپ بكنند كه معلوم نشد كه چه شد، ان‌شاءالله پيدا مي‌شود؛ خواب‌هايي كه تعبير شد، فهرست فارسي امروز و فردا، باند نقابداران(پليسي)، آيا تخت جمشيد درست است؟ اين كتاب 150صفحه‌اي را اگر پهلوي هر كس بگذاريد شايد كلاه از سرش بپرد. درياي كاسپين؛ تاريخچه معارف آموزش و پرورش انزلي و… چندتاي ديگر كه الآن حضور ذهن ندارم.

 

*آقاي طويلي، راستش من فكر مي‌كردم كه شما فقط همان 9جلد كتاب تاريخ انزلي را نوشتيد، اما وقتي در مقابل اين فهرست بلندبالا قرار گرفتم، به قول شما كلاه از سرم پريد. خوب با اين كتاب‌ها و در عين حال با اين گراني‌ها كه باعث مي‌شود نتوانيد كتاب‌هايتان را چاپ كنيد چه‌كار مي‌كنيد؟

– اگر مسئولان گوشه‌چشمي به فرهنگ اين استان داشته باشند، مي‌توان هم بر گراني فايق آمد و هم كتاب‌هايم، كه محصول عمر من است، به دست مردم برسد.

 

منبع: سایت انزلی چی دات آی آر

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • کاظم گفته: 11:55 - 2011/02/1

  سلام خیلی عالی بود لطفا از خانواده ایشان هم مطلب بنویسید.

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید