نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
بازدید امروز : 1203
بازدید دیروز : 8927
تعداد نظرات : 3466
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1797
کل بازدیدها : 2300590
خروجی فید امروز : 16
ورودی گوگل امروز : 1
افراد آنلاین :4 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

اگر مي‌خواهيد در ايام تعطيلات  به جايي برويد كه تمام اعضاي خانواده لذت برده و سفري خوش داشته باشند توصيه ما را گوش كنيد و به گيلان برويد!

گيلان، سرزمين جنگل و باران، سرزمين برنج و نوغان، بستر رودهاي خروشان و پهنه رويش بنفشه‌ها، پامچال‌ها، نيلوفرهاي آبي و زيستگاه قوها، مرغابي‌ها جايي كه جلگه دريا و كوهستان روي در هم مي‌سايند و شب و روز امواج خروشان دريا بر ساحل ماسه‌زارهاي آن بوسه مي‌زنند.

راه‌هاي مواصلاتي گيلان
براي رسيدن به استان گيلان، 3راه اصلي زميني وجود دارد كه عبارتند از: محورهاي رشت- قزوين، رشت- چابكسر- مازندران و رشت-اردبيل.
تنها فرودگاه استان گيلان در شهرستان رشت واقع شده و ترمينال بزرگ رشت در ابتداي ورودي شهرستان رشت از مسير تهران قرار دارد.
اگر شما مي‌خواهيد سفر به گيلان را با خودروي شخصي تجربه كنيد، مي‌توانيد خودرويتان را در مسير آسفالته آستارا-اردبيل، به گردنه زيباي حيران كه در امتداد مرز آذربايجان شرقي است بيندازيد. اين جاده شما را پس از عبور از تالش به شهرستان‌هاي صومعه‌سرا و فومن و سپس به انزلي و رشت مي‌رساند.
مسير رشت- قزوين هم از راه‌هاي پرتردد استان گيلان است كه تهراني‌ها و مسافراني استان‌هاي غربي كشور از اين طريق به گيلان مي‌رسند.
اگر هم كسي بخواهد پس از مازندران به گيلان بيايد با عبور از شهرستان‌هاي لاهيجان، لنگرود و رودسر در امتداد ساحل مازندران از جاده كناره به گيلان مي‌رسد.
در كنار راه‌هاي اصلي، شبكه وسيع و كارآمدي از راه‌هاي فرعي كه عمدتا آسفالته هستند، شهرها و روستاهاي موجود در داخل گيلان را به هم مربوط مي‌سازند و بدين ترتيب دسترسي به هر نقطه‌اي را در گيلان به راحتي فراهم مي‌كنند.

جالب است بدانيد، ضريب نسبت راه در گيلان به مراتب از استان‌هاي ديگر بالاتر است به صورتي كه در گيلان به ازاي هر 100 كيلومتر مربع، بيش از 31 كيلومتر راه وجود دارد و اين در حالي است كه ميانگين كل كشور در اين مورد حدود 5/8كيلومتر در هر 100كيلومتر مربع است.

جاذبه‌هاي طبيعي گيلان
جاذبه‌هاي جهانگردي در گيلان فراوانند و تقريبا جايي نيست كه براي يك مسافر خالي از لطف و جذابيت باشد. اين جاذبه‌ها برخي فصلي و برخي بدون محدوديت فصلي و قابل استفاده در تمام ايام سال هستند.

يكي از جاذبه‌هاي دير آشناي گيلان، سواحل درياي آن هستند كه در اين استان به 220كيلومتر مي‌رسند و در اين مسير شهرهاي آستارا،بندر انزلي و كياشهر مستقيما در كنار دريا قرار دارند و شهرهاي ديگر با فاصله اندكي از دريا قرار گرفته‌اند.
يكي از مشخصات و امتيازات سواحل گيلان، ماسه‌اي بودن بخش عمده و نزديكي آن به جنگل است به ويژه در نواحي تالش جنگل با فاصله اندكي از ساحل قرار دارد كه اين خود زيبايي طبيعي ساحل را دو چندان مي‌كند.

اگر شما به اين مناطق برويد، چون جريان آب، سنگ‌هاي رودخانه‌اي را فقط تا فاصله محدودي از سطح دريا جابه‌جا مي كند، بنابراين وسعت سواحل سنگلاخي چندان زياد نيست.
عمق نسبتا خوب دريا از امتيازات ديگر سواحل دريايي گيلان است. در بسياري از قسمت‌هاي ساحلي، خشكي با شيب بسيار ملايمي در دريا ادامه مي‌يابد. اين شيب ملايم، گاهي آنچنان ناچيز است كه مي‌توان ده‌ها متر در دريا پيش رفت بدون اينكه عمق آب از نيم متر بيشتر شود و چنانچه شما همراه با نوجوانان به ساحل آن برويد، بدون دغدغه مي‌توانند فرزندانتان آب تني و شنا كنند. تپه‌هاي ماسه‌اي سواحل گيلان به همين دليل به بهشت خانواده معروف است كه به يمن تمهيداتي از آلود‌گي‌هاي زيست محيطي پاك شده‌اند. اما متاسفانه به دليل عدم شناخت برخي مسافران و خانواده‌ها از ساحل اين منطقه حوادث ناگواري هم رخ داده است به اين ترتيب كه برخي از مسافران كه شناخت كافي از اين سواحل ندارند، فكر مي‌كنند كه سطح دريا در نزديكي ساحل هميشه كم‌عمق‌تر است در حالي كه عملا اين طور نيست، چرا كه سواحل كف دريا ادامه همان ناهمواري‌هاي ساحلي است و هر جا كه زمين با شيب ملايمي به دريا ختم شود، به همان ترتيب شيب در كف دريا نيز ادامه مي‌يابد و هنگامي كه شيب تند شود، چه بسا كه ادامه شيب تند به كف دريا نيز كشيده شود، در اين صورت عمق دريا در همان چند متر اول زياد مي‌شود و برخي بدون آگاهي از اين وضع و عدم آشنايي به فن شنا به سرعت وارد آب شده، خود را در معرض خطر غرق شدن قرار مي‌دهند.

همچنين در تمام قسمت‌هاي ساحل امكانات و تاسيسات گردشگري يكسان نيستند به اين ترتيب كه در سواحل نزديك شهرها يا در داخل شهرهاي ساحلي امكانات فراغتي و اقامتي بيشتري وجود دارد، اما در سواحلي كه با راه‌هاي اصلي فاصله دارند، به دليل عدم آشنايي همگان با اين سواحل براي مسافران نيز تاسيساتي وجود ندارد.
در فاصله رودخانه شفارود تا آستارا كه جاده سراسري از ساحل دور مي‌شود و طول آن در ساحل غربي درياي خزر به بيش از 120 كيلومتر مي‌رسد، تقريبا هيچ‌گونه تاسيسات و تجهيزات عمومي وجود ندارد. تنها به طور پراكنده دكه‌هايي در بعضي از سواحل احداث شده‌اند كه به طور سنتي برخي خدمات اوليه را ارائه مي‌دهند، اما سواحل مزبور به دليل خلوتي براي كساني كه به دنبال آرامش و دوري از هياهو هستند مناسب‌ است. تقريبا تمامي سواحل شهرستان‌هاي تالش و آستارا براي اين افراد مناسب است و برعكس سواحل بندر انزلي كياشهر، زيباكنار، رودسر و شرق گيلان پرتردد، شلوغ و داراي تاسيسات گردشگري فراوان است. اين شلوغي به دو علت است يكي اين كه سواحل اين منطقه با مازندران هم مرز بوده و ديگر اين كه به رشت، مركز استان نزديك‌تر هستند.

از ساحل كه بگذريم، 5 تالاب زيبا در استان گيلان وجود دارد كه مهم‌ترين آنها تالاب انزلي و در جنوب بندرانزلي قرار گرفته است.
اين تالاب به وسيله پنج آبراه يا «روگا» با اسكله بندر انزلي و از آنجا با درياي خزر مربوط مي‌شود.
چهار «روگا» در شرق شبه‌جزيره «ميان پشته» و يك روگا در غرب آن كه روگاي «تازه بكنده» ناميده مي‌شود، ارتباط تالاب را با دريا برقرار مي‌سازند، شبه‌جزيره ميان پشته كه در محل اتصال روگاها با دريا به وجود آمده است، در فاصله ميان انزلي و غازيان قرار گرفته و از زيباترين مناظر طبيعي و ساختماني برخوردار است.
اگر گذرتان به تالاب انزلي افتاد، مي‌توانيد با گشت‌هاي تفريحي تمام اين تالاب را زيرپاي خود ببينيد اگرچه اين گشت‌ها، آرامش پرندگان اين منطقه را تحت‌تاثير قرار داده و محيط تالاب را بر هم زده است.

علاوه بر تالاب انزلي كه بزرگ‌ترين اكوسيستم آبي ساحلي در استان گيلان است، تعداد زيادي از درياچه‌ها در گيلان وجود دارند كه داراي اهميت گردشگري هستند.
يكي از اين درياچه‌ها در جنوب شهر زيباي آستارا قرار دارد. اين درياچه كه سطح آن در فصول مختلف به شدت نوسان مي‌يابد، اندكي قبل از ورود به شهر آستارا در نزديكي روستاي عباس‌آباد واقع شده و جزو مناطق حفاظت شده است.

روستاي جوك‌ندان نيز در 13 كيلومتري شمال شهر تالش است. در اين روستا بر روي رودخانه‌هاي كوچك پاي كوه كه از دره‌ها خارج مي‌شوند يك آب‌بند براي مصارف كشاورزي ساخته‌اند كه با حدود 3متر پشت آن درياچه‌اي به وجود آمده است و به دنبال رويش گياهان خودرو و مهاجرت پرندگان به آن جنبه گردشگري هم داده است. اين مكان حدود 3 كيلومتر با جاده اصلي فاصله دارد.

درياچه‌هايي كه در پشت سدهاي ساخته شده بر روي سفيد رود به وجود آمده به سهم خود از مناظر زيباي گيلان به شمار مي‌روند. درياچه اصلي سدسفيدرود كه در دره‌هاي جنوبي و غربي شهر منجيل تشكيل شده است، نخستين منظره آبي براي كساني است كه از جاده قزوين وارد گيلان مي‌شوند. حركت امواج برروي اين درياچه كه در نتيجه وزش باد معروف منجيل به وجود مي‌آيد، نخستين نشانه امواج دريايي است كه در سواحل خزر چشم‌ها را به خود خيره مي‌كند.

بيش از نيمي از مساحت استان گيلان را نواحي كوهستاني و ييلاقي تشكيل مي‌دهند. نواحي ييلاقي از نظر چشم‌انداز طبيعي به 3 قسمت تقسيم مي‌شوند. ييلاق‌هاي جنگلي كه با توجه به مرز ارتفاعي جنگل تا حدود 2800متر ارتفاع نيز كشيده مي‌شوند. مناطق ييلاقي واقع در مرز جنگل و مراتع كوهستاني و ييلاق‌هاي موجود در نواحي ارتفاعات و خط‌الراس كوه‌ها، ييلاق‌هاي جنگلي كه بيشتر مورد استفاده دامداران كوچ‌نشين قرار مي‌گيرند و به همراه آنان در فصل تابستان گروه‌هايي از كشاورزان جلگه‌نشين مورد استفاده موقت قرار مي‌دهند.
ييلاقات گيلان، نه فقط از نظر طبيعت بسيار زيبا است، بلكه از نظر آرامش محيط و برخورداري از آب‌هاي طبيعي و معدني نيز قابل توجه است.

 

غذاهاي محلي و بومي
غذاهاي محلي و بومي گيلان، يكي از جاذبه‌هاي قابل توجه توريستي گيلان است و در تمام شهرهاي استان به وفور يافت مي‌شوند، كبات‌خوتكا، پلاكباب، ترش تره، كباب مرغابي يا اردك وحشي، كباب اوزون برون، ميرزا قاسمي و … تنها نمونه‌اي از غذاهاي متنوع گيلان است. همچنين انواع ترشي، مربا، كلوچه در گيلان تهيه مي‌شوند كه سوغات اين خطه به شمار مي‌روند.

غذاهاي گيلاني در كنار محصولات چوبي، گليم، جاجيم، پارچه‌هاي دستباف، سبدهاي چوبي در بازارهاي روزانه اين استان به وفور يافت مي‌شوند، كه عبارتند از: شنبه بازار در ماسال، لولمان، انزلي، لشت نشاء، دهشال و لنگرود. يكشنبه بازار در صومعه سرا، گشت رودخان، خمام، پيربست لولمان، كوچصفهان و رودسر.
دوشنبه بازار در كپورچال، ضيابر، شفت، هند خال، سنگر، خشكبيجار، آستانه، سياهكل و رحيم آباد. سه‌شنبه بازار در پره‌سر، فومن، لشت نشا و املش. چهارشنبه بازار در رضوانشهر، كسما، زيده، چوكام، پيربست اولمان، كوچصفهان و لنگرود.

پنج‌شنبه بازار در سيد شرفشاه، طاهر گوراب، نوخاله، شاقاجي، خشكبيجار، آستانه، سياهكل و كلاچاي. جمعه بازار در شاندرمن، گوراب، زرميخ و جمعه بازار.
علاوه بر اين رشت، رودبار، لاهيجان، تالش و آستارا داراي بازارهاي دائمي براي خريد مسافران هستند.
بيشتر فروشندگان بازارهاي هفتگي خانم‌ها هستند و شما مي‌توانيد كليه سوغات گيلان را با قيمتي ارزان در اين اماكن تهيه كنيد. اغلب اين بازارها در مراكز شهرها مستقر هستند.

جاذبه‌‌هاي شهري گيلان
رشت، مركز استان گيلان است و به دليل اسلوب معماري ويژه‌اش بسيار ديدني است. تبلور اين معماري در ميدان اصلي شهر، ساختمان‌هاي شهرداري، پست، تلگراف و هتل ايران مشهود است.
بازار رشت و بازار روز كه در مجاورت بازار اصلي شهر هستند. از ديدني‌ها و مراكز مهم خريد و فروش كالا در رشت هستند به استثناي منجيل و رودبار كه شهرهاي بين راهي گيلان هستند رشت مهم‌ترين شهري است كه در دروازه ورود استان گيلان قرار دارد.


لاهيجان، شهر ديگري در گيلان است كه جزو زيباترين شهرهاي كشور است كه در 45 كيلومتري رشت واقع شده است.
اين شهر مركز چاي مرغوب گيلان و ايران است. همچنين كلوچه لاهيجان سابقه‌اي طولاني داشته و مشهور است.
لاهيجان 7 محله، 15 مسجد، 25 امامزاده، 6 كاروانسرا، 2 زورخانه، 300 دكان و حمام‌هاي زيادي دارد كه شما مي‌توانيد از آنها بازديد كنيد.

بندرانزلي، يكي از شهرهاي بندري غرب گيلان است كه 1/308كيلومتر مربع وسعت دارد و تا رشت 40كيلومتر فاصله دارد. بندر انزلي از دو قسمت غازيان و انزلي تشكيل شده كه سابقا به وسيله يك پل متحرك از يكديگر جدا مي‌شدند. انزلي مهم‌ترين بندر تجاري ايران در درياي خزر است و به علت داشتن سواحل ماسه‌اي مي‌تواند براي استراحت و درياگردي شما هم مناسب باشد.
انزلي، بعد از رشت بيشترين مراكز اقامتي استان را دارا است، علاوه بر آن بسياري از ساكنان شهر خانه‌هاي اضافي خود را به مسافران اجاره مي‌دهند.

 

تاسيسات اسكله و گمرك شهر، شيلات، بلوار ساحلي، تالاب فومن، با وسعتي حدود 1583 كيلومتر مربع در 27 كيلومتري جنوب غربي رشت واقع شده است. ساكنان فومن را گيلك‌ها و تالش‌ها تشكيل مي‌دهند و روستاهاي كوهپايه‌اي واقع در غرب فومن عموما تالش زبان هستند. فومن در سه راه ماسوله است، پس حتما در آن توقف كرده، در ميدان اصلي شهر به پارك معروف آن كه مجسمه‌هاي زيبايي دارد، برويد و اگر فرصت كرديد از قلعه‌رودخان هم بازديد كنيد.

قلعه رودخان در 20كيلومتري جنوب شرقي فومن و در دهكده‌اي به همين نام قرار دارد. براي ديدن قلعه بايد بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهاي گشت، كردمحله، گشت رودخان، سياه‌كش، گوراب پس، مولسكام و سعيدآباد (سيدآباد) به دهكده قلعه‌رودخان مي‌رسيد و پس از گذشتن از حيدرآلات و طي سه كيلومتر جاده خاكي وارد اراضي پارك جنگلي قلعه‌رودخان شده و با طي 5/1كيلومتر به محل قلعه مي‌رسيد.

رودبار، از شهرهاي كوهپايه‌اي گيلان و در دامنه البرز است. اين شهر در كناره سفيد رود و در امتداد آن ميان انبوهي از باغ‌هاي زيتون قرار دارد. رودبار 2574كيلومتر مربع مساحت داشته و دومين شهرستان بزرگ گيلان است. رودبار از رشت 90كيلومتر فاصله دارد و در شمال آن واقع شده است. اگر خواستيد از گيلان فرآورده‌هاي زيتون و صابون رودبار را بخريد به جنوب اين شهر برويد، چون در 5كيلومتري جنوب رودبار، كارخانه روغن‌كشي زيتون در محل گنجه واقع شده است و فروشگاه‌هايي براي خريد مسافران دارد. صومعه‌سرا، با وسعتي حدود 618كيلومتر مربع در غرب رشت و شمال غربي فومن واقع شده است. بهترين چيز‌هايي كه مي‌توانيد از صومعه‌سرا خريداري كنيد، برنج و چاي است.

ماسوله، با 160كيلومتر وسعت در غربي‌ترين ناحيه گيلان، جنوب غربي رشت و 25كيلومتري غرب فومن قرار دارد. رفتن به گيلان بدون ديدن ماسوله فايده‌اي ندارد. مردم اين روستا از شما در خانه‌هاي طبقاتي زيباي خود كه نماي زرد دارند و گل كاري شده‌اند به گرمي پذيرايي مي‌كنند. عروسك‌هاي دست‌باف ماسوله را حتي اگر بچه كوچكي در خانه نداريد به عنوان سوغات اين منطقه بخريد. اين عروسك‌ها شهرتي جهاني دارند. علاوه بر اين مي‌توانيد جوراب، دستكش، گيوه و شال‌هاي گرم را كه محصول دست زنان ماسوله‌اي و بسيار زيبا هستند، از اين روستا خريداري كنيد. تالش، در شمال غرب گيلان قرار دارد و با حدود 2373 كيلومتر مربع وسعت خاك استان را تشكيل مي‌دهد. تالش در 6كيلومتري دريا است و از طريق راه‌هايي كه دارد، شما مي‌توانيد به ساحل برويد. در راه بندر انزلي به آستارا هم تالش تنها شهر مسير شما است. اگر وقت داشتيد در فاصله 15كيلومتري شمال تالش قلعه ليساررا كه از قلاع باستاني است، برويد و ببينيد.

آستارا، شمالي‌ترين شهر گيلان است و در مرز جمهوري آذربايجان قرار دارد. اين شهر حدود 334كيلومتر مربع وسعت دارد و به دليل مرزهاي بين‌المللي آن طي سال‌هاي اخير خيلي پرتردد بوده است. هتل اسپيتاس اين شهر معروف است و در آن شما مي‌توانيد اقامتي خوش داشته باشيد.

 

نویسنده:ميترا يزدچي

 

منبع: دنیای اقتصادی

 

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید