نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 579
بازدید دیروز : 1277
تعداد نظرات : 3465
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2134486
خروجی فید امروز : 15
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :2 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

وضعیت فرهنگی و اجتماعی

شهرستان ماسال قبل از انقلاب يکي از محرومترين بخشهاي کشور بوده و به دليل فقر فقر فرهنگي که ناشي از حاکميت رژيم طاغوت و ارباب رعيتي بود مردم از نظر فرهنگي بسيار ضعيف بودند ، بعد از انقلاب اسلامي و ايجاد مدارس و مراکز فرهنگي و هنري ، وضعيت فرهنگي و اجتماعي مردم تقويت گرديد که از جمله مراکز فرهنگي و هنري شهرستان ميتوان به موارد زير اشاره نمود.

کتابخانه ها:

1- کتابخانه عومي شهداي ماسال

2- کتابخانه عمومي شاندرمن

3- کتابخانه عمومي طاسکوه

4-کتابخانه عمومي اولم

مجتمع هاي فرهنگي:

1- مجموعه فرهنگي هنري اداري (اداره ارشاد)

2- مجتمع فرهنگي هنري شاندرمن

3- مجتمع فرهنگي هنري طاسکوه

اماکن ورزشي:

1- سالن ورزشي شهيد شيرازي ماسال

2- سالن ورزشي حجاب ماسال

3- زمين ورزشي شهيد محبي ماسال

4- سالن ورزشي شهيد سالاري شاندرمن

5- زمين فوتبال کفودمژده شاندرمن

6- زمين ورزشي وزمه تر شاندرمن

 اماکن تفريحي :

پارک ساحلي ماسال، در کنار رودخانه خالکايي قرار دارد که مکاني تفريحي و داراي جاذبه هاي ديدني فراوان است.

اماکن فرهنگي،تفريحي:

 سينما شادي ماسال ، تنها سينماي شهرستان ماسال است که بيشتر همايش ها و جشنواره هاي فرهنگي و هنري علي الخصوص در زمنيه شعر و موسيقي تالشي در آن برگزار مي گردد و از استقبال نسبتاً خوب فرهنگيان ،دانش آموزان و تحصيل کرده هاي شهرستان برخوردار است. 

انجمنهاي فرهنگي و هنري

1- انجمن قرآن و نهج البلاغه

2- انجمن شعر و ادب

3- انجمن خوشنويسي

4- انجمن هنرهاي تجسمي

5- انجمن نمايش

6- کانون موسيقي

7- کانون نرجس

نشريات محلي :

ماهنامه تيجره (به مدير مسئولي سيد شهرام صفوي)

جمعیت:

براساس  نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 1385 شهرستان ماسال داراي 2 بخش ، 2 شهر ، 4 دهستان و 108 آبادي است ، که از اين تعداد آبادي 98 آبادي داراي سکنه و 10 آبادي خالي از سکنه مي باشد .
در سرشماري عمومي نفوس و مسکن1385 ،  شهرستان ماسال  داراي 48091 نفر جمعيت و 12341 خانوار است . از کل جمعيت اين شهرستان 14995 نفر در قالب 3990 خانوار ساکن در نقاط شهري و 33096 نفر در قالب 8351  خانوار ساکن در نقاط  روستايي هستند به اين ترتيب  18/31 درصد شهر نشين و 82/68درصد روستا نشين هستند
مي باشد .
جمعيت 33096 نفري ساکن در نقاط روستايي اين شهرستان را 15980 نفر مرد و 17116 نفر زن تشکيل مي دهد . نسبت جنسي نقاط روستايي اين شهرستان 36/93درصد مي باشد يعني به ازاي هر 100 نفر زن  ساکن در نقاط روستايي 93 نفر مرد وجود دارد . و 24/69 درصد جمعيت روستايي اين شهرستان با سوادند.

گویش:

گويش تالشي را بايد از جمله گويش هاي اصيل ايراني دانست که به گروه شمال غربي زبان هاي ايراني تعلق دارد و بزعم بعضي صاحب نظران زبان شناس ، زبان تالشي جزو زبان پهلوي اشکاني است .
زبان تالشي نياز به تحقيق بيشتري دارد پس از گذشت هزاران سال هنوز هم در لابه لاي جملات و عبارات آن ، واژه هايي را مي توان يافت که هر يک يادگار و نشانه اي از زبان هاي کهن ايران باستان است .
زبان تالشي ، اين يادگار ارزشمند ايران باستان ، فزون تر از هزار سال است که از يورش و هجوم زبان هاي بيگانه تازي ، ترک و مغول دور مانده و خود را به صورت گويشي اصيل محفوظ داشته است . بي شک اين زبان در گذشته هاي دور ، تنها در اين سرزمين متداول نبوده ، بلکه در بيشتر مناطق بويژه در شمال ايران گسترش داشته با اين تفاوت که در هر منطقه گويش آن ، با آوايي مخصوص تلفظ مي شده است.

کشاورزي ، دامپروري، صنعت و معدن

شهرستان ماسال با دارا بودن 7250 هکتار اراضي شاليزاري و 459 هکتار اراضي باغي از نظر کشاورزي و تنوع محصول از اهميت خاصي برخوردار است زيرا مستعد بودن خاک سبب شده است که انواع محصولات باغي و زراعي در شهرستان کشت گردد . که مهمترين محصول اين شهرستان برنج – باقلا – مرکبات – گوجه سبز – سبزيجات  و غيره مي باشد . در ضمن مردم اين منطقه پس از برداشت برنج به کشت دوم تمايل زيادي داشته و محصولاتي چون شبدر و … جهت تمکن اقتصادي کشت مي نمايند. ضمناً در  شهر ماسال بازار هفتگي در روز شنبه و در بخش شاندرمن روز پنج شنبه برگزار مي گردد که داراي رونق فراوان است . 
علاوه بر کشاورزي ، دامداري شهرستان با دارا بودن بيش از 250 هزار واحد دامي سنگين و سبک يکي از مهمترين توليد کنندگان فرآورده هاي دامي از جمله گوشت قرمز – گوشت مرغ-  پنير – کره – شير – لر ( ماده غذاي بسيار خوشمزه و پر کالري که ترکيبي از شير و آب پنير مي باشد ) ، ماست و پشم و پوست و … که در سطح استان از شهرت خوبي برخورداراست ،  مي باشد . همچنين پرورش زنبور عسل در شهرستان ماسال رايج و عسل طبيعي اين شهرستان نيز معروف است .
صنعت شهرستان ماسال تا کنون بدليل نبودن مکان مناسب از رونق خوبي برخوردار نبوده است و يکي ديگر از عوامل عدم توجه به صنعت بن بست واقع بودن اين شهرستان مي باشد . خوشبختانه در سالهاي اخير با راه اندازي شهرک صنعتي بخش صنعت نيز در حال رونق و توسعه مي باشد و انتظار مي رود در آينده نزديک با راه اندازي شهرک صنعتي دوم تحولي در صنعت شهرستان صورت گيرد .
 شهرک دامپروري شهرستان ماسال : بمنظور ايجاد واحدهاي صنعتي دامپروري فاز اول ، مجتمع دامپروري شهرستان ماسال در زميني بمساحت 26 هکتار در روستاي چماچار شاندرمن در دست اجرا مي باشد . در اين مجتمع 20 واحد دامپروري شيري 30 رأسي با ظرفيت 600 رأس اجرا خواهد شد . علاوه بر اشتغال يکصد نفر، سالانه مقدار4930 تن شير و 67 تن گوشت به ارززش بيست و يک ميليارد و ششصد و ده ميليون تومان توليد خواهد شد .

قسمت اول  تاریخچه ماسال را از اینجا مطالعه فرمائید

منبع:درگاه خدمات الکترونیکی ماسال

بازدید:5,337بار , ارسال شده در : 26th ژوئن, 2010; ساعت : 11:32 ق.ظ
تعداد نظرات : ۳
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • A M H H گفته: 13:23 - 2014/06/23

  هر کی اینو نوشته اطلاعاتش خیلی ضعیف بوده. در حالی که قبل از انقلاب با فرهنگ ترین بخش تالش ماسال بوده و بهترین مدارس رو داشته و نمونه ترین مسجد در آنجا بوده.

  • مدیر سایت گفته: 18:10 - 2014/06/23

   لطفا در صورت امکان اطلاعات دقیقتان را با مستندات برایمان ارسال نمایید تا منتشر کنیم 🙂

 • حسین زاغی گفته: 14:18 - 2015/07/13

  عالی بود لذت بردم
  http://www.asiavacuumpumps.com

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید