نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۵ خرداد ۱۳۹۸
بازدید امروز : 103
بازدید دیروز : 1694
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 930417
خروجی فید امروز : 8
ورودی گوگل امروز : 3
افراد آنلاین :7 نفر

 

وضعیت فرهنگی و اجتماعی

شهرستان ماسال قبل از انقلاب يکي از محرومترين بخشهاي کشور بوده و به دليل فقر فقر فرهنگي که ناشي از حاکميت رژيم طاغوت و ارباب رعيتي بود مردم از نظر فرهنگي بسيار ضعيف بودند ، بعد از انقلاب اسلامي و ايجاد مدارس و مراکز فرهنگي و هنري ، وضعيت فرهنگي و اجتماعي مردم تقويت گرديد که از جمله مراکز فرهنگي و هنري شهرستان ميتوان به موارد زير اشاره نمود.

کتابخانه ها:

1- کتابخانه عومي شهداي ماسال

2- کتابخانه عمومي شاندرمن

3- کتابخانه عمومي طاسکوه

4-کتابخانه عمومي اولم

مجتمع هاي فرهنگي:

1- مجموعه فرهنگي هنري اداري (اداره ارشاد)

2- مجتمع فرهنگي هنري شاندرمن

3- مجتمع فرهنگي هنري طاسکوه

اماکن ورزشي:

1- سالن ورزشي شهيد شيرازي ماسال

2- سالن ورزشي حجاب ماسال

3- زمين ورزشي شهيد محبي ماسال

4- سالن ورزشي شهيد سالاري شاندرمن

5- زمين فوتبال کفودمژده شاندرمن

6- زمين ورزشي وزمه تر شاندرمن

 اماکن تفريحي :

پارک ساحلي ماسال، در کنار رودخانه خالکايي قرار دارد که مکاني تفريحي و داراي جاذبه هاي ديدني فراوان است.

اماکن فرهنگي،تفريحي:

 سينما شادي ماسال ، تنها سينماي شهرستان ماسال است که بيشتر همايش ها و جشنواره هاي فرهنگي و هنري علي الخصوص در زمنيه شعر و موسيقي تالشي در آن برگزار مي گردد و از استقبال نسبتاً خوب فرهنگيان ،دانش آموزان و تحصيل کرده هاي شهرستان برخوردار است. 

انجمنهاي فرهنگي و هنري

1- انجمن قرآن و نهج البلاغه

2- انجمن شعر و ادب

3- انجمن خوشنويسي

4- انجمن هنرهاي تجسمي

5- انجمن نمايش

6- کانون موسيقي

7- کانون نرجس

نشريات محلي :

ماهنامه تيجره (به مدير مسئولي سيد شهرام صفوي)

جمعیت:

براساس  نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 1385 شهرستان ماسال داراي 2 بخش ، 2 شهر ، 4 دهستان و 108 آبادي است ، که از اين تعداد آبادي 98 آبادي داراي سکنه و 10 آبادي خالي از سکنه مي باشد .
در سرشماري عمومي نفوس و مسکن1385 ،  شهرستان ماسال  داراي 48091 نفر جمعيت و 12341 خانوار است . از کل جمعيت اين شهرستان 14995 نفر در قالب 3990 خانوار ساکن در نقاط شهري و 33096 نفر در قالب 8351  خانوار ساکن در نقاط  روستايي هستند به اين ترتيب  18/31 درصد شهر نشين و 82/68درصد روستا نشين هستند
مي باشد .
جمعيت 33096 نفري ساکن در نقاط روستايي اين شهرستان را 15980 نفر مرد و 17116 نفر زن تشکيل مي دهد . نسبت جنسي نقاط روستايي اين شهرستان 36/93درصد مي باشد يعني به ازاي هر 100 نفر زن  ساکن در نقاط روستايي 93 نفر مرد وجود دارد . و 24/69 درصد جمعيت روستايي اين شهرستان با سوادند.

گویش:

گويش تالشي را بايد از جمله گويش هاي اصيل ايراني دانست که به گروه شمال غربي زبان هاي ايراني تعلق دارد و بزعم بعضي صاحب نظران زبان شناس ، زبان تالشي جزو زبان پهلوي اشکاني است .
زبان تالشي نياز به تحقيق بيشتري دارد پس از گذشت هزاران سال هنوز هم در لابه لاي جملات و عبارات آن ، واژه هايي را مي توان يافت که هر يک يادگار و نشانه اي از زبان هاي کهن ايران باستان است .
زبان تالشي ، اين يادگار ارزشمند ايران باستان ، فزون تر از هزار سال است که از يورش و هجوم زبان هاي بيگانه تازي ، ترک و مغول دور مانده و خود را به صورت گويشي اصيل محفوظ داشته است . بي شک اين زبان در گذشته هاي دور ، تنها در اين سرزمين متداول نبوده ، بلکه در بيشتر مناطق بويژه در شمال ايران گسترش داشته با اين تفاوت که در هر منطقه گويش آن ، با آوايي مخصوص تلفظ مي شده است.

کشاورزي ، دامپروري، صنعت و معدن

شهرستان ماسال با دارا بودن 7250 هکتار اراضي شاليزاري و 459 هکتار اراضي باغي از نظر کشاورزي و تنوع محصول از اهميت خاصي برخوردار است زيرا مستعد بودن خاک سبب شده است که انواع محصولات باغي و زراعي در شهرستان کشت گردد . که مهمترين محصول اين شهرستان برنج – باقلا – مرکبات – گوجه سبز – سبزيجات  و غيره مي باشد . در ضمن مردم اين منطقه پس از برداشت برنج به کشت دوم تمايل زيادي داشته و محصولاتي چون شبدر و … جهت تمکن اقتصادي کشت مي نمايند. ضمناً در  شهر ماسال بازار هفتگي در روز شنبه و در بخش شاندرمن روز پنج شنبه برگزار مي گردد که داراي رونق فراوان است . 
علاوه بر کشاورزي ، دامداري شهرستان با دارا بودن بيش از 250 هزار واحد دامي سنگين و سبک يکي از مهمترين توليد کنندگان فرآورده هاي دامي از جمله گوشت قرمز – گوشت مرغ-  پنير – کره – شير – لر ( ماده غذاي بسيار خوشمزه و پر کالري که ترکيبي از شير و آب پنير مي باشد ) ، ماست و پشم و پوست و … که در سطح استان از شهرت خوبي برخورداراست ،  مي باشد . همچنين پرورش زنبور عسل در شهرستان ماسال رايج و عسل طبيعي اين شهرستان نيز معروف است .
صنعت شهرستان ماسال تا کنون بدليل نبودن مکان مناسب از رونق خوبي برخوردار نبوده است و يکي ديگر از عوامل عدم توجه به صنعت بن بست واقع بودن اين شهرستان مي باشد . خوشبختانه در سالهاي اخير با راه اندازي شهرک صنعتي بخش صنعت نيز در حال رونق و توسعه مي باشد و انتظار مي رود در آينده نزديک با راه اندازي شهرک صنعتي دوم تحولي در صنعت شهرستان صورت گيرد .
 شهرک دامپروري شهرستان ماسال : بمنظور ايجاد واحدهاي صنعتي دامپروري فاز اول ، مجتمع دامپروري شهرستان ماسال در زميني بمساحت 26 هکتار در روستاي چماچار شاندرمن در دست اجرا مي باشد . در اين مجتمع 20 واحد دامپروري شيري 30 رأسي با ظرفيت 600 رأس اجرا خواهد شد . علاوه بر اشتغال يکصد نفر، سالانه مقدار4930 تن شير و 67 تن گوشت به ارززش بيست و يک ميليارد و ششصد و ده ميليون تومان توليد خواهد شد .

قسمت اول  تاریخچه ماسال را از اینجا مطالعه فرمائید

منبع:درگاه خدمات الکترونیکی ماسال

بازدید:5,070بار , ارسال شده در : ۵ام تیر, ۱۳۸۹; ساعت : ۱۱:۳۲ ق.ظ
تعداد نظرات : ۳
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • A M H H گفته: ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲

  هر کی اینو نوشته اطلاعاتش خیلی ضعیف بوده. در حالی که قبل از انقلاب با فرهنگ ترین بخش تالش ماسال بوده و بهترین مدارس رو داشته و نمونه ترین مسجد در آنجا بوده.

  • مدیر سایت گفته: ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲

   لطفا در صورت امکان اطلاعات دقیقتان را با مستندات برایمان ارسال نمایید تا منتشر کنیم 🙂

 • حسین زاغی گفته: ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲

  عالی بود لذت بردم
  http://www.asiavacuumpumps.com

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید