نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بازدید امروز : 866
بازدید دیروز : 2472
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 922820
خروجی فید امروز : 16
ورودی گوگل امروز : 7
افراد آنلاین :7 نفر

 

وجه تسمیه:

وجه تسميه ماسال دقيقاً معلوم نيست اما بعضي اعتقاد دارند از ترکيب “مازال ” يا ” مس ال ” است که به معناي کوهواره ، کوه مانند و منسوب به کوه مي باشد و بعضي نظرات ديگري در اين باره دارند ولي اهل تحقيق همه ي اين نظريه ها را رد مي کنند و بر اين باورند که هنوز وجه تسميه ماسال بروشني معلوم نشده است .  اين شهرستان در گذشته يکي از بخشهاي شهرستان تالش محسوب مي شد که در سال 1376 مستقل شد و داراي دو بخش مرکزي و بخش شاندرمن و دوشهر ماسال و بازارجمعه و چهار دهستان طاسکوه، کوچکام ، شيخ نشين و شاندرمن است . شهرستان ماسال داراي سابقه تاريخي کهني است.
و اماکن تاريخي اين شهرستان مانند خرابه هاي شهرگاه و خون و نوآشه در نواحي ييلاقي و گورستانهاي قديمي که حکايت از تاريخ کهن اين شهرستان دارند، با بررسي و کاوشهاي باستان شناسي مي توان به قدمت تاريخي اين شهرستان و گذشته آن دست يافت.

موقعيت جغرافيايي شهرستان ماسال

شهرستان ماسال با مساحت 622 کيلومتر مربع و ارتفاع 84 متر بالاتر از سطح دريا ،  دومين شهرستان مرتفع استان گيلان پس از رودبار محسوب ميگردد . ماسال از شمال به رضوانشهر ، از غرب و جنوب غربي به خلخال ، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود ميگردد . اين شهر با مرکز استان 45 کيلومتر ، با شهرستان تالش 60 کيلومتر و با شهرستان صومعه سرا 24 کيلومتر فاصله دارد.
شهر ماسال در کنار رودخانه خالکايي واقع ، که اين رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه مي گيرد پس از طي 40 کيلومتر از داخل شهر ماسال عبور مي نمايد . شايان ذکر است شهر بازار جمعه نيز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است ،  اين رودخانه نيز از داخل شهر بازارجمعه يعني مرکز شهر شاندرمن عبور مي نمايد .
اين شهرستان داراي محدوده هاي کوهپايه اي ، جنگلي و مرتعي مي باشد . آب و هواي آن در ناحيه جلگه اي ، مرطوب و در ناحيه کوهستاني ، نيمه مرطوب کوهستاني است 

 

جنگلها و مراتع

جنگلهاي ماسال ، ترسيم خارق العاده اي از هنر نقاش ازل است ، درختان خود رو وحشي و سر به فلک کشيده و تناور بلوط و توسکا ، راشستانهاي زيبا و بي بديل و مراتعي سر سبز و خرم با تنوع نا متناهي پوشش گياهي و جانوري و مناطق بکر در ارتفاعات چشم هر بيننده اي را خيره مي گرداند .جنگلهاي ماسال و شاندرمن – خالق زيباترين غزل و ترنم سکر آور پنجه هاي هنر آفرين الهي طبيعت در اين سرزمين است . حرکت شاخه هاي درختان تناور “راش” ،” بلوط” و ” آزاد” در نيايش و قنوتي روحاني انسان هوشمند و انديشمند را تا بارگاه قدس الهي مي کشاند 
اما افسوس در دو دهه اخير با دستان طماع و حريص شاهد مرگ نا بهنگام آن بوده ايم. در بهره برداري از جنگل بطريق بسيار غير علمي و اصولي – با قطع يک درخت – گاه صدها درخت جوان و نهال قد بر افراشته بر خاک مي افتد و باعث مرگ و نابودي آن شده است 
اين جنگلها از ارتفاعات اورما حد فاصل پونل رضوانشهر ، تنيان و آليان ( حد فاصل صومعه سرا و فومن ) امتداد دارد ، و مانند قوسي ماسال و شاندرمن را از شمال غربي تا جنوب شرقي در محاصره دارند

 

رودها و چشمه ها

در اين شهرستان دو رود عمده به نامهاي خالکايي ماسال و رود مرغک شاندرمن جريان دارند .
رودخانه خالکايي ماسال از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه مي گيرد و پس از طي 40 کيلومتر از داخل شهر ماسال عبور مي نمايد . استعداد اين رودخانه در جهت گردشگري و نقش جذب توريست مي تواند از اهميت به سزايي برخوردار باشد .
رود مرغک شاندرمن نيز پس از سرچشمه گرفتن ار ارتفاعات کوههاي تالش در لچور پس از اتصال به رودهاي النزه و سيفي ، رودخانه مرغک را تشکيل داده و پس از گذر از ضيابر به تالاب انزلي مي ريزد.

جهت مطالعه  ادامه تاریخچه ماسال  اینجا  کلیک کنید

 

 

منبع:درگاه خدمات الکترونیکی ماسال

بازدید:6,745بار , ارسال شده در : ۵ام تیر, ۱۳۸۹; ساعت : ۹:۲۲ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید