نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
بازدید امروز : 1348
بازدید دیروز : 1716
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 852051
خروجی فید امروز : 22
ورودی گوگل امروز : 5
افراد آنلاین :7 نفر

آفتاب خواهی (سایت کرکان بندرانزلی)

 

باران اگرچه رحمت است ، اما اگر زیاد بباردایجاد زحمت و لاجرم باید دست به کارشد . در اینجا هم کودکان که از گناه عاریند، دست به سوی آسمان بر می داشتند. دسته جمعی به راه می افتادند و ازخدا پرتو آفتاب رامی طلبیدند همان گونه که برای « کتراگیشه» شعر می خواندند.
در ماسال وقتی باران نا بهنگام ومدام می بارید بچه جمع می شدند . هر کدام آتش و اسپند به دست می گرفتندبه درخانه ها می رفتندو دسته جمعی شعر هایی بدین مضموم می خواندند « و ازنگله چار نگله» یعنی «آفتاب کن ، پشت رمه هایم انرا خشک کن ، دل چوپانها را شاد کن»….
در شرق گیلان رسم آفتاب خواهی درروستای «چشمان » اشکورعلیای رودسر که به زبان خودشان « خوردتوه» نامیده میشد به این ترتیب انجام می شد که کودکان ازمیان خودیک نفر را بعنوان « پیربابو» بر می گزیدند و چند نفر دیگر جاروی کهنه ،انبر،نمدپاره،وحصیرپاره به خودمی آویختند و هر کدام چوبدستی هم بدست گرفته به در خانه ها میرفتند و این شعر ها را می خواندند.
در شرق و غرب گیلان در مضمون ترانه ها ،عنصر آتش وجه اشتراک دارد . در ماسال آتش را بچه ها به دست دارند و در چشمان صاحبخانه پرت می کنند و به هر حال آتش می تواند نشانی از بیان نیازبه گرمای آفتاب باشد.

 

برگرفته از آداب ورسوم در گیلان
تخلیص گردآورنده افسانه امانی

بازدید:1,848بار , ارسال شده در : ۴ام مرداد, ۱۳۹۲; ساعت : ۶:۵۱ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید