نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱ خرداد ۱۳۹۸
بازدید امروز : 827
بازدید دیروز : 1591
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 924372
خروجی فید امروز : 13
ورودی گوگل امروز : 5
افراد آنلاین :6 نفر

 

مجموعه خانه تاریخی دریابیگی لنگرود در حاشیة‌ غربی رودخانه این شهر در محله راه پشته واقع شده و ظاهراً در اویل دورة قاجاریه ساخته شده كه مقر فرمانده نیروی دریایی بوده است.
خانه‌ دريابيگي‌ از سرشناسان‌ گيلان‌ است‌. که بنا از دو طبقه‌ هم‌ كف‌ تشكيل‌ شده‌ و اتاق‌هاي‌ طبقه‌ بالاي‌ آن‌ ، ارسي‌هاي‌ چوبي‌ مشبك‌ دارد. همچنين‌ اين‌ خانه‌ دو در بزرگ‌ چوبي‌ قديمي‌ با گل‌ ميخ‌ها و كوبه‌هاي‌ قديمي‌ دارد. هر طبقه‌ سه‌ اتاق‌ دارد و جلوي‌ هر طبقه ‌، يك‌ ايوان ‌چوبي‌ زيبا به چشم‌ مي‌خورد. سراسر تالار مقرنس‌ كاري‌ شده‌ و گچبري‌هاي‌ ارزنده‌اي‌ از دوران‌ قاجار دارد. بر دو طرف‌ هر يك‌ از درها ، تاقچه‌ هايي‌ قرار گرفته‌ كه‌ داخل‌ آن ‌، آئينه‌هاي‌ سنگي‌ قديمي‌ نصب‌ شده‌ است‌. اين‌ بنا ، ازنظر تزئينات‌ داخلي‌ ، از آثار تاريخي‌ و هنري‌ مهّم‌ گيلان‌ بشمار مي‌رود.

این خانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و حدود 5 تا 6ماه است از سوی مالک، بخش شاه نشین آن که ارزشمند محسوب میشود،متاسفانه تخریب شده است.

خلیل اخوان اصغری

گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:3,697بار , ارسال شده در : ۹ام اسفند, ۱۳۹۱; ساعت : ۶:۴۵ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید