نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳ فروردین ۱۳۹۸
بازدید امروز : 457
بازدید دیروز : 1764
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 809468
خروجی فید امروز : 9
ورودی گوگل امروز : 4
افراد آنلاین :5 نفر

روستای چماچا

 

یکی از مکان‌های توریستی و زیبای کوهستانی نزدیک به رشت روستای “چُماچا” است. این روستا از قدمتی قابل توجه برخوردار است و از توابع شهرستان “شفت” محسوب می‌شود. ارتفاع نه‌چندان زیاد “چماچا” باعث شده است تا آمیزه‌ای از مناظر جلگه‌ای و کوهپایه‌ای در کنار هم، چشم‌انداز‌های زیبایی در آن به وجود آورند و این روستا را به یکی از مقاصد مهم توریستی در “گیلان” تبدیل کنند.
.
برای رسیدن به “چماچا” باید از “رشت” به بخش “آقا سید شریف” رفته و در ادامۀ مسیر به سمت “چماچا” باید از روستای “سِقالَکسار” عبور کنید. این روستا به دلیل داشتن یک سد خاکی که دریاچه‌ای پشت آن تشکیل شده و همچنین واقع بودن این همه در میان کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه بلوط بسیار معروف است. اطراق در اطراف این دریاچه و در کنار جنگل‌های اطراف آن به‌شدت توصیه می‌شود.
.
بعد از عبور از این روستا به روستاهای کوچک‌تر زیرمجموعۀ “چماچا” می‌رسید. این روستاها به ترتیب عبارتند از: “خلیلان چماچا”، در ادامه از سمت راست سه راهی که با آن بر می‌خورید: “پایین محله‌ی چماچا”، “دستخط محله” و “خلیفان”، “خرطوم” و “مژده”؛ و از سمت راست سه‌راهی: “آزاد محله” و “تالش محله” هستند. تمامی روستاهای ذکر شده زیرمجموعۀ “چماچا” هستند. همچنین با ادامه مسیر “آزاد محله” و “تالش محله” و عبور از جنگل به جاده‌ی بین‌المللی “گیلان” و “لاکان” و در ادامه “رشت” خواهید رسید.
.
مردم “چماچا” “گیلک” و “تالش” هستند و شغل آنها عموماً دامداری و کشاورزی است. محصولات آنها نیز برنج، چای، عسل، لبنیات و ابریشم هستند.
.
بعد از عبور از جاده‌های آسفالت در هر سمت از این روستا و طی مسیر در جاده‌های خاکی می‌توانید مکان‌های گوناگونی در ارتفاعات بالاتر این منطقه برای اطراق و لذت بردن از طبیعت و مناظرآن پیدا کنید. نکتۀ جالب این است که دقیقاً در آن سوی کوه‌های انتهای “چماچا”، “امامزاده هاشم” و جاده‌ی “رشت” به “تهران قرار دارند.
.
همچنین به علت پوشش گیاهی این منطقه انواع پرندگان، از جمله “کُلکاپیس”، انواع “صهره”، “سبزقبا”، “ایلکایی” و “توکا” در آن ساکن هستند که عموماً (مخصوصاً در فصل بهار) آواز زیبایشان گوش شما را نوازش خواهد داد.
.
“چماچا” با بافتی جلگه‌ای، کوهپایه‌ای، جنگل‌های پرپشت، باغات چای و مزارع برنج گسترده و فاصلۀ بسیار کم از “رشت” (حدود سی الی چهل دقیقه) یکی از مکان‌های مناسب برای استراحت و لذت بردن از طبیعت سرسبز “گیلان” است.
.
خراسان نیوز، عکس: آقای سپهر حقیقی (۲۸ مهر)
تهیه و تنظیمِ متن: عاکف معززلسکو
از گروهِ زیبای فیسبوکیِ گیـــلانِ مـــا

بازدید:1,395بار , ارسال شده در : ۱۶ام آذر, ۱۳۹۴; ساعت : ۶:۰۰ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید