نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۶ فروردین ۱۳۹۸
بازدید امروز : 316
بازدید دیروز : 1253
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 813720
خروجی فید امروز : 9
ورودی گوگل امروز : 6
افراد آنلاین :2 نفر

لَت”ها تخته های چوبی کوچکی اند که از درختان جنگلی ساخته و پرداخته می شوند . روزگاری که حلب و ایرانیت با فضای روستاها عجین و قرین نگشته بود ، بام خانه های روستایی پوشیده از لت هایی مستطیل شکلی بود که به یک اندازه توسط نجاران با تبر خراشیده و تراشیده می شد.
روستاییان با مهارتی خاصی بدین کار مبادرت می ورزند . با گذشت زمان و فاصله گرفتن اهالی روستا از شیوه های سنتی و آمدن ابزار و وسایلی که تا حدودی تامین کننده رفاه نسبی روستاییان را شامل می شده است، و سختی هایی که این کار اعم از تهیه درخت و بریدن و تراشیدن چوب داشت ، پای حلب و ایرانیت به خانه هایی که به سبک امروزی که روز به روز بر تعدادشان هم افزوده می شود به روستا ها بازشد و لَت های چوبی از رونق و سکه افتاد و این روند تا حدود زیادی متوقف ماند و حداقل کمتر درختی برای این کار زیر تیغ اره و تیشه و تبر رفت .
بی
تردید لت های چوبی مزایایی داشته است که توانسته پس از گذشت سالیان سال علیرغم بارش برف های سنگین ،باران ، تشعشع نور خورشید و وزش باد همچنان پایدار و ماندگار ، سقفی از اطمینان را برای ساکنان خانه به ارمغان آورد . هر چند گذر زمان تخته های تازه لتی را به رنگ تیره در آورد ولی هیچگاه از ارزش های آن بلاخص برای ییلاق نشینان و کوهستان نشینان نکاست .
مقاومت لت های چوبی در برابر عوامل جوی هوا و شرایط محیطی درمناطق کوهستانی بیشتر از حلب و ایرانیت است و به همین سبب همچنان باقی مانده است . از آنجا که وزش باد همواره تهدیدی برای این گونه خانه ها است اما هیچ خانه یی بوسیله ی باد از بین نرفت .
لت ها چوبی بر روی هم چیده می شوند و جالب اینکه هیچ میخی و سیمی برای نگهداری آنها استفاده نمی شود و تنها سنگ ها هستند که در گوشه و کنار و وسط بام خانه ها مانع از هم پاشیدن و ریختن لت های چوبی می شود .

نویسنده: خانم افسانه امانی

گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • محمدی گفته: ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹

  سلام
  مرسی مهندس بابت این مطلبو مطلب آبدنگ
  شاد باشی

 • سایبان گفته: ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵

  خیلی ممنون

 • فارس فان گفته: ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴

  سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون

 • سایت توریستی گفته: ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۴

  سلام ممنون مطلب کاربردی بود
  تشکر

 • کافه پزشکی گفته: ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۷

  مطلب جذابی بود لذت بردم

 • املاک تهران گفته: ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱

  تشکر از شما

 • لایو لوکیشن تلگرام گفته: ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹

  ممنون بسیار عالی بود

 • دفتر ترجمه گفته: ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲

  عالی بود ممنونم

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید