نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 464
بازدید دیروز : 1348
تعداد نظرات : 3467
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2165226
خروجی فید امروز : 18
ورودی گوگل امروز : 2
افراد آنلاین :5 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

تاریخچه سیاهکل:
سياهكل، شهرستان سرسبزي است خفته در پاي قلة سركش درفك كه جنگلي انبوه همچون نگين انگشتري، آن را دربرگرفته است. اين منطقه با تاريخ پْرفراز و نشيبش، با تحولات فراواني روبه‌رو گرديده و هم‌اينك در جوار منطقه‌اي به نام « برفجان » رشد و گسترش يافته است. شهرستان سياهكل در ناحية شرقي استان گيلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقي به لاهيجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقي به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربي به رودبار و از غرب به رشت محدود مي‌شود. همچنين قسمتي از رشته‌كوه البرز، ناحية بزرگي از جنوب اين منطقه را شامل مي‌گردد. مهم‌ترين رودخانه‌هاي جاري در آن، « شيمرود » و « خرارود » است. اين منطقه داراي دو ناحية عمدة جغرافياييِ جلگه‌اي و كوهستاني است. آب‌وهواي ناحية جلگه‌اي، مرطوب؛ و كوهستاني، نيمه‌مرطوب است. ميزان بارندگي در شهرستان سياهكل، حدود 1400-1000 ميلي‌متر مي‌باشد. دستبافت‌هاي پشمي و توليد سفال، از جمله صنايع دستي آنان است و مهم‌ترين محصولات اين ناحيه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چاي، فندق، سيب‌زميني، گردو و مواد لبني.

مهم‌ترين قسمت اين شهرستان كه داراي پيشينة تاريخي مي‌باشد « ديلمان » است و مهم‌ترين روستاي آن « اسپيلي » مي‌باشد. ديلمان در گذشته وسعت بسياري داشته و از يك‌طرف به مازندران و از طرف ديگر به قزوين محدود و در قرون چهارم و پنجم هجري‌قمري، مقر حكومت ديلميان بوده و گيلان يكي از ولايات آن محسوب مي‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بويه و تعرض سرداران محلّي، اين سرزمين وسيع كم‌كم كوچك شده، تا امروز كه يكي از بخش‌هاي گيلان به‌شمار مي‌آيد.

در اين‌خصوص، « مقدِسي » در كتاب « احسن التقاسيم » مي‌نويسد: « ديلم (ديلمان) داراي پنج كوره (شهرستان) است كه از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، ديلمان و خزر در ميان اين نواحي قرار دارد ». از سوي ديگر، « ابن حوقل » تاريخ‌نگار دورة سامانيان نيز در كتاب خود مي‌نويسد: « ناحية ديلم شامل سهل و جبل و سرزميني بوده كه از جنوب تا قزوين و طارم و قسمتي از آذربايجان و بخشي از ري، از مشرق تا طبرستان و ديگر نواحي ري، از مغرب تا قسمتي ديگر از آذربايجان و بلاد آران و از شمال به درياي خزر متّصل و محدود بوده است ».

يوحنّاي ديلمي (يكي از حواريون حضرت عيسي مسيح(ع) و صاحب يكي از اناجيل اربعة مسيحيت)، يحيي‌بن زياد ديلمي (امام كوفيان در علم نحو و متوّفي به سال 207 هجري‌قمري) و خاندان آل بويه كه از سال 325 تا سال 447 هجري‌قمري به مدّت 122 سال بر فارس، كرمان، عراق عجم و عراق عرب حكمروايي داشته و در ترويج مذهب جعفري كوشش نمودند، اهل اين ديار بوده و در زمان حكمراني ايشان، فقهاي بزرگي چون: شيخ مفيد، سيد رضي، سيد مرتضي، شيخ طوسي و رياضي‌دان و مورخ شهير، سالار ديلمي در كنف حمايت اين خاندان به نشر مذهب تشيع همت گماشته كه نشان از علاقة ديلميان به مذهب جعفري دارد. سياهكل به جهت پيشينة پْررمزورازِ تاريخي‌اش، از آثار ديدني و تاريخي بسياري برخوردار مي‌باشد. قوميت اهالي شهرستان سياهكل، گيلك است و به زبان گيلكي با لهجة بيه‌پيش (شرق گيلان) و گويش ديلمي سخن مي‌گويند. مذهب رايج اين شهرستان، شيعة اثني‌عشري است.

هم‌اينك شهرستان سياهكل با وسعت 6/1048 كيلومترمربع، جمعيت 55752 نفر و 31 درصد شهرنشين، داراي 2 شهر سياهكل و ديلمان، 2 بخش مركزي و ديلمان، 5 دهستان پيركوه، ديلمان، توتكي، خرارود و مالفجان و 251 پارچه آبادي مي‌باشد. شهر سياهكل نيز بالغ بر 17 هزارنفر جمعيّت دارد. در سال 1309، شهرداري؛ در سال 1311، بخشداري و در اواخر سال 1376، فرمانداري در اين شهرستان دائر گرديده است.

 

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان سياهکل در ناحيه شرقي استان گيلان واقع گرديده  اين شهرستان از شمال به شهرستان لاهيجان ، ازغرب به شهرستان رشت ،ازجنوب به شهرستان رودبار واز شرق به شهرستان املش ولنگرود محدود است . شهرستان سياهكل از لحاظ ژئومرفولوژي از دوناحيه عمده كوهستاني وجلگه اي تشكيل شده كه ناحيه كوهستاني بخشي از دامنه هاي شمالي رشته كوه البرز است ومهمترين ارتفاعات آن دلفكوشاه نشين است .

 

موقعيت فر هنگي و اجتماعي:
براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1385 شهرستان سياهكل داراي 2 بخش ,2 شهر , 5 دهستان و 249 آبادي است , كه از اين تعداد آبادي 210 آبادي داراي سكنه و 39 آبادي خالي از سكنه مي باشد. درسرشماري عمومي نفوس و مسكن 1385 شهرستان سياهكل داراي 47788 نفرجمعيت و 13208 خانوار است . از كل جمعيت اين شهرستان 17113 نفر و 4725خانوار ساكن در نقاط شهري و 30674 نفر , 8482 خانوار ساكن در نقاط روستايي و 1نفر و 1 خانوار غير ساكن هستند به اين ترتيب درصد شهرنشيني شهرستان 25/43 و درصد روستانشيني آن 75/56 مي باشد . جمعيّت 30674نفر ي ساكن در نقاط روستايي اين شهرستان را 14821 نفر مرد و 15853نفرزن تشكيل مي دهد . نسبت جنسي نقاط روستايي اين شهرستان 48/93 درصد مي باشد يعني به ازاي هر 100 نفر زن ساكن در نقاط روستايي 93 نفر مرد وجوددارد . درصد جمعيّت 6 ساله و بيشترروستايي به كل جمعيّت 6 ساله و بيشتر شهرستان 43/64 و ميزان باسوادي جمعيّت روستايي نسبت به جمعيّت 6 ساله و بيشتر روستايي شهرستان 15/68درصد مي باشد . از نظر شاخص فضاهاي آموزشي بر اساس آخرين آمار سرشماري سال 1385 شهرستان سياهکل در مقاطع مختلف آموزشي به ترتيب داراي 103 باب دبستان ، 42 باب مدرسه راهنمايي و 10 باب دبيرستان دخترانه و پسرانه ميباشد. از نظر مراکز مذهبي اين شهرستان داراي 111 باب مسجد و 65 امامزاده مي باشد. در زمينه مراکز فرهنگي نيز اين شهرستان داراي 3 باب کتابخانه عمومي مي باشد.از نظر فضاهاي ورزشي نيز 5 مکان مناسب فعاليتّهاي ورزشي در سطح شهرستان موجود ميباشد. آمار شهدا،جانبازان و آزادگان شهرستان به ترتيب182 شهيد، 144جانباز و 34آزاده مي باشد که در دوران هشت سال دفاع مقدّس عاشقانه و دليرانه از وطن اسلامي خويش پاسداري نموده و حماثه ها آفريدند. از جمله چهره هاي نامدار اين ديار مي توان : مهيار ديلمي، ابوالعباس ديلمي،اسفاربن کردويه ديلمي،اسيداي ديلمي،ايل شام ديلمي،امير ابوشجاع بکران ديلمي،امير توزن ديلمي و…را نام برد.

كشاورزي:
شهرستان سياهکل داراي دو ناحية عمدة جغرافياييِ جلگه‌اي و كوهستاني مي باشد. آب‌وهواي ناحية جلگه‌اي، مرطوب؛ و ناحيه كوهستاني، نيمه‌مرطوب است. ميزان بارندگي در شهرستان سياهكل، حدود 1400-1000 ميلي‌متر است که شرايط مناسبي را جهت کشت انواع مختلف محصولات کشاورزي و باغي در اختيار مردم اين خطه قرار داده است. در نواحي کوهستاني نيز با توجه به وجود مراتع و چراگاههاي سرسبز منطقه ديلمانات دامپروري شغل و منبع اصلي درآمد مردم مي باشد. در زمينه صنايع به طور سنتي صنايع دستي کماکان بيشترين سهم را به خود اختصاص ميدهد از جمله ميتوان به دستبافت‌هاي پشمي و توليد سفال اشاره نمود. از جمله مهم‌ترين محصولات اين ناحيه ميتوان : برنج، جو، توتون، چاي، فندق، سيب‌زميني، گردو و مواد لبني را نام برد. شرايط مناسب مناطق کوهستاني ديلمانات به سبب دارا بودن چراگاههاي وسيع جهت دامپروري زمينه مساعدي را جهت سرمايه گذاري سرمايه گذاران در صنت مواد لبني در شهرستان باعث گرديده که توجه به توسعه اين صنعت با توجه به مزيّت نسبي شهرستان بسيار حائز اهميت مي باشد. همچنين به دليل وجود رودخانه هاي پر آب صنعت پرورش ماهيان استخواني نيز در شهرستان از رونق مناسبي برخوردار مي باشد. از جمله معادن فعال شهرستان نيز معادن شن مي باشند که در توسعه و عمران شهرستان نقش به سزايي ايفا مي نمايند.
لازم به ذکراست که با ايجاد زيرساختهاي مناسب جهت سرمايه گذاري در شهرستان ( علي الخصوص شهرک صنعتي ازبرم ) فعاليتهاي چشمگيري در زمينه توليد انواع محصولات مصرفي از جمله: مواد لبني، شيشه ، لوازم برقي، کاغذ و محصولات کاغذي،منسوجات،لاستيک و پلاستيک و ساير فعاليتهاي کسب و کار آغاز گرديده که نويد بخش آينده اي درخشان در زمينه رشد و توسعه سرمايه گذاريها در اين شهرستان مي باشد.

 

منبع:siahkal.gilan.ir

بازدید:9,862بار , ارسال شده در : 13th آوریل, 2011; ساعت : 8:10 ق.ظ
تعداد نظرات : ۴
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • علی حسن نژاد گفته: 16:53 - 2011/04/15

  سلام …
  اقا مطالبتون خیلی بدرد بخور هستن..
  موفق باشین…

 • علی گفته: 18:45 - 2012/02/24

  خیلی متشکرم

 • اسماعیل گفته: 15:58 - 2014/04/6

  با تشکر. اگه میشه عکسهای مختلفی از سیاهکل برای بیننده ها بزارین.

 • اویس گفته: 19:33 - 2015/09/9

  لطفا در صورت امکان پیام خود را فارسی یا گیلکی تایپ کنیدسلام خدای شمی مطالب زیبا اسه ولی خواستم بگوم بخش تاریخیش خیلی کم گلا ایران مدیون دیلم ودیلمیان اسع دوست داشتم بخش تاریخیش بیشتره بیشتر ببی تشکر

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید