نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
بازدید امروز : 881
بازدید دیروز : 1737
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 849868
خروجی فید امروز : 16
ورودی گوگل امروز : 14
افراد آنلاین :5 نفر

 

جغد شاخدار با نام محلی شاخدار «کوربی» و شاخدار «کورقوقو» معروف است.اندازه جغد شاخدار 34 تا 37 سانتی‌متر بوده و تنها جغدی است که با اندازه متوسط گوشپرهای بلندی دارد.در حالت نشسته توسط گوشپرهای بلندش به آسانی قابل شناسایی است و گاهی اوقات هنگام استراحت گوشپرهایش را جمع می‌کند.شکل ظاهری این پرنده شبیه شاه‌بوف بوده ولی چهره‌اش نارنجی است.

سطح پشتی این پرنده پر از لکه‌ها و خال‌های نخودی و قهوه‌ای مایل به خاکستری و سطح شکمی آن نخودی رنگ با رگه‌های تیره و راه‌های عرضی ظریف است ، از جغد جنگلی به وسیله سر زاویه‌دار، گوشپرهای بلند و بدن لاغرتر و چشم‌های زرد نارنجی مشخص می‌شود.زیر تنه‌ این پرنده خط‌دار و زیر بال‌ها نخودی با رگه‌های قهوه‌ای تیره است.
جغد مذکور در پرواز بال‌ها و دمش در مقایسه با جغد جنگلی بلند‌تر می‌شود، طول این پرنده به 70 سانتی متر می‌رسد، بال‌زدنش پردامنه و پیچ و تاب دارد و روی جبهه‌های هوا سر می‌خورد.

تفاوت جغد شاخدار با جغد جنگلی در هنگام پرواز است که در این حالت، بال‌ها بلندتر و خم بال‌ها کمتر می‌شود.همچنین لکه تیره رنگی روی خم بال‌ها و قاعده شاهپرها به رنگ قهوه‌ای و نارنجی دیده می‌شود.

جغد شاخدار روزها در انبوه شاخ و برگ درختان استراحت می‌کند یا به ‌طور قائم و نزدیک به تنه درخت روی شاخه‌ها می‌نشیند. این پرنده از پستانداران کوچک، پرندگان و حشرات تغذیه می‌کند.در برخی نقاط هنگام پاییز یا زمستان به صورت دسته‌های کوچکی گرد هم به استراحت می‌پرازند.

جغد تالابی از جغد شاخدار «گوش دراز» پرجثه‌تر و گوشپرهایش خیلی کوتاه‌تر است و به واسطه شکل سر از جغد تالابی تمیز داده می‌شود.

بازدید:4,557بار , ارسال شده در : ۱۴ام بهمن, ۱۳۸۹; ساعت : ۹:۱۵ ق.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • محمدابراهیم خداخواه گفته: ۱۲:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۴

  اتفاقا این جغد ضربالمثلی معروف و قدیمی در زبان محلی ما یعنی گیلکی دارد.
  همه کسه باز ویریزه ، امره کور قوقو .
  که نشان از بد شانسی و یومنی فرد است.

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید