نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
بازدید امروز : 1299
بازدید دیروز : 1716
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 852002
خروجی فید امروز : 22
ورودی گوگل امروز : 5
افراد آنلاین :4 نفر

 

بناي تاريخي شهرداري انزلي که زمان ساخت آن به سال 1300 باز مي گردد شايد قديمي ترين ساختمان شهرداري در کشور باشد.

به استناد تاريخ ، سابقه شهرداري يا به قول قديمي ها، بلديه در انزلي به سال 1276 باز مي گردد ولي بناي شهرداري مربوط به سال 1300 ( دوره پهلوي اول ) است .
اين ساختمان تاريخي دو طبقه در باغ کوچک و زيبايي با درختان کهنسال و زيباي ماگنوليا ، کاج ، سرو ، بيد مجنون در مجاورت بناي کوچک و خوش ساخت ساختمان موزيک ( حافظيه ) و مشرف به اسکله و بلوار بندرانزلي قرار دارد.

به گفته کارشناسان ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي  گيلان ساختمان شهرداري انزلي که با توجه به قدمت آن جزء بناهاي تاريخي اين شهرستان محسوب مي شود ، نياز به ترميم و حفاظت دارد. 
بناي شهرداري انزلي سال 1356 به شماره 1515 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد و سال 1381 نيز حريم آن مصوب شد . 
اين بدان معنا است که ساختمانهاي اطراف اين بنا بايد مقررات ميراث فرهنگي را رعايت کنند و بناهاي ناهمگون با اين بناي تاريخي بايد پس از طي عمر مفيد تخريب و آزادسازي و به فضاي سبز تبديل شود. 
با توجه به اهميت دوگانه اين اثر از جهت ارزش تاريخي و همچنين نماد زيباسازي باید نسبت به ترمیم و حفاظت از آن اهتمام ویژه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی گیلان و شهرداری انزلی صورت بگیرد . 
 
ترميم و حفاظت از بناي تاريخي شهرداري انزلي از دو جهت حائز اهميت است نخست اين که از آثار تاريخي به ثبت رسيده کشورمان است و ديگر اين که به عنوان ساختمان شهرداري آن هم قديمي ترين ساختمان شهرداري در کشور نمادي از توجه به مسائل شهري و زيباسازي شهر است .

 با این همه اگر همت ملي و استاني براي حفاظت از آثار و بناهاي تاريخي وجود نداشته باشد نمي توان انتظار حفاظت از ميراث فرهنگي و تاريخي را داشت .

 

خبرنگار: گیتی بابایی

منبع:وبلاگ  اخبار انزلی

بازدید:5,420بار , ارسال شده در : ۸ام آبان, ۱۳۸۹; ساعت : ۶:۰۲ ق.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • سیروس گفته: ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰

  سلام ای کاش در مورد ساحل زیبای انزلی هم که توسط عده ای فرصت طلب تصرف شده و دیگران را از نعمت استفاده از ساحل با نصب تکه تابلو( منطقه خصوصی وارد نشوید) محروم کرده اند نیز مینوشتید . مسئولین شهرمان حتی مدیریت و جسارت دهداری امیر بکنده را هم ندارند که ساحل متروکه آنجارا پذیرای هزاران مسافر راه دور و نزدیک کرده اند وزیبایی دریارا تقدیم همشهریان و هم وطنان نموده اند . من امروز به اتفاق همسرم از ساحل قو در غازیایان از طریق ساحل در یا با عبور از موانع ایجاد شده توسط مالکین زمینهای مجاور دریا تا موج شکن جدیدالاحداث رفتیم و چه لذتی بردیم و یادی از ایام قبل نمودیم که ساحل دریا تا رودخانه طالب آباد برای استفاده عموم آماده بود . و کسی جرئت تصرف انفال عمومی را بخود نمیداد . راستی شهداری خبر دارد که مترو پل سهمانی تمام ماسه های ساحل فروخته است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدایا از اینکه مسئولین هوشیار و لایقی نصیب شهرمان کرده ای ترا شکر میگوئیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید