نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

زندگی مشترک مراقبت می خواهد

گاهی مسائلی به ظاهر ساده سرنوشت و آینده دو نفر را به یکدیگر گره زده و خوشبختی و سعادت آنان را رقم می‌زند و یا سبب برهم ریختگی تعادل و ایجاد تنش در زندگی‌شان می‌گردد توجه به برخی مسائل و حواشی به ظاهر ساده و جزئی گاهی لازم و ضروری به نظر می‌‌رسد مسلماً افراد متاهل به خوبی بر این امور و مسائل واقف هستند.

رعایت اصول و نکاتی برای داشتن زندگی موفق

رعایت برخی اصول و نکات برای داشتن زندگی موفق، کارآمد و آرام ضروری و لازم به نظر می‌‌رسد به عنوان مثال آموختن روش‌های سازگاری، رویارویی و حل جزئیات کمک بسزایی به زوجین می‌‌کند. یکی از مسائلی که باید بدان توجهی فراوان نمود نوع برخوردی است که هر یک از زوجین با جنس مخالف خود در اجتماع، محیط کار و یا در بین اقوام و فامیل دارد. گاهی برخی از این برخورد و رفتارها در نظر همسر ناخوشایند جلوه کرده و سبب آزار و رنجش وی می‌گردد و منجر به سوتفاهم و در پی آن ایجاد تنش می‌‌گردد. نوع روابط با اطرافیان و مخصوصاً با جنس مخالف، در هر اجتماعی از مسائل بسیار با اهمیت است که سبب بسیاری از تنش‌های بین زوجین می‌‌گردد و آنان را از لذت بردن از زندگی مشترک‌شان و با هم بودن دور می‌‌کند. زنان و مردان بسیاری به خاطر همین مسئله زندگی خود را دست خوش تنش و آسیب قرار داده‌اند. در صورتی که با کمی درایت و رعایت حقوق و عدالت به راحتی می‌‌توان در این خصوص به توافق رسید و نظر همسر را در این مورد جلب نمود. در برخی موارد این مسئله در حد یک حساسیت کوچک و بی اهمیت است، چنانچه به آن اهمیتی داده نشود روز به روز گسترده‌تر شده و مشکلات بسیاری در روابط زن و مرد ایجاد می‌‌کند گاهی منشاء حساسیت‌ها ناشی از رفتارهای ناشیانه یکی از زوجین و یا بر انگیختن حسادت یکدیگر و یا تفاوت‌های فرهنگی و خانوادگی زن و مرد است. در زمان وقوع این نوع برخوردها بهترین و ضروری‌ترین کار در میان گذاشتن رفتار، برخوردها و مواردی است که از سوی همسر نسبت به سایر افراد جنس مخالف ابراز و سبب رنجش و نارضایتی شریک زندگی می‌‌گردد.

موفق‌ترین زندگی
طبیعی است در سالم و موفق‌ترین زندگی‌ها نیز زوج ها در مواردی با یکدیگر تفاهم نداشته و یا ناخودآگاه رفتارهای آزاردهنده و ناراحت کننده از خود نشان می‌‌دهند، گاهی هدف طرف مقابل آزار همسر نبوده و ممکن است با بیان صحیح موضوع و دریافت جوابی مشخص و قانع کننده سوء‌تفاهمات برطرف می‌‌گردد. در این مواقع وظیفه فردی که مورد انتقاد از جانب همسر قرار گرفته این است که جهت رفع سو تفاهم بکوشد و به صورت منطقی موضوع را حل و فصل نماید.

تفاوت‌های شخصیتی
متاسفانه به دلیل برخی تفاوت‌های شخصیتی برخی از افراد از پذیرفتن سخنان شریک زندگی خود حتی در زمانی‌که به خوبی می‌‌دانند حق با وی است ممانعت نموده و حال به هر دلیلی سعی در انکار و یا محکوم کردن طرف مقابل به شکاک و منطقی نبودن می‌‌نمایند در این مواقع حتی اگر زن و یا مرد موفق به اثبات و یا رسیدن به توافق در این خصوص نشود بهترین راه حل مراجعه به مشاور و متخصصان روانشناسی جهت دریافت راهکار می‌‌باشد. در نهایت حتی اگر زن و یا مرد موفق به رسیدن به توافق با همسر چه از طریق بیان خواسته و یا حتی متخصصان نشود می‌‌تواند مطمئن باشد که تمامی تلاش خود را برای حفظ و نگهداری رابطه و زندگی مشترک نموده است مسلماً بیان نمودن بهتر از سکوت اختیار کردن است. نباید فراموش کرد نوع بیان احساسات نسبت به رفتار شریک زندگی باید به گونه‌ای محترمانه و عاری از هرگونه تحقیر و سرزنش باشد. اگر فردی احساس کند طرف مقابل به وی شک داشته و به طعنه و توهین متوسل شده است مسلماً قادر به پذیرش موضوع نبوده و نه تنها مسئله حل نمی‌شود بلکه تنش بیشتری در روابط ایجاد می‌‌گردد.

در زندگی مشترک مسائل بسیاری قابل بررسی و تامل است آنچه مسلم است زن و مرد با رفتار و عملکردشان تاثیر فراوانی بر زندگی یکدیگر می‌‌گذارند.

روش‌های استحکام روابط زوجین

همانطور که ذکر شد تذکر دادن و بیان مواردی که هر یک از زوجین را می‌‌آزارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است رعایت اصول ذکر شده در ذیل کمک شایانی به استحکام روابط زوجین نموده و روابط عاطفی را بین آنان عمیق‌تر می‌‌نماید:

اجتناب از درخواست‌های غیر منطقی و نامعقولانه: فراموش نشود بیان مسئله حتی اگر شریک زندگی ترتیب اثری به آن ندهد بسیار با ارزش‌تر و مهم‌تر از سکوت است. آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بیان انتظاراتی است که پشتوانه ای منطقی و معقولانه داشته باشد عاری از هرگونه سوء نیت و حسادت. نمی‌توان از شریک زندگی انتظار داشت فعالیت‌های اجتماعی و دوستانه معقول‌اش را از دست بدهد.

خواسته و انتظارهای خوشایند و مطلوب نیز با همسر در میان گذاشته شود: به همان‌گونه که مسائل آزار دهنده بیان می‌‌شود در مقابل باید رفتارهایی که طرف مقابل انجام داده و سبب بوجود آمدن احساس خوب و خوشایندی می‌‌گردد نیز بیان شود ذکر نمودن خصوصیات اخلاقی و رفتاری مثبت شریک زندگی تاثیر شگفت انگیزی بر روابط می‌گذارد و وی را برای جلب نظر شریک زندگی راغب‌تر می‌‌نماید.

هر فردی لازم است رفتار و برخوردهای نامطلوب و ناخوشایند همسرش با سایر افراد از جنس مخالف را تذکر دهد‌: بسیاری از زوجین از برخی رفتارها و عملکردهای همسرشان در برابر یک جنس مخالف آزرده خاطر می‌شوند به عنوان مثال شوخی‌های مکرر و یا صمیمت بیش از حد با جنس مخالف حال این شخص می‌تواند از اعضای فامیل، دوستان و یا یک همکار باشد طبیعی است قبل از نشان دادن هر واکنشی و یا قهر کردن بهترین گزینه تذکر دادن است مسلماً چنانچه زن و یا مرد حفظ زندگی‌اش را اولویت قرار دهد در رفتار و عملکرد خود تغییراتی ایجاد می‌‌کند. برخی تصور می‌‌کنند بیان کردن این مسائل سبب ایجاد حساسیت بیشتر می‌‌شود و در خانواده تنش ایجاد می‌‌کند فارغ از اینکه نگه‌ داری این سو تفاهمات در ذهن تاثیرات منفی بیشتری بر روابط می‌‌گذارد ممکن است خود شخص هم نداند که با رفتارش سبب آزردگی همسر و شریک زندگی‌اش شده است. وظیفه هر زن و مرد ی است که جهت استحکام روابط و جلب اعتماد همسر نهایت تلاش خود را نماید البته با مد نظر قرار دادن درخواست‌های معقولانه و منطقی.

رعایت احترام و دوری از سرزنش: بهتر است هنگام تذکر دادن به همسر درخصوص نحوه عملکرد و رفتارش از سرزنش، تحقیر و یا حتی بکار بردن الفاظ ناشایست اجتناب شود چنانچه با لحن و گفتار ناخوشایندی درخصوص رنجش‌ها صحبت شود نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه سبب بدتر شدن و تحریک زن و یا مرد برای ادامه به رفتار قبلی می‌‌گردد.
رعایت حقوق یکدیگر: رعایت حقوق و احترام به نظرات، عقاید و حتی خواسته‌های یکدیگر کمک بسیاری جهت صمیمت بیشتر و احترام دوجانبه بین همسران می‌‌گردد و در مواقعی که سو تفاهمی در نحوه رفتار یکدیگر مشاهده نمایند با صمیمت بوجود آمده راحت‌تر خواهند توانست آن را حل و فصل کرده و رابطه‌شان را استحکام بخشند.

ارسالی : فاطمه پورقلی کارشناس ارشد روانشناسی
منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:2,841بار , ارسال شده در : 26ام مهر, 1393; ساعت : 6:00 ق.ظ
تعداد نظرات : ۱۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • مینا خاکسار گفته: ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸

  مطلب جالبی بود.

 • فاطمه پورقلی گفته: ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰

  متشکرم مینا جان
  از اینکه به مطالب روانشناسی علاقمندید خوشحالم ،استقبال شما عزیزان مرا دلگرم میکند .درآینده مطالب دیگری در زمینه عشق ،عصبانیت،آرامش فکری و…..ارسال خواهم نمود. امیدوارم خوشایند ومفید واقع گردد. انشاءالله!

 • ولی الله پورقلی گفته: ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱

  فاطمه جان سلام
  بنظرم اینگونه مطالب برای زوج های جوان بسیار سودمند باشد
  لطفاً همین روند را ادامه دهید.

 • رحیم گفته: ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱

  سلام:
  برای ادامه راحتون همچنان دعای خیر و آرزوی موفقیت را دارم. و امید باینکه مورد استفاده کاربردی علاقه مندان قرار گیرد.

  • فاطمه پورقلی گفته: ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۳

   برادر خوب ومهربانم سلام ،متشکرم لطف دارید،من هم آرزوی سلامتی وشادکامی برای شما وخانواده محترم دارم ،موفق و موید باشید.

 • فاطمه پورقلی گفته: ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۳

  باسلامی گرم خدمت برادر عزیزوبزرگوار،
  با اینکه وقت کافی ندارم ولی با داشتن مشوق خوبی چون شما تا انجا که ممکن است ادامه خواهم داد.ممنون ومتشکرم

 • فاطمه پورقلی گفته: ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۵

  حضور محترم مدیریت سایت
  باسلام واحترام
  از اینگه لطف کرده روانشناسی را به گالری پزشکی انتقال داده اید متشکرم زیرا روانشناسی با اینکه آموزشی است ولی جزء حرفه پزشکی بحساب میاید.ودر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم دفتروواحدی بنام روانشناسی موجود میباشد.که ضمن فعالیتهای آموزشی به امور اعتیاد،زندانها،کلینیکهای مشاوره خانواده وکلینیک ترک اعتیاد و خودکشیها وبحرانها وحوادث وبلایا و……رسیدگی میکند.وبه قول برادرعزیزم حاج آقا مهندس پورقلی” دکتر روح است ونسخه روح میپیچد”.

  • مدیر سایت گفته: ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۵

   با سلام خانم پورقلی
   ممنون از لطف شما ؛ مطالبی که میفرستید اگر احساس میکنید در هنگام انتشار موارد خاصی باید رعایت شود لطف کنید و اعلام نظر فرمایید خوشحال خواهیم شد 🙂

 • سنگاچینی گفته: ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲

  سلام -مطالب جالب و مفیدی بود ؛خداکنه که همه زوجین از این مطالب مفید استفاده کنند ودر زندگی خود بکار ببرند و شاهد بالاتر رفتن آمار طلاق مخصوصآ در این روزها نباشیم و اگر گذشت و وصبوری را به این امور اضافه کنیم حتما زندگی شاد و موفقی خواهیم داشت -به امید خوشبختی و موفقیت تمام جوانان

  • فاطمه پورقلی گفته: ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵

   سلام خانم سنگاچینی عزیز،متشکرم،من هم امیدوارم زوجین جوان با افزایش آگاهی وصبر وبردباری در حفظ زندگی مشترک خویش کوشا باشند.اگر زوجین بدانند که هرکدام آنها ساختار وخلقت جدا دارند وهردو نمی توانند مثل هم فکر کنند یا خواسته ونیازهایشان متفاوت است بهتر همدیگر را درک خواهند کردضمن اینکه اگربپذیرندکه از دو خانواده متفاوت هستندودوتربیت مختلف دارندولی همدیگر را دوست دارند باهم به کنار می آیند.

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت