نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

روستای سه سار با طبیعت بکر ودیدنی یکی از از روستای سرسبز استان گیلان  در۲۰کیلومتری شهرستان صومعه سرا بخش گوراب زرمیخ میباشد.این روستا سه سار براساس اخرینسرشماری که در سال ۱۳۹۰حدود ۲۰۰۰نفر درروستای زندگی میکنن که از بین %۵۱زنان و۴۹%را مردان تشکیل می دهندکه تراکم جمعیت در هرکیلومترمربع۳۳۲است.مردم روستا از نظر نژاد سفید پوست از نژادهای خالص اریایی ایرانی که براساس مستندات از نسل کادوسیان غرب وجنوب غربی دریای کاسپین باقدمت بیش از۴۰۰۰ سال که در قدیم به داشتن مردان تنومند شهرت داشتن از نظر موقیعت جغرفیای:طول شرقی این روستااز Y4125642-X3395581-UTMبامختصات جغرافیای نصب

النهارگرینویچ۴۹درجه۱۱دقیقه و۲۷ثانیه عرض شمالی و۳۷درجه ۱۵دقیقه در ضلع جنوبی شرقی شهرستان صومعه سرا واقع شده است
که در ایران ۴قرا ردارد بیشتر بخش این روستا را باغات ومزارع تشکیل شده است مساحت روستا حدود ۶کیلومتر مربع ۶۰%ان را ازمین های کشاورزی و باغات وصیفی و چنگل کاری رودخانه برگرفته است که ازبین ۴۰%را خانه ها برگرفته است .روستای سرسبزسه ساردر به فاصله ۲۰کیلومتری صومعه صرا قرا دارد روستای سه سار از شمال به روستای چالکسرواز سمت شرق.به رودخانه شیرک وازجنوب به روستای تیمورکوه الیان وتطف رود واز ضلع غربی به روستاهای ملارسیاهورود توسه کله وچالکسر میباشد. پستی و بلندهای : تیمورکوه در ضلع جنوبی مشرف بر روستا با ارتفاع۲۵۰متراز سطح دریا قرار دارد وشیب ملایم ارضی سه سار از جنوب امتداد دارد به طوری که تفاوت ارتفاع پست ترین وبلند ترین نقطه در روستای سه سار ۷متر میباشد .این روستا دارای یک رودخانه میباشد سه سار از سه طرف محور در جریان اب رودخانه وکانال ابرسان میباشد که به تر تیب رودخانه پلنگ ویر در غرب وشیرک در شرق وکانل اب بر فومنات درضلع شمالی ان جاری است رودخانه پلنگ ور از سلسله کوههای تالش در ضلع جنوبی الیان سرچشمه میکیرد که پس از ابیاری نمودن مزارع کشاورزی روستای سه سار از ضلع شمالی خارج از ضلع شمالی میشود.

امورات ابیاری مزارع وکنترل بر اب رسانی روستا توسط میراب شاگردان زیر نظر دهیاری واب سوران وجوسالاران اداره میشود. اب وهوا: روستای سه ساردر ضلع غربی استان گیلان ودامنه رشته کوههای تالش با اب هوای معتدل وتابستانهای نسبا”گرم وزمستان معتدل وسر که با میانگین باراندگی سالانه ۱۲۶۰میلیمترومتوسط دما۲۳درجه میباشد . بادهای موسمی :باگرم پاییزی که از برخرد اب وهوای گرم شمال با اب وهوای سر استان اردبیل وزنجان در ارتفات صورت گرفته در سراسر جلگه گیلان جریان داردباد شمال که در اواسط ظهرتاعصر درفضول گرم سال می وزد .باغربی که از خلخال در غروب در روزهای افتابی تابستان از کوههای تالش بطرف دشت گیلان می وزد .بارشهای فصل :روستای سه سار مانند دیگر مناطق گیلان از دونوع بارش برخوردار است که عبارت است :۱باران پنجک که از روزهای ۲۹الی۳۱خردادواول ودوم تیر با انکی بارندگی تغییر می بارد.۲:باران سه شب لان که در اواسط تابستان به مدت ۳روز شروع به بارندگی می کند. :گشاورزی ودامپروری: بیشتر شغل اصلی اهالی روستا سه سار کشت برنج میباشد که دردو دهه اخیردر کنار کشت برنج به پرورش کرم ابریشم نیز مشغول بودن که به مرور زمان تعدادمعدودی از اهالی روستا مشغول به این کارهستن که بعضی از اهالی روستا نیز به پرورش طیور خانگی ودام های بومی –وپرورش ماهی زنبورداری نیز مشغول میباشن .روستای سرسبز سه سار از نظر ارتباطات وخطوط حمل نقل از سه طرف با جاده اسفالته به سایرنقاط کشور مرتبط میباشد :اجاده گوراب زرمیخ به الیان از مرکز روستاعبور میکندواز طریق جاده سه ساربه شهرستان به ماسال فومن در شمال روستا واقع شده است از مشخصات منحصر به فرد روستا دارابودن خطوط ارتباطی به هم پیوسته که تمامی کوچه ها با عرض ۱۰الی ۱۲متر به همدیگر متصل وامکان پذیر می سازد .
اداره روستا:در حال حاضر روتای سه سار دارای ۵نفر منتخب مردم به عنوان اعضای شورای اسلامیو۱نفر دهیار کهدستورالعمل ها ومصوبات شورا رازیر نظر بخشداری میرزاکوجک خان گوراب زرمیخ انجام می دهند.روستای سه سار دارای محلات مختلف میباشد که عبارت از :۱سه سار پایین -۲بالا سه سار -۳سیته بجار که در ضلع غربی رودخانه پلنگ ویرقراردارد-۴ بوراغ محله درضلع رقی امیر نهر (شپل) – ۵ کیش برگان در ضلع شرقی سه سارقرار دارد. روستای سرسبزسه سار واقع در بالا
سه سار دارای حدود۱۰۰بابمغازه۳کارخانه شالیکوبی که کارخانه سومی در براق محله واقع است ۳دهه نانوایی- شرکت تعاونی روستایی- شرکت تعاونی تولید- مرغداری – شرکت نساجی (بامسولیت محدود) –دفتر مخابرات -دکل ایرانسل وهمراه اول –پست بانک –خانه بهداشت –پایگاه بسیج -دفتر دهیاری وشورای اسلامی –مجتمع اموزشی از سطوح ابتدایی تامتوسطه دخترانه وپسرانه قرار دارد
.
اماکن مذهبی روستای سه سار :۱ مسجد امام خمینی (ره)که این مسجد قبوراموات ومزار شهدای سه سار به تعداد۹نفردران قرا دارد که این مسجد از مکان های مقدس روستامحسوب می شود.
مسجد نبی که در مرکز روستا قرار دارد .نماز جماعت در هر دومسجد برقرار بوده ومراسم عبادی سیاسی ومراسم دهه محرم الحرام وماه مبارک رمضان در دو مسجد ذکر شده بر گزار میشود.
جاذبه های توریستی سه سار :سه سار داری طبیعت بکر ودیدنی که هرساله گردشکران زیادی از این روستا دیدن میکنن یکی از مناطق این روستا روستای تیمور کوه میباشد که در ضلع جنوبی روستا قرا دارد.
که درصورت احداث جاده از ضلع شرقی ان سه سار دارد. باتشگراز اقای جبار حاجت زاده سه ساری -اقایان محمد امین امیدی -محمدخدابخشی-بهزادشیرین پور
.
منبع:sesar.ir
گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:6,057بار , ارسال شده در : 22ام مرداد, 1391; ساعت : 6:15 ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
بازدید از سایت