نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
بازدید امروز : 1164
بازدید دیروز : 1455
تعداد نظرات : 3425
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 373003
خروجی فید امروز : 12
ورودی گوگل امروز : 10
افراد آنلاین :7 نفر

پیله چله ،کوچه چله (سایت کرکان بندرانزلی)

 شب چله بود، باد شمال موج های خزر را تازیانه می زد، مادر بزرگ بقچه ترمه اش را از صندوق چوبی یادگار مادرش بیرون کشید، انارهای یاقوتی گلپر نمک زده را درون ظرف بلورین جهیزیه اش ریخت. بوی هیزم فضارا آکنده بود از عطر دلچسبش، هیزم ها گاه به وسعت یک کنده گداخته، دود می کردند و گرمایش چه دلچسب بود.

کاس آقا شوهرش هندوانه را درون مجمع بزرگ مسی گذاشت و خواند: ˈ امشو، شب چله، خانم جیر پله، چاقو بزنیم هندونه کله ˈ و به سرخی هندوانه لبخند زد…….

در کتاب گیلان از چله به عنوان گرامیداشت شب اول زمستان که‌از فردای آن تاریکی کاستی می‌گیرد و خورشید هر روز قدری بیش از روز پیش بر جهان روشنایی می‌افکند، یاد شده است.
در فرهنگ مردمان گیلان، سه ماه زمستان به دو چله تقسیم می‌شود:” پیله چله “یا “چله بزرگ” که از اول دی آغاز و تا دهم بهمن ادامه می یابد و ” کوچه چله ” یا “چله کوچک “که از دهم بهمن تا ۲۰اسفند است.

“پیله چله “را در گویش عامیانه “پیله برار” ( به معنی برادر بزرگ ) نیز می گفتند و معتقد بودند در این مدت هوا سرد و گزنده و احتمال بارش برف زیاد است و برفی که در این مدت می بارد نیز دیرتر آب می شود.

“کوچه چله”یا “کوچه برار” نیز با بارش برف و باران و کولاک همراه است و از زبان چله کوچک بازگو می کنند که می گوید : اگر عمرم به اندازه عمر برادر بزرگم ( چله بزرگ ) می بود پیره زن نشسته در برابر تنور و کودک داخل گهواره را از سوز سرما خشک و بی جان می کردم

مردم گیلان همچنین بر این باور بودند که اگر در سالی چله خشکی شود یعنی برف کم ببارد و روزهای آفتابی فصل زمستان بیشتر باشد سال بعد زراعت خوب نخواهد بود و مردم و دامهایشان دچار بیماری می شوند .

کتاب گیلان
گردآورنده افسانه امانی

بازدید:1,650بار , ارسال شده در : ۳۰ام آذر, ۱۳۹۲; ساعت : ۱۰:۰۷ ب.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان

شماره تلفن تلگرام :0016624759892

دانلود آهنگ گیلکی در کانال کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید