نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۳ آذر ۱۳۹۷
بازدید امروز : 784
بازدید دیروز : 2349
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 635548
خروجی فید امروز : 13
ورودی گوگل امروز : 2
افراد آنلاین :4 نفر

قلعه گورج

 

روستای گورج یکی از روستاهای آباد منطقه شهرستان املش می باشد.وجه تسمیه گورج در اصل کوه رچ به معنای ردیف بود چون اطراف روستای گورج را کوهها به ردیف احاطه کرده اند نام انرا کوه رچ نهاده اند که بعدها براثر تنبلی زبان تبدیل به گورج شد.

قلعه گورج بينِ روستاي گورج و رودخانه ي چاک رود واقع شده که باتوجه به سَبکِ معماري، مي شود اين قلعه را متعلق به دوره ي اسماعيليه دانست.

اين قلعه، بين مردمِ منطقه به نام هاي گورجي قلاکوتي، قلعه گردان، شانشين قلعه و قلعه اسماعيليان معروف است. دسترسي به قلعه از روستاي گورج، از جاده ي مالرو، کنار صخره هاي طبيعي و دامنه هاي جنگلي، بعد از گذر از سربالايي تند، امکان پذير است

محوطه ي قلعه با چهار ديوار از پستي و بلندي کوه ها، محصور شده که در شمال غربِ قلعه ي گورج، بقايايي از ديوار استحفاظيِ بزرگي که 25 متر طول و 8 متر ارتفاع دارد، ديده مي شود. در ساختِ اين ديوار از تخته سنگ هاي طبيعي و گِل و آهک استفاده شده.

در سطح جنوبيِ قلعه، دو برج سنگىِ بزرگ وجود دارد و در محوطه ي داخلِ قلعه هم چند آب انبار براي ذخيره ي آب باران ساخته شده که تنها وسيله ذخيره ي آب در اين قلعه بود. در سطح قلعه، آثاري از ديوارها و پيِ بناها ديده مي شود که نشان مي دهد اين قلعه مسکوني و نظامي بود.
متاسفانه قسمت هاي مختلفِ اين آثار بر اثر کاوش هاي غير مجاز فراوان به شدت ويران شده. ديوارها و حصارهاي قلعه چون در قُله ي کوهي واقع شده که از هر طرف شيب دارد. از نظر دفاعي قلعه را چنان مستحکم مي کرد که دسترسي به ان براي مهاجمان کار آساني نبود.

اثار تاریخی گیلان
گرد آورنده افسانه امانی

بازدید:2,038بار , ارسال شده در : ۱۲ام بهمن, ۱۳۹۲; ساعت : ۶:۲۰ ق.ظ
تعداد نظرات : ۲
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • عزیز خان تالش گفته: ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۳

  با درود . این قلعه نام او ر سرداران تالشی را دارد که در ان زمانها در انجا زندگی میکردند چون کو رچی در معنی زبان تالشی ب همان معنی میباشد که خود شما یا خانم افسانه نام برده. یعنی سنگهای ب ردیف چیده شده.. با سپاس از شما.نتیجه اینکه زمانی انجا برای تالشان بوده و برای همیشه هم ازدیدگاه تاریخ خواهد بود. باز هم سپاس

 • سایت جامع گردشگری ایران گفته: ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۳

  با سلام و احترام
  سایت جامع گردشگری ایران در جهت ارتقای گردشگری ایران در خدمت دوستداران ایران و گردشگری ایران میباشد.
  از دوستان عزیز دعوت میکنیم که در سایت ما حضور پیدا کنند و در صورت لازم انتقاد و پیشنهادات خود را در جهت بهبود سایت ارائه نمایند.
  با تشکر
  مدیران سایت فلاح و مرادی

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید