نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۷ تیر ۱۳۹۷
بازدید امروز : 936
بازدید دیروز : 1131
تعداد نظرات : 3425
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 400508
خروجی فید امروز : 13
ورودی گوگل امروز : 1
افراد آنلاین :5 نفر

 نِی‌لو یکی ازروستاهای اشکور سفلی از توابع بخش رحیم آباد رودسر، در۲۰ کیلومتری جنوب رحیم آباد در شهرستان رودسر، در جوار شرقی جاده کوهستانی اشکور، بین سفیدآب و روستای جیرکل واقع شده است. این روستا در دامنه کوه توساسان و اربه سرا (باشیب حدود ۳۰ درجه) و باپوشش جنگلی نسبتاٌ انبوه از درختان راش و توسکا و باغات فندوق و با چشمه ها و جویبارهای فراوان قرار دارد که از طرف شرق به رودخانه پلرود منتهی میگردد. شغل اصلی مردمان روستا باغداری بویژه تولید فندوق می باشد.

نام نی ‌لو از دو عبارت «نی» و «لو» تشکیل شده است. نی اسم گیاهی است که قبلا” دراین محل میروئید و کلمه «لو» به زبان محلی به معنی زیاد (دراز) می باشد بنابراین نیلو یعنی محلی که نی زیادی می روئید.

آثار قدیمی بجا مانده نشان می‌دهد که یکبار این محل (روستا) بطورکلی در آتش سوزی حاصل از بادهای موسمی گرم پائیزی-زمستانی (که درزبان محلی به گرمش معروف است)از بین رفته است.

بنا به شرایط و ویژگیهای منحصر بفردی که روستای نیلو از لحاظ کشاورزی و دامداری و نیز نزدیکی به شهر داشته، باعث شده که طی حدود صد تا صد و پنجاه سال، خانواده هایی از روستاهای دیگر مانند طیولا، میلاش و پلام به این روستا مهاجرت نمایند. از خانواده های این روستا بابائی، دانشور، شیرمحمدی، نظری، علیزاده، خانعلی زاده و مهرعلیزاده می باشند.

این روستادرسال ۱۳۵۳ با آمدن سپاه دانش، صاحب اولین مدرسه ابتدائی به سبک جدید شد. قبل از این جهت سوادآموزی لازم بود به روستاهای اطراف (جیرکل و سجیران) تردد شود و یا آوردن میرزا و دایر کردن مکتبخانه بدین منظور مرسوم بود.
.
منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:3,881بار , ارسال شده در : ۳ام فروردین, ۱۳۹۲; ساعت : ۶:۵۴ ق.ظ
تعداد نظرات : ۵
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • فاطمه گفته: ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۳

  ممنون
  عيد شما هم مبارك

 • محمدی گفته: ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۴

  سلام
  خداقوت
  ممنون بابت این پست
  این خونه هنوز هم پابرجائه؟

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان

  شماره تلفن تلگرام :0016624759892

  دانلود آهنگ گیلکی در کانال کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید