نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
بازدید امروز : 1020
بازدید دیروز : 1244
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 803441
خروجی فید امروز : 13
ورودی گوگل امروز : 4
افراد آنلاین :7 نفر

قبل از اين كه حلب پوشش سقف خانه ها شود مردم در سراسرگیلان سقف خانه ها را سفال مي كردند. فرقي نداشت از غني و فقير از شرق تا غرب مردم سقف خانه ها را به دليل باران هاي منطقه شيرواني مي ساختند. شيرواني خانه ها در حقيقت اسكلتي شيبدار از چوب هاي محكم بود كه روي آن را با تخته و ني مي پوشاندند و سپس سفال ها را بر روي آن مي چيدند.
ماده اوليه سفال، خاك رس قرمز رنگ بود كه با آب آن را خمير مي كردند و مخلوط حاصل را پس از هواخوردن به صورت ناوداني قالب گيري مي كردند و سپس در كوره مي چيدند؛ بسته به زماني كه يك كوره پر مي شد از زماني كه آتش كوره روشن مي شد تا زماني كه سفال ها از آن بيرون بيايند يك هفته زمان لازم بود.
چگونگي استقرار سفال ها روي بام هم قاعده خاصي داشت به طوري كه سفال چيني از پايين به بالاصورت مي گرفت و تنها انتهاي رديف پاييني و سر رديف بالايي را با ملات گل و آهك مي گرفتند تا سفال ها ليز نخورد و نريزد. سفال را در ۲ رديف مي چيدند رديف زيرين آب بر بود و بر روي تخته ها و ني ها مي نشست و رديف بالايي به عنوان بالاپوش بر روي رديف هاي زيرين چيده مي شد، در نتيجه پوششي قفل و بست شده به دست مي آمد كه مانع از نفوذ باران به داخل سقف بود
در شيرواني ها ،ستوني دودكش مانند نيز وجود دارد كه به آن كلاغ نشين مي گفتند.
كلاغ نشين براي اين ساخته مي شد تا هر وقت به تعمير سفال ها نياز باشد سفالگردان از راه آن داخل بام خانه شود و سپس به روي سفال ها بيايند. برخي دهانه كلاغ نشين را با چوب مي بستند تا حيوانات به داخل نيايند.
در استان هاي شمالي خانه هاي آجري، بام پوش هاي سفالي، حياط هاي بزرگ و درختان مركبات كه طراوت و شادابي به همراه داشتند مدت هاست كه در خطر نابودي قرار گرفته و چند سالي است كه شاهد فرو ريختن اين يادگارهاي باعظمت گذشته و هويت معماري ايراني تاریخی متاسفانه هستیم.

.

گردآورنده: خانم افسانه امانی 

منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:11,040بار , ارسال شده در : ۲ام دی, ۱۳۹۱; ساعت : ۶:۱۳ ق.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • آی تک گفته: ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶

  خیلی مطلب جالی است ولی زیاد توضیح نداده اید مثلا” داخل شیروانی خرپاها به چه شکلی است و اچه جنسی ساخته شده اند وقطر اعضای داخلی خرپاها چه جوریه

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید