نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 453
بازدید دیروز : 1043
تعداد نظرات : 3465
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2148564
خروجی فید امروز : 19
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :6 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

مقدمه :
بابررسی های زمین شناسی حدود 15000سال پیش جزیره ای از سطح آب دریای کاسپین (خزر)سر برآورد که بعدها به نام انزلی نامیده شد وبه عنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی دریای کاسپین وایران معروف گردید. کتاب های تاریخی نام انزلی را از 540سال پیش به ثبت رسانده اند.
این جزیره براثر فعل وانفعالات جوی وسایر عوامل طبیعی از دوقسمت انزلی وغازیان شکل گرفت وکانالی بین این دوقسمت ایجاد گردید،آب چهار رودخانه ازشرق(سوسرروگا ،پیربازار روگا ،راست خانه روگا ونهنگ روگا)ویک رودخانه ازغرب (شنبه بازار روگا) از طریق به دریا وارد میگردد.
بندر انزلی در منطقه ای جلگه ای وساحلی در طول جغرافیایی49 درجه و28دقیقه وعرض جغزافیایی 37درجه و28 دقیقه واقع شده است وارتفاع آن از سطح دریا منهای 26متر می باشد.
این شهر ازدوجهت دارای اهمیت است یکی اینکه مهمترین بندر تجاری ایران در ساحل دریای خزر به شمار می آید ودیگراینکه باتوجه به قرار گرفتن در ساحل ماسه ای این دریا از موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران به منظور تفریح واستراحت برخوردار است.
آنچه مسلم است انزلی ازنظر تاریخی قدمت زیادی ندارد ودر چندین کتاب تاریخی نام انزلی در 540 سال پیش ثبت شده است درحالیه بیش از 700سال سابقه دارد.
بندر انزلی به علت موقعیت خاص جغرافیایی بهترین پناهگاه ولنگرگاه برای کشتی های تجاری ونزدیک ترین و امن ترین راه بین ایران واروپا از طریق روسیه در مسیر تجارت ومحلی برای تخلیه وبارگیری کالاهای تجارتی وعبور مسافرین گردید.
جاذبه های جهانگردی فراوانند وتقریبا جایی نیست که برای مسافر خالی از لطف و جذابیت نباشدکه می توان از آن جمله به جاذبه های طبیعی ,یادمانی وتاریخی, زیارتی ،اقتصادی و جاذبه های فرهنگی وسنتی اشاره کرد.
بسیاری از بناهای تاریخی در گیلان به سبب شرایط اقلیمی مرطوب واستفاده از مصالح ساختمانی کم ،قدمت زیادی ندارند حتی بناهایی که از مصالح بادوام مانند آجر وسنگ ساخته شده اند در گذر زمان به علت رویش انواع گیاهان ودرختان در لابه لای ملاط آنها و نفوذ ریشه این گیاهان در میان مصالح ساختمانی به تدریج فرسوده شده وازبین می رود. با تمام بی مهری طبیعت نسبت به مظاهر هنری وفرهنگی و تاریخی گیلان هنوزآثارقابل توجهی از دوران مختلف تاریخی در گیلان برجامانده است؛ ازآن جمله می توان به کاخ میان پشته انزلی اشاره کرد.
کاخ موزه میان پشته از نظر شهروندان شهرستان بندر انزلی شناخته وتوسط خانواده ها وجوانان ودانش آموزان وفرهنگیان مورد بازدید قرار میگیرد.
سالیانه این موزه پذیرای حدود پنج هزار گردشگربوده که باتوجه به 2میلیون مسافری که وارد این شهر میشوند رقم بسیارناچیزی است.
دیدار کنندگان از این موزه هیچ گاه ظرافت ،زیبایی وهنر به کارگرفته شده درساخت بنا وهمچنین آثار حفظ شده ودرس های مانده از تاریخ سلاح های به نمایش درآمده در آن را از یاد نخواهند برد.
پیشینه تحقیق :
خداوند بزرگ وتوانا تابلویی زیبا،زیباتر از هرچه در پهنه جهان است ،درقسمتی از گیلان سرسبزوسرافراز به نام «انزلی» ترسیم کرده است.
خداوند به انزلی دریا ورودخانه های پرآب وتالابی که از لحاظ وسعت وزیبایی در دنیا بی نظیر است عنایت فرمود تا همه مخلوقاتش از نعمت های فراوان،دریا وتالاب (مرداب) وهوای پاک وسالم ومملو از ید آن به نحو احسن بهره مند شوند.
در قسمتی از این تابلوی زیبا عمارت سپید زیبایی است به نام «موزه نظامی» که در میان انبوهی از درختان نارنج وکاج خودنمایی میکند.
این کاخ با توجه به موقعیت جغرافیایی کنونی و معماری های انجام یافته بر روی آن جایگاهی ارزنده در پیشینه تاریخی انزلی دارد .
این کاخ گنجینه ای ارزشمند ازابزارآلات نظامی در کنار طبیعت زیبا ومعماری منحصر به فرد باتوجه به قرار گرفتن در آن زمان ودرواقع مجموعه تلفیقی از زیبایی های ظریف و زمخت است.
ولی متاسفانه تاکنون توجه چندانی به این کاخ موزه که مجموعه ای یادگار ازتاریخ بندر انزلی است نشده است .
باتوجه به مقاله خانم سپیده زهره غلامی فوق لیسانس جغرافیا (برنامه ریزی توریسم ) وهمچنین با نگاهی به آثار عزیز طویلی که در مدت نزدیک به 23 سال 53کتاب ازجمله تاریخ جامع بندرانزلی را در 9جلد و16000صفحه به نگارش درآورده میتوان به توانایی های این کاخ برای جذب توریسم و آگاهی مردم محلی از قدمت این کاخ و همچنین گوشه ای از قدمت انزلی پی برد گذشته از اینکه این مجموعه چه یادگار ارزشمندی از ابزارآلات و ادوات نظامی از دوران صفویه تاکنون در اختیار ما نهاده است.
سالیانه حدود پنج هزار گردشگر از این موزه دیدن میکنند که باتوجه به 2میلیون مسافری که وارد این شهر میشوند رقم بسیار ناچیزی است این واقعیت نشان دهنده عدم اطلاع وآگاهی گردشگران از این بنا بوده ،که احتمالا بخاطر تبلیغ لازم و کافی از بناست واین نیازمند بررسی های دلسوزانه برای این بناست

بیان مساله:
معرفی منطقه جغرافیایی:
این کاخ در شهرستان بندر انزلی با موقعیت جغرافیایی مذکور و واقع شده که از شمال به دریای خزر واز جنوب به تالاب بندر انزلی منتهی میشود .
این کاخ در جوار مهمترین بندر شمالی ایران ودر حد فاصل شبه جزیره غازیان وانزلی قرار دارد .
این کاخ در سمت شرقی محل ساختمان کاخ سوخته “خوشتاریا” بنا گردیده است، همجواری این کاخ در کنار دریا زمینه جذب گردشگران را به قایق سواری یا اتوبوس دریایی رافراهم میکند.
سه محور ارتباطی از شمال ،جنوب وشرق با راه های آسفالته درجه یک موقعیت دسترسی به گیلان وشهرستان بندر انزلی واین کاخ موزه را از استان های مجاور به نحو مطلوبی فراهم می سازندواین خود یکی از عوامل مهم واساسی برای جذب مسافران به شمار می آید.

موقعیت جغرافیایی کاخ:
این کاخ موزه میان دوپل غازیان وانزلی در جوار خیابان اصلی ودر کنار اسکله قرار دارد؛ از جنوب در میان درختان نارنج وسرو واز شمال به کرانه آبی نظارت دارد ؛کاخ را طوری ساخته اند که بروسط دوموج شکن ها نظاره دارد.
این کاخ مانند یک شبه جزیره در آغوش بزرگترین دریاچه جهان از یک سو وبزرگترین تالاب از سوی دیگر قرار گرفته که با کمک این دو پتانسیل بی نظیرجذب گردشگر کاخ می تواند افزایش یابد.
محوطه وسیع زمین کاخ دارای چهار خیابان است که کاخ در تقاطع آن قرار دارد.دروازه بزرگ در جنوب وبه سمت سربازخانه میان پشته ودروازه دیگری در نزدیکی ابتدای پل غازیان ودروازه دیگر آن در انتهای خیابان غربی وبه میان پشته ومحوطه کاخ وپل قرار داشته که هر سه دروازه انتهای سه خیابان بوده است .
خیابان شمالی کوتاه وعریض تر ودارای باغچه است که به پلکانی مشرف به کانال انزلی متصل بوده وکرجی های سلطنتی در آنجا پهلو می گرفتند.
کاخ دارای یک در بزرگ از سمت شمال است که پس از یک راهروی پهن سرسرای کاخ نمایان می شودوپلکان پهنی را در بردارد
درهنگام ورود به کاخ دوگوی بزرگ سیاه ولنگر در دوسوی در به چشم می خورد.
زمین کلی کاخ 102666 مترمربع وزیر بنای دوطبقه1168متر مربع می باشد.باتوجه به اینکه طبقه همکف از قسمت بیرونی تاحدود یک متر از سطح زمین قرار داشته ودارای یک شیب ملایم ،جهت نماو استحکام است،زیر بنای آن چند متر مربع بیشتر است.
اگر طول وعرض تقریبی را21×28 متر در نظر بگیریم طبقه پایینی588 متر وطبقه فوقانی 580 متر مربع ازکل وارتفاع از کف زمین 14 متر میباشد.
در اوایل سال 1363 مقدار 22500متر مربع از کل زمین کاخ در سمت جنوب شرقی به منظور احداث مسجد امیرالمومنین وایجاد مجتمع علوم دینی وبرگزاری نماز جمعه ، جداو محصور گردید.

معرفي بنا از لحاظ تاريخي:

موزه نظامي يا كاخ ميان پشته ،كه تاريخ ساخت آن به دوره رضاخان باز مي گردد، از بناهاي تاريخي بسيار زيباي شهر بندر انزلي است .كار ساخت كاخ در سال 1308 به دستور رضاخان وبه دست مهندسان ايراني آغاز شد وبين سال هاي 1313-1314 پايان يافت.البته قبل از احداث آن در جاي فعلي ، كاخ بسيار زيبا و با شكوه «خوشتاريا» قرار داشت.
خوشتاريا يك تاجر روسي بود كه با ايران قرارداد چوب جنگل تالش را بسته بود ويك كارخانه چوب بري هم در ميان پشته بندر انزلي احداث نمود.
اين قصردو طبقه باشكوه و زيبا كه از چوب نراد ساخته شده بود، بااستفاده از برق كارخانه چوب بري قصر،شب ها غرق درنور مي گرديد.اولين باري كه رضا خان به انزلي آمددر اين ساختمان بسر برد وزيبايي اين كاخ را تمجيد كرد.خوشتاريا نيز پيشكش گفت ورضاخان نيز ساختمان را به مالكيت دولت در آورد و در ازاي آن ساختماني بزرگ در خيابان بهارستان تهران به خوشتاريا اهدا كرد .
در يكي از شب هاي زمستان ،اين كاخ زيبا به آتش كشيده مي شود. گفته شده درآن شب يكي از مقامات دولتي وارد كاخ شده وچون هوا برفي وبه شدت سوزناك بود دستور روشن كردن آتش در داخل ساختمان را ميدهد . تذكر مرحوم سلام الله مسئول ساختمان،درباره خطر روشن كردن آتش در داخل ساختمان هم راه به جايي نمي برد، و ناچار آتش به ساختماني كه تماما با چوب نراد ساخته شده بود افتاده و با سرعت به همه جا راه يافته وكليه قسمت هاي آن را فرا مي گيرد.
پس از آتش گرفتن اين ساختمان ،رضاشاه به اداره بندر دستور داد كه بجاي كاخ سوخته ساختمان فعلي كاخ سلطنتي ساخته شود. ساخت اين كاخ از سال 1308 شمسي آغاز وپس از دوسال در سال 1310 به پايان رسيد.
رواياتي در رابطه با مدت اقامت رضاخان در اين كاخ وجود دارد كه در يكي گفته مي شود كه رضاخان فقط دوروز در اين كاخ اقامت داشته است ودر روايت ديگر آمده كه وي فقط دو ساعت به اين مكان پا نهاده است، ولي آنچه كه مسلم است اين كاخ به منزله استراحتگاهي با شكوه براي رضا خان درآمده است.
معرفي بنا از نظر معماري باستان شناسي:
بدنه ساختمان موزه دوجداره و از بلوك سيماني ساخته شده وبين دو جدار 10سانتي متر فاصل نهاده اند .در اتاق ها و در قسمت هاي بيرني هواكش هايي با تورهاي فلزي تعبيه شده است تا ساختمان از رطوبت محفوظ بماند
كاخ طوري ساخته شده است كه درست بر وسط دو موج شكن نظاره دارد. پس از يك راهروي پهن سرسراي كاخ نمايان مي شود وبا دورديف پلكان وسيع ومتقارن از دوسو به طبقه بالا منتهي مي گرد.در ميان اين دورديف پله ،پنجره چوبي دلبازي با طرحي از يك خورشيد كامل خود نمايي ميكند .
اين كاخ داراي يك سرسراي وسيع ، 11 اتاق و يك سالن پذيرايي با چهار سرويس حمام ودستشويي است.سقف همه اتاق ها از بتون آرمه بوده وروي آن به شكل زيبا وهنرمندانه اي گچ بري و زواياي سقف با تعدادي مجسمه هاي گچي كوچك ازجمله مجسمه كوروش كبير، داريوش كبير، رضاشاه، فرح پهلوي و همچنين پدر رضاشاه تزيين شده است.
ازجمله كار هاي هنري اين ساختمان پله اي بنا نهاده بر روي يك ستون است كه طبقات را به هم وصل مي كند،به طوري كه اگر شخصي زير شيرواني ساختمان باشد، مي تواند كف زيرين را ببيند.در همه اتاق ها ي كاخ شومينه ديواري تعبيه شده وپنجره هاي بزرگ و دلباز پذيراي نور خورشيد هستند و اين امكان را براي ديدار كنندگان مهيا مي كند زواياي مختلف باغ موج شكن را ببينند.
بناي كاخ متاثر از معماري گذشته اروپا ودر تقابل با معماري گيلان شكل گرفته است. از اين رو بناي موزه به لحاظ معماري خود يكي از بناهاي تاريخي گيلان محسوب مي شود.
پيشينه كاخ وبازسازي هايي كه روي آن انجام گرفته است:
كاخ ميان پشته از ابتدا در سال 1308به دستور رضاشاه وبه وسيله اداره بندر ساخته واداره مي شد، بعد ها به استانداري گيلان واز نيمه دوم سال 1332 به نيروي دريايي وپس از مدت كوتاهي توسط بيوتات سلطنتي اداره شدودر سال 1348 مجددا به نيروي دريايي واگذار گرديد .
این کاخ پس از انقلاب اسلامي چند سالي بلااستفاده ماند، گفته ميشود فرح پهلوي در سال 1357 دستور تبديل اين كاخ به موزه ملي را صادر كرد .
هم اكنون 80% اين كاخ زير نظر فرماندهي نيروي درياي وتنها20% اين كاخ تحت حمايت سازمان ميراث فرهنگي قرار دارد.
ازسال 1367 شمسي پس از تعميرات اساسي وتعويض حلب هاي شيرواني ساختمان كاخ به موزه نيروي دريايي تبدیل شد.گفتني است همچنين اين كاخ به انواع سلاح از زمان صفويه تاكنون واشيا قديمي وماكت ومدل هاي انواع ناو جنگي آراسته گرديد ،همچنين اين موزه زير نظر سازمان ميراث فرهنگي به دستور فرماندهي نيروي دريايي در سال 1380-1381 مورد مرمت قرار گرفت؛ برف سنگین زمستان 1386 شهرستان بندر انزلی آسیب های جدی به کاخ وارد ساخت.پس از آن بنا وشیروانی و نیز درخت های نارنج و کاج که آسیب دیده بودند مورد مرمت قرار گرفتند.
از جمله هنرمندانی كه در طراحی اين كاخ موزه نقش عمده داشتند:
گچبری هاي اين بنا را كه از زيباترين كارهاي هنري است استاد محمود همداني و پدرش انجام داده اندوكار نجاري آن رانيز استاد مينويي واستاد باقر قزويني عهده دار شدند.
ابزار زني درها وخنچه هاي كارشده روي آنها ونيز پله هاي معروف اين بنا كه بسيار ماهرانه وبدون به كاربردن پايه ها وستون ساخته شده يادگار دستان توانمند حاج سليمان شاروقي است.
بناي اين عمارت را نيز مهندس مظلوميان ساخته است .به نظر كارشناسان هزينه ساخت اين بنا در آن زمان 75000 ريال بوده است.

محقق: مهین مرزی دانشجوی رشته مدیریت جهانگردی
منبع: guilanview.blogfa.com
گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:4,338بار , ارسال شده در : 6th فوریه, 2012; ساعت : 5:53 ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید