نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۷ خرداد ۱۳۹۷
بازدید امروز : 372
بازدید دیروز : 11333
تعداد نظرات : 3425
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 345238
خروجی فید امروز : 9
ورودی گوگل امروز : 9
افراد آنلاین :4 نفر

 

شلغم نه تنها از نظر داشتن ويتامين و خواص معدني‌ ارزنده است، بلكه از حيث ساير ويژگي‌هاي غير غذايي هم سرآمد بوده و در زمره سبزي‌هاي مهم شمرده مي‌شود.

شلغم يكي از سبزيهاي بسيار مقوي و مغذي است كه به سبب دارا بودن ‌١٠ درصد مواد قندي و سرشار بودن از املاح مفيدي مانند كلسيم و منيزيم جزو مواد غذايي بسيار با ارزش به حساب مي‌آيد.

شلغم يكي از پاك كننده‌ها و سازنده‌هاي خون بوده و چنان كه گفته شد،‌ املاح كلسيم و منيزيم موجود در آن موجب جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي خطرناكي مانند سرطان مي‌شود.

همچنين بايد دانست كه لازم است از برگ شلغم خواه به صورت پخته يا خام در سوپ يا سالاد و يا خوراك‌هاي ديگر استفاده شود. نه تنها در برگ شلغم مقدار زيادي كلسيم وجود دارد بلكه علاوه بر آن،‌ اين گياه حاوي مقادير زيادي آهن و مس نيز هست كه سبب ازدياد خون و به ويژه هموگلوبين مي‌شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تيره‌تر باشد،‌ يد بيشتري در آنست.

گفتني است: وجود ويتامين‌ آ، ب و ث در برگ و ريشه آن، به خوبي نشانگر نقش مؤثر و مهم آن در حفظ تعادل عصبي و به خصوص در تعادل تغذيه آن است.

پزشكان ثابت كرده‌اند كه عصاره شلغم، حل و دفع سنگ‌هاي كليوي را به علت خاصيت حل كنندگي كه بر روي اسيد اوريك دارد، تسهيل مي‌كند.

شلغم اثر مفيد مؤثري در درمان بيماريهاي دستگاه تنفسي دارد، براي اين منظور از آش و سوپ آن استفاده مي‌شود.

شلغم خوب سه علامت دارد:

‌١ – شلغم بايد پر باشد، بنابراين اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود پلاسيده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود در روده‌ها توليد نفخ مي‌كند.

‌٢ – پوست خارجي شلغم بايد براق و شفاف باشد.

‌٣ – شلغم بايد سنگين باشد و وقتي وسط آن را بريدند درونش روشن و شفاف باشد.

بر اساس تحقيقات و بررسي‌هاي دانشمندان هر صد گرم شلغم داراي ‌٣٥ كيلو كالري انرژي، ‌١ گرم پروتئين، ‌٧ گرم گلوسيد، ‌٢ گرم چربي، ‌١/١ گرم فيبر، ‌٤٥ ميلي‌گرم گوگرد، ‌٢٨٠ ميلي‌گرم پتاسيم، ‌٦٠ ميلي‌گرم كلسيم، ‌٣٦ ميلي‌گرم ويتامين C و همچنين صد گرم برگ شلغم داراي ‌٣٦ كيلو كالري انرژي، ‌٣ گرم پروتئين، ‌٤ گرم چربي، ‌٥ گرم گلوسيد، ‌٢/١ گرم فيبر، ‌٥٥ ميلي‌گرم گوگرد، ‌٣٧٥ ميلي‌گرم پتاسيم، ‌٢٦٠ ميلي‌گرم كلسيم، ‌٦٠ ميلي‌گرم فسفر، ‌٩ ميلي‌گرم سديم، ‌٤/٢ ميلي‌گرم آهن و ‌٤٠ ميلي‌گرم ويتامين C است.

بازدید:4,170بار , ارسال شده در : ۵ام مهر, ۱۳۸۹; ساعت : ۷:۲۱ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان

شماره تلفن تلگرام :0016624759892

دانلود آهنگ گیلکی در کانال کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید