نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۹ مهر ۱۳۹۸
بازدید امروز : 441
بازدید دیروز : 3206
تعداد نظرات : 3445
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 1239860
خروجی فید امروز : 12
ورودی گوگل امروز : 2
افراد آنلاین :9 نفر

بطوریکه در ص 166 ولایات دالرالمرز آمده چنین مینماید که قبلا در سیاوزان معافیها زندگی میکردند و احتمالا آنها قدیمی ترین اقوام آن روستا می باشند. ولی آقای قاسم محسنی از خانواده های قدیمی شیلسر می باشد ولی آقای قاسم محسنی از خانواده های قدیمی شیلسر می باشد اظهار میدارد که تا آنجا میداند و شنیده است قدیمی ترین خانواده  از آن مرحوم رجب رضائی بوده که در حدود بیست سال پیش یعنی (حدود 1348 شمسی ) در سن 90 سالگی فوت کرده و نمایندگی ضرغام السلطنه و بعدا سلیمان پاشاخان ساسانی را داشته است و هم اکنون قدیمی ترین خانواده ها  نوروزی ها – میری ها – حسنی ها – خانخانی ها می باشد و خانواده های محسنی – مودب و غلامی از نظر قدمت بعد از آنها قرار دارند.

 

وضعیت جغرافی:

از شمال به کپورچال – از ججنوب به روستای شیلسر – از مشرق به مرداب انزلی – از مغرب به روستای کچلک.

وجه تسمیه:

اصل کلمه نام روستا ء سیاه وزان  است که به اختصار ((سئوزان)) نیز میگویند .

این ناحیه از قبل وابسته به منطقه طالش بوده لذا نام روستا نیز طالش است .که به لهجه طالش به گردو می گویند وزان  و سیاه وزان به معنی گردوی سیاه .

مطلعین میگویند در گذشته درختان گردو فراوان بود و معمولا گردو را اگر دیر بچینند پوسته اش سیاه می شود و یا بر زمین می افتد  و پوسته سیاه دارد.

سابقه تاریخی:

رابینو کنسولیار انگلیس  در رشت (1906-1912 میلادی =1285=1291 شمسی) در کتاب ولایات دارالمرز ایران – گیلان به شرح زیر نوشته است که:

در ص 20 (راه آهن کوچک .دکوویل  پونل را به سیاه وزان در فاصله 14 کیلومتری مرداب متصل میکند ) میدانم که جهت احداث موج شکن ها و تاسیسات اداره بندر از سنگهای کوههای پونل استفاده میشد و سنگها با راه آهن به سیاه وزان و به اسکله ای که در جنوب کپورچال در ساحل مرداب بر پا شده بود تخلیه و از آنجا وسیله کرجی ها و موتور ها به انزلی حمل میگردید-ن.

در ص 124 آمده Lسیاه وزان از دهکده های قشلاق طالشدولاب  و پرداخت مالیات آن 2025 قرآن بوده است ).

همانطوری که در بخش روستای کپورچال اشاره شده است و در ص 166 آمده است:

(اهالی کپورچال حق استفاده از جنگل و زمینهای بایر سیاوزان را دارند که بنظر میرسد در وقتی که این دو ناحیه از هم جدا بوده اند به وسیله مقام سلطنت به مردم انزلی و چهار فریضه واگذار شده است . این ادعا سبب جنگ خونینی میان آنها و معافیها که در سیاوزان زندگی میکردند گردید و در نتیجه زمینها بدون کشت و بایر ماند).

سیاوزان از اردیبهشت ما 1367 شمسی از منطقه طالش مجزا و به شهرستان بندرانزلی ملحق گردیده است.

خانواده های قدیمی:

بطوریکه در ص 166 ولایات دالرالمرز آمده چنین مینماید که قبلا در سیاوزان معافیها زندگی میکردند و احتمالا آنها قدیمی ترین اقوام آن روستا می باشند. ولی آقای قاسم محسنی از خانواده های قدیمی شیلسر می باشد ولی آقای قاسم محسنی از خانواده های قدیمی شیلسر می باشد اظهار میدارد که تا آنجا میداند و شنیده است قدیمی ترین خانواده  از آن مرحوم رجب رضائی بوده که در حدود بیست سال پیش یعنی (حدود 1348 شمسی ) در سن 90 سالگی فوت کرده و نمایندگی ضرغام السلطنه و بعدا سلیمان پاشاخان ساسانی را داشته است و هم اکنون قدیمی ترین خانواده ها  نوروزی ها – میری ها – حسنی ها – خانخانی ها می باشد و خانواده های محسنی – مودب و غلامی از نظر قدمت بعد از آنها قرار دارند.

جمعیت:

در سال 1335 شمسی  125  نفر 67  مرد – 58 زن

در سال 1345 شمسی  172  نفر  در 33 خانوار

در سال 1355 شمسی 230  نفر در 42 خانوار

در سال 1365  شمسی  305  نفر در 54خانوار

کشاورزی:

کشاورزان برنج کاری نموده و نوع برنج آنها (صدری و حسنی)می باشد و به مقدار کمی نیز تولید نوغان دارند.

متفرقه:

مدارس:دارای یک مدرسه 5 کلاسه با 58 دانش آموز می باشد.

درمانگاه و حمام: ندارد.

مسجد: آقای قاسم محسنی اظهار میدارد-(تا 47 سال پیش حدود سال 1332 شمسی – ن اهالی از مسجد شیلسر استفاده میکردند آنگاه مسجد در محل بنا کردند).

مسجد قدیمی این محل کوچک و گالی پوش بود . که در سال 1343 شمسی با پیشگامی امنای مسجد آقا محمد نوروزی – آقای احمد نوروزی – آقای اسداله غلامی و همیاری مردم نوسازی گردید  که طولش حدود 20 متر و عرض آن 10 متر و ارتفاعش حدود 5/3 متر می باشد.

مزار: از قدیم الایام جلوی مسجد مزاری بنام (تنها درویش) که درختی کهنسال بود قرار داشت قطر این درخت حدود 4 متر بوده ولی از داخل پوسیدگی داشته است . و به این درخت گلستان مزار هم میگفتند و اهالی  بدان نذر و نیاز میبردند.

آقایان هدایت اله رحمانی – محمد رضا نقره پول – بهروز نوروزی تصمیم گرفتند با اهالی بقعه ای در آن محل احداث نمایند به همین منظور اوایل شهریور 1368 شمسی درخت کهنسال را بریدند و روز 11/7/1368 سنگ بنای بقعه ای را در محل بریده شده درخت گذاردند تا بقعه ای دایر گونه به قطر 6 متر احداث نمایند.

اماکن اقتصادی : نانوایی یک باب – قهوه خانه یک باب – بقالی یک باب

منبع: کتاب تاریخچه بندر انزلی  نوشته عزیز طویلی  صفحات 881  الی  884

تذکر: « کليه حقوق و مطالب اين مطلب محفوظ بوده هر گونه کپي برداري نیاز به مجوز کتبی از نویسنده کتاب تاریخچه بندرانزلی جناب آقای عزیز طویلی میباشد . »

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • سید جواد میری سیاه وزانی گفته: ۱۶:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۶

  در سیاه وزان هیچ درخت گردویی نیست حتی نوع سیاه آن اما می گویند در گذشته خط اهنی ازپونل به شش متری (دانه سر امتداد داشت که با آن سنک ها ی بزرگ را برای ساخت اسکله حمل می کردند اسم سیاه وزان در اصل سوزن بان (نگه دارنده ی خط ) بوده است که براثرگذشت زمان به سئوزان وسپس سیاه ئوزان وامروز به سیا ه وزان شتهار دارد حتی به سه راه این محل واگن راه (محلی وانقوراه )می گفتند با قوت می گویم هیچ ربطی سیاه وزان با گردو سیاه ندارد هنوز آثار خط آهن در شش متری قابل مشاهده است

 • ولی الله پورقلی گفته: ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱

  اینکه از کپورچال به سیاوزان ریل گذاری بوده و امتداد داشته یادم هست و دو واگن آهنی کوچک که جای دو نفر داشت و ارتفاع آن حدود بیست سانتیمتر بود روی خطوط رفت و برگشت سوار بودند و اغلب ما توی آنها می نشستیم و برای حرکت مثل قایق با چوب پارو میزدیم ولی خیلی روان بودند و تا سیاوزان می رفتیم و برمی گشتیم ولی بعد از سیاوزان چون از جنگل عبور میکرد جرات رفتن نداشتیم و در زمان احداث جاده کپورچال به آبکنار آن ها را جمع کردند.

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید