نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۸ مرداد ۱۳۹۴
بازدید امروز : 666
بازدید دیروز : 2883
تعداد نظرات : 2921
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1606
کل بازدیدها : 6975265
خروجی فید امروز : 44
ورودی گوگل امروز : 109
افراد آنلاین :12 نفر

کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند. اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی مترمی رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولیدشود

.امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شود

هرسال60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود .این یک صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون کشاورزچینی کرم ابریشم پرورش می دهند .

دردنیاانواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیردحتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دولایه تولید می کنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجود دارند که محکمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم به یک کالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است.

مراحل پرورش کرم ابریشم :

تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند

کرم جوان :

کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.

کرم بالغ:

سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با   گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

عادت غذایی کرم ابریشم :

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد. سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

تشکیل پیله:

ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس ازجفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد  طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به  ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.

کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد.

اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود . ازشفیره کرم ابریشم برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.

باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می آید.

در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه های بالغ فقط به اندازه مورد نیازاجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می شوند برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود.

پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد.

عمر پروانه بالغ مد ت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.

 

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • شاپور گفته: ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۵

  با سلام ، اطلاعات داده شده خيلي كامل و جامع بود و با خواندن آن به حدود 50 سال قبل و وقتي كه خودم در منزل كرم ابريشم را به تعداد محدود پرورش ميدادم برگشتم .از تهيه كننده اين مطالب متشكرم

  • فرزانه گفته: ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱

   سلام
   میخواستم بدونم چجوری میشه تخم نوغان تهیه کرد؟!
   با تشکر از بم

   • مدیر سایت گفته: ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱

    در استان گیلان به شرکت پرورش کرم ابریشم

 • مژگان صنیعی گفته: ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۵

  باسلام و درود
  مطالب بسیار جالب وخواندنی بود.من زیستشناسی خواندم وعلاقه ی زیادی به طبیعت وزندگی جانداران دارم.وپرورش کرم ابریشم را نیز بسیار دوست دارم…
  در این زمینه یک داستان کودک ونمایشنامه نوشتم که این مطالب به دردم خورد.
  موفق و پیروز باشید.

 • امیر گفته: ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰

  خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  عععععععععععععععععععععععععععععاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • عادل قادری گفته: ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۶

  very good

 • milad گفته: ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹

  با سلام مطالب بسیار عالی بود. البته من ان را برای فعالیت میخواستم.
  با تشکر از تهیه کننده.

 • مریم گفته: ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱

  سلام تخم کرم ابریشم را در چه شرایطی باید برای سال بعد نگهداری کرد؟

  • ع گفته: ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

   نمیدونم

   • محمد گفته: ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹

    در یک جعبه ودر یخچال

 • کامران گفته: ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۸

  با سلام، مطلب خوبی بود. ولی فکر کنم به لحاظ ادبی و نوشتاری نیاز به ویرایش داشته باشه !

 • قایق بادی گفته: ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸

  سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون….ببخشید میخواستم بپرسم اینکار تقریبا چقدر سود داره؟؟؟

 • آرمان گفته: ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۸

  سلام میخاستم بدانم .نحوه فروش پیله به چه صورت است.؟

  • مدیر سایت گفته: ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۸

   فکر کنم امسال کیلویی 30هزار تومن باشد

 • چ گفته: ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۴

  سلام میخواستم بپرسم اگر پروانه شن پیله اش رو باید چیکارکرد.؟

 • رستمی لیما گفته: ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۶

  سلام. من یک گیلانی ام و ساکن سمنان. اشنایی خاصی با پرورش کرم ابریشم ندارم. در سمنان درخت توت فوق العاده زیاده حتی خیابون ها پر درخت انواع توت هاست. ایا در شرایط ابو هوای سمنان میشه کار کرد؟ سمنان بسیار خشک تابستان بسیار گرم و زمستان سرمای خشک دارد. اختلاف دمایی در فصل برگ دراوری (اسفند ماه)خیلی زیاده. ممنون میشم مختصر راهنمایی کنید

 • امید گفته: ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۹

  سلام باتشکرازشما آیادراستان کردستان میشه کارکردشریط روتوضیح بدید ممنون

 • رها گفته: ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۳

  سلام ممنون از مطالبتون من ساکن مشهدم تخم کرم ابریشم رو باید از کجا بخرم؟واسه شروع چقد باید بخرم؟

 • فاطیما گفته: ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹

  با سلام
  آیا پرورش کرم ابریشم را می توان در گچساران که یک شهر گرمسیری است انجام داد؟ البته اینجا درخت توت فوق العاده زیادهست، و در ضمن هزینه اولیه اونو هم می خواستم بدونم. ممنون میشم اگه من و راهنمایی کنید

 • رحیم گفته: ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۶

  سلام عالی بود . منم اهل روستای کرکان منطقه خنداب شهرستان اراک هستم خوشحال می شم به روستای ما هم سر بزنید.

 • سويل گفته: ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۷

  خیلی خیلی عالی است

 • مرضیه گفته: ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۳

  خیلی ممنون برای من که هشتم بودم خیلی مفید بود بسیارمتشکرم

 • ساجده گفته: ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

  میخواستم بدونم از کجا باید تخماشو تهیه کنیم؟؟؟؟

  • مدیر سایت گفته: ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

   از اداره نوغان شهرستان

 • زهرا گفته: ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۴

  سلام من پروانه ام دو روزیه از پیلش در اومده اما پرواز نمی کنه فقط یکم می پره میشه بگین غذا چی می خوره ؟ چقد زنده میمونه ؟ و اصلا پرواز می کنه؟

  • مدیر سایت گفته: ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۴

   با سلام پروانه شما پس از تخم ریزی خواهد مرد :(

 • مهدی گفته: ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۵

  با سلام . من کرم های ابرشم را خریداری کردم و بزرگ شدند و الان تبدل به پروانه شدند . الان غزای پروانه ها ابریشم چیست؟

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید