نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

گرچه شهر انزلی به خاطر تلاشهای صورت گرفته برای بهبود شرایط زیست محیطی اخیرا به عنوان شهر پاک اعلام شد، اما معضل دفع غیراصولی زباله هنوز در آن باقی است.
محل دفن زباله در منطقه بشمن در حاشیه تالاب انزلی درحالی امسال تعطیل و زباله ها به کارخانه کمپوست خمیران حمل می شود که این کارخانه نه تنها ظرفیت پذیرش ۱۲۰ تن زباله در روز را ندارد بلکه به دلیل نواقص کارخانه و خرابی دستگاهها حتی برای تبدیل ۷۰ تن زباله به کمپوست نیز دچار مشکل است.
علاوه بر آن هنوز برای شیرابه زباله ها و محل دفع مواد پس سرندی (مواد غیرقابل تبدیل به کود) نیز فکری نشده است.
از سویی ایستگاه موقت زباله داخل محدوده شهری در منطقه شنبه بازار پذیرای انباشت طولانی مدت حجم بالای زباله هایی شد که قبل از آن به بشمن انتقال داده می شد.
آنها که اخیرا از روستای خمیران انزلی عبور کرده اند شاهد وقوع یک فاجعه زیست محیطی دیگر، این بار در این منطقه هستند.
در واقع به دلیل آماده نبودن کارخانه برای کمپوست این میزان زباله، محل شنبه بازار روگا به صورت محل دیگری برای انباشت زباله در شهرستان انزلی درآمده، مساله ای که موجب اعتراض اهالی شهر بویژه شنبه بازار و منطقه خمیران و درخواست آنها برای جلوگیری از تکرار معضل دفع غیراصولی زباله نظیر بشمن در این منطقه شده است.
کارشناس شبکه بهداشت انزلی در این باره به ایرنا گفت: محل انباشت موقت زباله در حاشیه رودخانه شنبه بازار روگا به صورت بسیار نامناسب درآمده است.
شیوا بخشی اظهار داشت: این محوطه فاقد امکانات و طراحی خاص برای دفع زباله بوده و شیرابه ها محیط اطراف و داخل رودخانه را بشدت آلوده کرده است.
بخشدار بندرانزلی نیز در جلسه مدیریت پسماند شهرستان با اعتراض به دفع نامناسب زباله در منطقه خمیران گفت: انباشت نامناسب زباله در منطقه خمیران به سلامت مردم، شالیزارها و محصولات زراعی منطقه لطمه می زند.
‘موسی کاظمی’ با اشاره به این که شیرابه زباله ها آب و خاک منطقه و بوی بد آن هوای منطقه را آلوده کرده است به نمایندگی از مردم خواستار رفع هرچه سریعتر این معضل شد.
مسئول کارخانه کمپوست در این باره گفت: کارخانه کمپوست سال ۸۶ با ظرفیت اسمی ۷۰ تن ساخته و سال ۸۷ افتتاح شد.
‘شهرام توانا’ افزود: وقتی بحث تعطیلی مکان دفن زباله مطرح گشت، خود این منطقه تبدیل به فاجعه شد، دستگاههای تبدیل کمپوست خراب بود و شیرابه زباله کاملا در محیط منتشر می شد.
وی ادامه داد: شهردار برنامه هایی را برای مهار موقت شیرابه ها اجرا کرد و شرایط بهتر شده و دفن زباله را تعطیل کردیم.
وی خاطرنشان کرد: روزانه ۱۲۰ تا ۱۲۵ تن زباله در انزلی تولید می شود که برای حمل آن به محل دفن زباله سراوان و کمپوست به رشت و مدیریت آن با مشکل روبرو هستیم.
توانا گفت: ۵/۱ میلیارد تومان اعتبار برای این کارخانه درنظر گرفته شده و اگر کار نکنیم پول برگشت می خورد.
وی افزود: تاکنون یک میلیارد تومان برای کارخانه کمپوست هزینه شده و تا دو سه هفته دیگر راه اندازی می شود.
توانا یادآور شد: در نظر داریم کارخانه کمپوست را مدتی تعطیل کنیم و زباله ها تا زمان تکمیل و استانداردسازی کارخانه به کارخانه کمپوست رشت منتقل شود.
وی خاطرنشان کرد: روز پنجشنبه قراردادی در این زمینه منعقد شد و قرار است طی سه چهار روز این کار صورت گیرد.
توانا با اشاره به مصوبه ۱۲ آبان کارگروه پسماند گفت: باید مکان مناسبی برای انتقال موقت زباله در بیرون شهر تعیین می شد تا زباله در کمتر از ۱۰ ساعت به محل دفع زباله منتقل شود.
وی افزود: قرار بود زمین دو هکتاری خمیران از سوی منابع طبیعی تحویل داده شود که تاکنون این کار صورت نگرفته است.
توانا همچنین بر لزوم تفکیک زباله از مبداء برای کاهش و تسهیل دفع و کمپوست زباله تاکید و خاطرنشان کرد: تا سال ۹۲ تفکیک زباله از مبداء را باید اجرا کنیم.
معاون عمرانی فرمانداری بندرانزلی نیز خواستار ساماندهی سریع زباله های شهر انزلی و همچنین پاکسازی مسیر ورود و خروج شهر شد.
‘خسرو آرنگ’ بر لزوم ساماندهی محل دپوی زباله خمیران تاکید و خاطرنشان کرد: دفن زباله در خمیران مورد اعتراض اهالی منطقه است و باید نکات فنی رعایت شود.
شهردار بندرانزلی در این باره گفت: برای ساماندهی پسماندهای شهری برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت ازجمله انتقال کل زباله به کارخانه کمپوست رشت و تعطیلی کارخانه به جهت بازسازی، توقف دفن زباله در کارخانه، تغییر محل ایستگاه انتقال زباله از شنبه بازار به خارج از محدوده شهر، خرید ۱۰ دستگاه خودروی مکانیزه حمل زباله را در دست اجرا داریم.
‘سید تقی موسویان’ اظهار داشت: ساخت و راه اندازی فاز دو کارخانه، خرید تجهیزات انتقال و جمع اوری انتقال زباله های شهری به رشت، تغییر زمان جمع آوری از روز به شب ، اجرای طرح بزرگ تفکیک زباله از مبداء نیاز به همدلی مسئولان بویژه اعضای کارگروه پسماند شهرستان را دارد.
وی از همه مسئولان ذیربط و همچنین مردم درخواست کمک کرد تا این شهرداری بتواند در راستای اهداف چشم انداز و برنامه پنجم توسعه ضمن حداکثر تلاش برای تعطیلی دفن زباله تا پایان سال ۱۳۹۲ بر حسب تاکید قانون پسماند در این شهر زیبای بندری، اقدامات لازم را اجرا و خدمتی درخور به مردم شهر ارائه کند.
با توجه به موقعیت خاص انزلی به عنوان یک شهر مهم بندری در حاشیه خزر و حساسیت زیست محیطی آن به دلیل واقع شدن بین تالاب بین المللی انزلی و دریای خزر و یکی از مراکز مهم گردشگری کشور باید به مساله ساماندهی پسماندها و فاضلابهای آن به عنوان یک مساله کشوری و با اعتبارات ملی نگریست.
به نظر می رسد برای حل اساسی این معضل تمام سازمانها و ادارات ذیربط باید واقع بینانه به قضیه نگریسته و با استفاده از نظرات کارشناسان با تجربه بهترین شیوه برای جمع اوری ، انباشت موقت و کمپوست و دفع مناسب زباله را به کار گیرند.
بندرانزلی یک شهر ساحلی با ویژگی های خاص خود است الگوبرداری از شهرهای دیگر برای این شهر مناسب نیست و کارشناسان زبده به راحتی می توانند بهترین شیوه را برای اجرا به مسئولان و مجریان امر پیشنهاد دهند.
ادامه دفع نامناسب زباله و آلودگی خاک و آبهای زیرزمینی و رودخانه و تالاب و دریا بویژه اکنون که انزلی شهر پاک نیز لقب گرفته است، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
دفع غیراصولی زباله معضل دیرین شهر بندرانزلی

گرچه شهر انزلی به خاطر تلاشهای صورت گرفته برای بهبود شرایط زیست محیطی اخیرا به عنوان شهر پاک اعلام شد، اما معضل دفع غیراصولی زباله هنوز در آن باقی است.
.
خبرنگار: خانم گیتی بابایی
منبع: anzalinews.blogfa
گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • مزیم واحدی گفته: ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران هستم برای تکمیل مطالب پایان نامه ام احتیاج به اطلاعات به روز در مورد چگونگی دفع پسماند در شهرستان انزلی دارم ، در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  متشکرم

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت