نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

فریادهای ‘ ترا به خدا مرا هم زندانی کنید’ جلسه مصاحبه مطبوعاتی با رییس زندان انزلی را به هم ریخت؛‌ رفتیم پی علت، زن جوان آشفته و عرق ریزان گریه میکرد و از مسئولان زندان می خواست که او را هم زندانی کنند، پسرک دو سه ساله ای نیز پایین مانتوی مادر را گرفته بود و ضجه می زد.

حمید بصیری’ رییس زندان انزلی، زن را به آرامش فراخواند و او را دعوت کرد تا در حضور خبرنگاران مشکلش را بگوید.
زن که حدود ۲۵ تا ۲۶ ساله به نظر می آمد با شرمی که اکنون بعد از آرامش به وی بازگشته بود، گفت: شوهرم کارگر ساختمانی است؛ یک سال است با موتور با یک عابر پیاده تصادف کرده و باید ۴۵ میلیون تومان دیه  فوت او را بدهد؛ خودش که توی زندان است و کسی را هم نداریم این پول را از او قرض بگیریم.
دوباره اشکش جاری شد واضافه کرد: دیگر ذله شده ام حتی کرایه بازگشت به روستایمان را ندارم؛ در این مدت با کار در شالیزار خرجیمان را در آوردم ولی دیگر طاقت حرف مردم و مزاحمت بعضی از خدا بی خبرها را ندارم.
خطاب به بصیری پرسید: آقای رییس تا کی باید این طوری زندگی کنم ؟ دیگه نمیتونم یا منو اینجا نگه دارید یا خودم و این بچه را می کشم.
مددکار زندان، زن را به آرامش فراخواند و بردشان تا چاره ای بیاندیشد.
پیش از این فکر می کردم که زندان حق مجرمان است ولی اکنون از خود می پرسم خانواده هایشان چه ؟ وضع خانواده زندانیان، اغلب بدتر از خود زندانی ها است؛ بی سرپناه ، بدون درآمد و زیر نگاههای بدبینانه و گاه سودجویانه برخی افراد.

* کمکهای جشن گلریزان برای زندانیان جرایم عمد نیست
بصیری در این مصاحبه تاکید کرد : کمکهای ستاد دیه برای جرایم رعمد نیست بلکه برای آزادی زندانیانی است که به جرایمی مانند تصادف، نفقه، مهریه، چک و سفته (بدون کلاهبرداری ) و حوادث کارگاهی به زندان افتاده اند.

* احتمال زندان در صورت سهل انگاری و یا بروز ناگهانی گرفتاری مالی برای همه وجود دارد
رییس زندان انزلی متذکر شد: زندان مشکلی است که ممکن است گریبانگیر هر یک از ما نیز بشود چنانکه ما الان ‘نخبه ای’ را داریم که متاسفانه به دلیل تصادف و عدم توان پرداخت دیه در زندان بسر می برد.
بصیری از زندانی شدن فردی که به دلیل بیماری همسرش نیازمند و مجبور به نزول گرفتن پول و گرفتاری مالی شده خبر داد و به حضور دو نوجوان ۱۹ ساله در زندان به جرم تصادف و عدم توان پرداخت دیه نیز اشاره کرد.
به گفته وی یکی از آنها همراه دوستش با موتور به گردش رفته بودند که تصادف کردند و رفیقش آسیب دیده ولی او برای ۱۷ میلیون تومان دیه با این سن کم توی زندان است .

* کمک به آزادی زندانیان غیرعمد کاری خداپسندانه
بصیری تاکید کرد: فعالیت ستاد دیه، کاری انسانی و خداپسندانه است و خیرین انزلی نیز در طول سالهای گذشته برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد همواره مقام اول یا دوم را داشته اند.
به گفته وی نیکوکاران انزلی پارسال در جشن گلریزان ۱۱۰ میلیون تومان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کردند.
وی اظهار داشت: مبلغ محکومیت زندانیان غیرعمد انزلی ۲۲ میلیارد و ۱۵۳ میلیون ریال بود که از این مبلغ یک میلیارد و ۸۶ میلیون ریال توسط خانواده زندانیان تامین شد.
بصیری خاطرنشان کرد: مددکاران زندان تلاش زیادی برای جلب گذشت شکات انجام دادند که منجر به گذشت از چهار میلیارد و ۷۵۲ میلیون ریال شد.
وی افزود: ستاد دیه استان نیز ۶۸۸ میلیون و ۴۶۲ هزار ریال کمک کرد و دو میلیارد و ۵۰۶ میلیون ریال نیز از سوی صندوق تامین خسارت های بدنی با معرفی ستاد دیه پرداخت شد.
وی یادآور شد: ۹۰ میلیون ریال نیز از سوی کمیته امداد و ۱۳ میلیارد و ۱۰۹ میلیون ریال از طریق قبول اعسار و ۱۰ میلیون ریال هم از محل کمک موردی حاصل شد.
به گفته وی نماینده انزلی نیز پارسال ۳۶۰میلیون ریال از طریق رییس ستاد دیه کشور، برای کمک به آزادی زندانیان جذب کردند.
بصیری خاطرنشان کرد: این کمکها و پیگیری مددکاران منجر به آزادی ۱۵۷ نفر شد.

*۵۵ زندانی جرایم غیرعمد در انتظار بازگشت به خانواده
رییس زندان بندرانزلی گفت : در حال حاضر ۵۵ زندانی جرایم غیرعمد از جمله یک نخبه به جرم عدم توان پرداخت دیه ناشی از تصادف در زندان هستند که در صورت کمک خیرین ، نزد خانواده هایشان باز خواهد گشت .
بصیری متذکر شد: از این تعداد ۱۱ مورد تصادف، ۱۶ مورد مهریه ، ۲۱ مورد چک و هفت مورد نفقه است.
وی تاکید کرد در بین این زندانیان نوجوان یتیمی است که به جرم تصادف و عدم توان پرداخت دیه باید تا ابد در زندان بماند در حالی که مادر بیمارش چشم انتظار بازگشت او است .

*تبعات منفی زندان برای فرد، خانواده و اجتماع
نه تنها کارشناسان بلکه همه ما می دانیم که زندانی شدن یک فرد برای خانواده و اطرافیانش چه تبعات منفی می تواند به همراه داشته باشد.
فقر، جدایی، مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی از جمله تبعاتی است که زندانی شدن یک نفر می تواند برای اطرافیان بویژه خانواده درجه یک فرد به همراه داشته باشد.
زندان همچنین می تواند موجب فراگیرتر شدن جرایم ، شیوع برخی بیماری های مسری و تحمیل هزینه های گزاف اجتماعی و مالی به کشور شود .
رییس زندان بندرانزلی از خانواده ها و مردم خواست با نظارت بر رفتار جوانان از بروز مشکلات قضایی برای آنها پیشگیری کنند.
وی خاطرنشان کرد: رسانه ها نیز می توانند با اطلاع رسانی و فرهنگسازی در کاهش جرایم تاثیرگذار باشند.

* چشم امید از خیرین انزلی
ستاد دیه انزلی برای کمک به آزادی این ۵۵ زندانی غیرعمد که بین ۱۹ تا ۵۵ ساله هستند و خانواده هایشان اکنون در غم و اندوه و مضیقه مالی روزگار می گذرانند، به پنج میلیارد ریال نیاز دارد.
کمکهای مردم خیر نه تنها این ۵۵ نفر بلکه خانواده های بسیاری را از مشکل و جامعه را از شیوع ناهنجاری ها می رهاند.
به یاد داشته باشید هریک از ما نیز ممکن است در اثر حادثه، سهل انگاری یا اضطرار و نیاز مالی ناخواسته پایمان به زندان باز شود.

*۱۹ مرداد روز جشن گلریزان
۱۹ مرداد امسال بعد از اذان مغرب در سالن گیشه انزلی ایثار و نوعدوستی خیرین انزلی به محک گذاشته می شود و لازم است یادی بکنیم از ‘فاطمه صیادمنش ‘ بانوی خیری که هرساله بانی این جشن با تقبل تمامی هزینه های پذیرایی است.

.

گردآورنده: خبرنگار خانم گیتی بابائی از بندرانزلی

مطالب مرتبط
شرمنده ايم! مطلب مرتبطي براي شما يافت نشد.
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • مریم گفته: ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹

  اتفاق، اشتباه یا تقدیر؟ یکی از از اینا زندگی رو به کام خانواده ها چنان تلخ می کنه که خط خطی ترین خاطرات در ذهن کودکانی که شاهد ماجرا هستند رقم می خوره. خداوند مشکلات همه رو حل کنه.

 • AnzaliDL7.tk گفته: ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴

  ممنون آبــــای. خســـته نبــاشی

 • iman گفته: ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۷

  jaleb bod khosh halam le che nin sayti baray rostayee pedar o madaram ijad shode
  sorm alizade
  tank”s

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت