نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

 

۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۰، سیزدهمین سالگرد در گذشت زنده یاد سیروس قایقران و فرزند عزیزش راستین است. به همین مناسبت پای صحبت های نزدیک ترین دوست سیروس نشستیم. گفت و گوی «ملوان کلاب» با مسعود باقری از پیش روی شما می گذرد.
 

سوال: آقای باقری، فوتبال را از کجا شروع کردید؟
فوتبال را در سال ۱۳۵۴ از تیم شهاب نویر و زیر نظر جواد و غفور جهانی شروع کردم. در همان سال به عضویت تیم منتخب نوجوانان انزلی و گیلان درآمدم که مربیمان سیاوش مرادی بود.

 
سوال: چه سالی به ملوان آمدید؟
سال ۱۳۵۶ عضو تیم نوجوانان ملوان شدم، پس از آن پیراهن جوانان و بزرگسالان ملوان را پوشیدم و تا سال ۱۳۶۳ در این تیم بودم. از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۶۳ در ملوان بوشهر توپ می¬زدم. سال ۱۳۷۰ مجدداً به ملوان انزلی برگشتم و یک سال در خدمت تیم شهرم بودم.
 

سوال: پس از آن فوتبال خود را در کجا ادامه دادید؟
سال ۱۳۷۲ به تیم چوکای انزلی که بعداً به دلیل مسایل سیاسی به تالش کوچ کرد، رفتم و تا سال ۱۳۸۱ در این تیم بودم.

 
سوال: شما عضو تیم ملی فوتسال ایران هم بودید؟
بله، در سال ۱۳۷۵ با تیم منتخب فوتسال گیلان، قهرمان ایران شدم و در همان سال به تیم ملی فوتسال ایران دعوت شدم. در سال ۱۳۶۹ نیز با تیم ملی ارتش ایران در مسابقات جهانی هلند به مقام پنجم دست یافتم.
 

سوال: سابقه ی مربیگری در کدام تیم ها را دارید؟
من مدرک B آسیا را دارم و سابقه¬ی مربیگری در چوکا در لیگ یک، دو و سه کشوری و شهرداری ماسال در لیگ استان گیلان را دارم که دو سال پیش به مقام دوم گیلان دست یافت.

 
سوال: از چه سالی با سیروس، رفیق شدید؟
من و سیروس هر دو متولد ۱۳۴۰ هستیم. سال ۱۳۵۳، آغاز رفاقت من با سیروس بود.

 
سوال: تصویری از سیروس نوجوان برای ما ارائه می دهید.
قیافه¬ی نوجوانی سیروس با بزرگسالی اش از زمین تا آسمان فرق دارد. سیروس در نوجوانی خیلی لاغر بود، بدنش برای تمام رشته های ورزشی مناسب بود. در آن زمان برای این که آمادگی جسمانی ما بالا برود، وزنه¬ی سربی به پایمان می بستیم و در تپه های خیابان پاسداران، صبح زود و بعد از ظهر می دویدیم. این تمرینات اختصاصی به بدن سیروس شکل داد.

 

سوال: یادتان می¬آید برای اولین بار در چه زمانی، سیروس در فوتبال ایران مطرح شد؟
بله، در سال ۱۳۶۲ در جام وحدت بود که فوتبال ایران، سیروس را شناخت. در این بازی ها بود که روزنامه ها تیتر زدند: عجب قایقرانی دارد ملوان.

 
سوال: سیروس در کدام پست ها در ملوان بازی کرده است؟
غیر از پست دروازه بانی، سیروس در تمام پست ها برای ملوان بازی کرده است.

 
سوال: شما در چه پستی در ملوان بازی کرده اید؟
پست اصلی من دفاع چپ بود اما در هافبک وسط و پوششی هم بازی کرده ام.

 
سوال: چرا سیروس از ملوان به استقلال انزلی رفت؟
سیروس سال¬های سال در ملوان بازی کرده بود و دوست نداشت از ملوان جدا شود، اما به خاطر گذران زندگی مجبور به این جدایی شد.

سوال: و سیروس با پولی که استقلال انزلی به او داد، یک ماشین خاور خرید.
بله، سیروس یک ماشین خاور شراکتی خرید. البته بعضی اوقات خودش هم با ماشین کار می¬کرد.

 
سوال: تفاوت فوتبال آن دوره با الان؟
آن موقع مساوی در انزلی برای ملوان، باخت به حساب می¬آمد، اگر مساوی می¬کردیم از خانه بیرون نمی آمدیم، یادم می-آید یک بازی را در لیگ گیلان ۳ بر صفر برده بودیم، بعد از پایان بازی، آقای صالح نیا در حالی که هواداران در استادیوم حضور داشتند ما را از پله ها بالا و پایین می برد و می¬گفت شما خوب بازی نکرده اید. درست مثل همین اتفاق، در بازی با سپاهان که یک بر صفر، برنده از زمین بیرون آمدیم هم رخ داد.

 
سوال: سیروس چه خصوصیات اخلاقی داشت که نام خود و انزلی را در ایران پر آوازه کرد؟
سیروس بسیار آرام بود و اخلاق خیلی خوبی داشت. آدم شوخی بود و همیشه خنده بر لبانش جاری بود. به مسایل مادی فکر نمی¬کرد. اگر کسی پیش او می¬آمد و می¬گفت گرفتاری دارم، سیروس نیازش را خیلی سریع بدون این که دیگران متوجه شوند، برآورده می¬کرد. خیلی از ورزشکارانی هم که در زندگی به مشکل برمی خوردند، پیش سیروس
می¬آمدند.

 
سوال: آیا سیروس به خاطر این که پیشنهاد علی پروین را نپذیرفت و به پرسپولیس نرفت، توسط او که هم زمان مربی تیم ملی و پرسپولیس بود، دیگر به تیم ملی دعوت نشد؟
گفته¬ی شما را تایید می¬کنم. سیروس از پرسپولیس و استقلال پیشنهاد داشت، اما خودش دوست نداشت در تیم های حاشیه دار بازی کند.

 
سوال: سیروس در زمانی که در کشاورز به مربیگری پرداخت، نشان داد که از استعداد بالایی در این زمینه برخودار است. سیروس بارها تمایل خود را برای نشستن بر روی نیمکت ملوان اعلام کرده بود.
سیروس دوست داشت سرمربی ملوان بشود. همیشه می¬گویم چه قدر خوب است قدر پیشکسوتان ملوان را در زمان زنده بودن بدانند، نه این که فردا مردند، بگویند عجب آدم خوبی بود. آنهایی که می خواستند سیروس در انزلی نباشد، هنگام تشییع جنازه اش با کت و شلوار در صف اول بودند. در موقع زنده بودن باید قدر یکدیگر را بدانیم. الان باید از فرهاد پورغلامی حمایت کنیم، چون در شرایطی که ملوان از لحاظ بودجه بین ۱۸ تیم لیگ برتری در رتبه¬ی ۱۸ قرار دارد، بهترین فوتبال ملوان را در ۵ سال اخیر، از تیم او مشاهده می¬کنیم.
این یک اصل است که در طول تاریخ ملوان، پیشکسوتان این تیم باید مربی آن باشند نه این که از شهرهای دیگر برای انزلی مربی بیاورند. ما خودمان صادر کننده مربی هستیم نه وارد کننده¬ی آن.

 
سوال: بازی ملوان در برابر ذوب آهن را چگونه ارزیابی می کنید؟
ذوب آهن تیم بزرگی است که تیم های آسیایی را به زانو در می¬آورد و شکست دادن آن کار راحتی نیست. همان گونه که در جریان هستید ذوب آهن به عنوان تیم دوم آسیا انتخاب شده است. اگر دقت کنید، می بیند سرعت بازی ملوان نسبت به دو سال قبل، چه قدر تفاوت پیدا کرده و زیاد شده است. در دو بازی اخیر با پرسپولیس و ذوب آهن، بازیکنان ملوان به را حتی در یک گوشه¬ی زمین، ده پاس کوتاه به یکدیگر می دادند.

 
سوال: سیروس از چه تیم هایی برای مربیگری پیشنهاد داشت؟
تراکتورسازی، ماشین سازی، سپید رود و چوکا، خودش تمایل نداشت در این تیم ها مربیگری کند. همان گونه که گفتم سیروس دوست داشت سرمربی ملوان شود.

 
سوال: آیا درست است که برای جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، ایوویچ می خواست از سیروس استفاده کند؟
بله، ایوویچ فیلم بازی های قبلی تیم ملی ایران را دیده بود و گفته بود قایقران عجب بازیکنی است، من چنین بازیکنانی را می خواهم. به سیروس زنگ زدند تا به تیم ملی برگردد، اما او قبول نکرد.

 

سوال: سیروس در تیم ملی با کدام یک از بازیکنان صمیمی تر بود؟
احمدرضا عابد زاده، مجتبی محرمی، محسن عاشوری، نادر محمدخانی، کریم باوی و شاهرخ بیانی.

 
سوال: چرا رضا افتخاری که سیروس برای حضورش در تیم ملی، بسیار از او حمایت کرد و آن سیلی معروف را به ضیاء عربشاهی زد، هیچ گاه در سالگرد سیروس حضور پیدا نمی¬کند؟
در بازی منتخب گیلان با تیم ملی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه این قضیه را به افتخاری گفتم، او گفت گرفتار بودم. به نظر من این بهانه پذیرفتنی نیست. سیروس برای این که هم استانی اش، عضو تیم ملی شود زحمات بسیاری را کشید.
 

سوال: با هواداران ملوان چه صحبتی دارید؟
در طول تاریخ ملوان، هواداران همیشه پشتیبان این تیم بوده اند. الان با این بردهای خوب ملوان، باید بیشتر از این تیم حمایت کنند. خود فرهاد هم همه جا می¬گوید مدیون هواداران هستیم. امیدوارم با ادامه¬ی روند رو به رشد ملوان، مثل گذشته¬ها، مردم انزلی همیشه بعد از بازی های ملوان، خوشحال و خندان به خانه هایشان بروند.

 
سوال: و صحبت پایانی؟
امیدوارم در عمل نشان بدهیم که تنها پهلوان مرده را عشق نیست. این که در زمان مردن سیروس بگوییم او پهلوان بود، دیگر فایده ای ندارد. نه این که الان فرهاد دارد نتیجه می¬گیرد این صحبت¬ها را می¬کنم. در همان اول کارش هم از او حمایت کردم. خیلی خوشحالم که فرهاد دارد با ملوان نتیجه می گیرد، بی تعارف بگویم خیلی ها در ابتدای کارش می¬گفتند او نتیجه نمی¬گیرد و پشت او را خالی کردند. اما او با تجربه¬ی مربیگری در لیگ برتر و فکر خودش نشان داد که توانایی سرمربیگری ملوان را دارد. فاصله ملوان با پرسپولیس ۱۵ امتیاز بود اما الان به دو امتیاز رسیده است. این چه چیز را نشان می دهد؟ نشان می¬دهد که فرهاد کارش را بلد است و هر چه جلوتر برود، کارش از نظر تاکتیکی و تکنیکی بهتر هم خواهد شد. امیدوارم هواداران در روزهای سخت نیز از او حمایت نمایند.

 
کاوه چلمبری
منبع: ملوان کلاب.نت www.Malavanclub.net 

بازدید:5,658بار , ارسال شده در : 17ام فروردین, 1390; ساعت : 7:11 ب.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • حمید گفته: ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۸

  خیلی جالب بود

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت