نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
بازدید امروز : 1059
بازدید دیروز : 2472
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 923013
خروجی فید امروز : 17
ورودی گوگل امروز : 7
افراد آنلاین :6 نفر

 

علی پورباقری گفت: 78 گونه پرنده در تالاب انزلی شناسایی شده که 33 گونه آبزی و مهاجر و 45گونه در جنگلهای اطراف زندگی می کنند.

این استاد دانشگاه های گیلان، اظهار داشت: عقاب دریایی دم سفید، قو، غاز، اردک، باکلان و همچنین ماهی سفید، اردک ماهی کپور و شاه کولی از مهمترین گونه های پرندگان و آبزیان این مجموعه است.

وی، تنوع گونه ای تالاب انزلی را بی بدیل دانست و افزود: این تالاب زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی و جوجه آوری پرندگان آبزی است.

پورباقری همچنین بیان داشت: تالاب انزلی با مساحت 15 هزار هکتار مجموعه ای از تالابهای طبیعی آب شیرین است که از 11 رودخانه حوزه آبریز 380 هزار هکتاری خود تغذیه و توسط چهار آبراه به دریای خزر متصل می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این تالاب جزء تالابهای کم عمق آب شیرین است، عنوان کرد: حداکثر عمق آب تالاب در فصل بهار به 5/2 مترمی رسد که به دلیل نوسانات سطح آب دریای خزر این عمق متغیر خواهد بود.
پورباقری در ادامه با اشاره به خطرات و عوامل تهدید کننده این تالاب بیان داشت: فرسایش خاک بالا دست حوزه، گسترش ساخت و ساز منازل مسکونی و ویلا سازی در زمین های اطراف، ورود پساب فاضلابهای شهری و صنعتی از عوامل زمینه ساز بروز مشکلات و خطرات تهدید کننده این تالاب بین المللی است.

وی یادآور شد: به رغم سرازیر شدن بخش وسیع فاضلابهای تصفیه نشده شهر رشت و سایرآبادی های اطراف به سوی تالاب انزلی، مازاد مصرف کود و سم در اراضی کشاورزی حاشیه تالاب نیز بر آلودگی آن می افزاید.

پورباقری اجرای پروژه کنارگذر انزلی را یکی ازمهمترین مشکلات تالاب یاد کرد و افزود: با توجه به اینکه تالابها اکوسیستم های حساسی هستند که بروز هرگونه مشکلاتی می تواند صدمات جبران ناپذیری برای همه ساکنان کشور و حتی دیگر کشورهای جهان به همراه داشته باشد.

 

منبع:خبرگزاری مهر

بازدید:4,158بار , ارسال شده در : ۲۸ام خرداد, ۱۳۸۹; ساعت : ۲:۲۹ ب.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید