نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

در قسمت شرق گیلان سرزمین کوهستانی و جنگلی با طبیعتی بکر، نامکشوف و رام نشدنی که اسرار فراوان در دل سنگی و کالبد سبز خود دارد دیده هر بیننده ای را به خود محصور می سازد.

 اگر شهر کلاچای را پشت سر بگذارید و به سمت رحیم آباد عزیمت کنید و از آنجا به قصد دیدن این سرزمین کهن و تاریخی عبور کنید از مسیر جنگلهای بکر و دست نخورده ای گذر خواهی کرد و در پیچاپیچ راهی که تو را فرا می کشد  بعد از طی کردن مناظر دیدنی و زیبای مسیر جاده آدمی را به اوج می رساند و چشم هر رهگذری را به خود خیره می سازد.

این منطقه که در امتداد سلسله کوه های البرز قرار دارد از جنوبی ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز شده تا جنوبی ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه می یابد.

اشکور از جنوب به قزوین، از مغرب به املش و رودبار الموت، از مشرق به بخش کوهستانی رامسر و تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد محدود می شود.

“اشکور” جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه ای را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد.

“مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع)” معروف به آستانه هفت امام در روستای رودبارک از دهستان اشکور سفلی قرار دارد که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده و یکی ازعجائب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

روستای رودبارک با روستاهای نرکی و توسه چال همسایه است و در ۳۵ کیلومتری بخش رحیم آباد و ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجری قمری به دستور ناصرالحق (ناصرالکبیر) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زید در روستای رودبارک مسجدی ساخته شد که بعدها این مسجد بنام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه یک میله آهنی قرار دارد که مزار هفت امامزاده را از قسمت دیگر آستانه جدا می کند، چشمه ای نیز در پائین آستانه قرار دارد که آب آن شور و برای دفع امراض از آن استفاده می شود.

از خصوصیات ظاهری دیگر آستانه هفت امام می توان، سه درب چوبی دو لنگه در سه جهت غرب و شرق و شمال، چهار طرف ایوان، تعداد ۲۲ ستون که با آجر البرز ساخته شده  نام برد.

در دورادور آستانه، یک درب دولنگه فلزی در ورودی ایوان، یک ستون چوبی در وسط آستانه و سراسر بام پوشیده از سفال است. تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد که بر روی آنها عبارات زیر حک شده است: “ابر آمد و زار زار بر سبزه گریست بی باده گلرنگ نمی باید زیست ، این سبزه که امروز تماشاگه ماست تا سبزه خاک ما تماشاگه کیست؟”

درب چوبی که به “بی بی هیبت ” معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه هفت امام بخشیده است، تاکنون این درب دوبار توسط کسانی به سرقت رفته ولی به لطف خدا دوباره به جای خودش برگشته است.

“کوه عروس و داماد” از دیگر عجائب اشکورات است که درروستای زیاز واقع شده است این روستا با روستاهای آغربن کندسر، گرمابدشت، دیورود و سجیران همسایه بوده و در ۲۶ کیلومتری بخش رحیم آباد و ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است.

در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.

نقل است که در گذشته های دور پسر و دختری بدون اذن والدین خویش زندگی زناشویی خود را آغاز می کنند تا اینکه در اثر این بی حرمتی مورد عاق والدین واقع شده  و در نقطه ای که در حال حاضر به “عروس و داماد ” معروف است به شکل دو انسان تبدیل به سنگ می شوند.

کوه عروس و داماد به واسطه اینکه در بین کوه های دیگر اشکور از زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است و نظر هر بیننده ای را در حال گذر از این منطقه به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستی که باعث این همه زیبایی است، می کند.

” دریاچه صمد آباد” یکی دیگر از عجائب منطقه اشکورات گیلان است که در روستایی صمدآباد قرار دارد این روستا با روستاهای اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخانی، دشتک و زراکی همسایه است و در ۵۴ کیلومتری بخش رحیم آباد و ۶۹ کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

ساکنان این روستا معتقدند که نام اصلی این روستا در گذشته چیز دیگری بوده است، نقل است که در گذشته دو سید در تاریکی شب وارد این روستا شده اما کسی حاضر نشد که آنان را در منزل خود پناه دهد تا اینکه سرانجام در منزل پیرزنی که تنها زندگی می کرد وارد می شوند در این هنگام آن دو به پیرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر می دهند.

سپس وقت موعود فرارسید و تمام روستا را آب می گیرد، بعدها فردی به نام صمد تصمیم به آبادانی این روستا می گیرد که  از آن زمان تاکنون این روستا به صمدآباد معروف شده است.

دریاچه ای نیز در اثر آبگرفتگی از آن زمان تاکنون برجاست که یکی از بزرگترین دریاچه ها و از جمله عجایب هفتگانه اشکور به شمار می آید.

” غار وادار” روستای دلیجان از دیگر عجائب اشکورات است این روستا با روستاهای تواسانکش و یاسور همسایه بوده و در ۴۷ کیلومتری بخش رحیم آباد و ۶۲ کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

غاروادار، آثار آبادی و آجرهای قدیمی در کجیل سرا، آسیاب قدیمی بومی تله از نقاط معروف و قدیمی این روستا به شمار می رود.

غار وادار که در مشرق روستا واقع شده از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد در فاصله این دو نقطه که بصورت تونلی زیرزمینی است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن می شود.

در حال حاضر در این نقطه به صورت یک غار آشکار است، این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است و از دیگر عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

” دارگردان رجه” در روستای گیری واقع شده است و این روستا با روستاهای کیاشکول، میانرود و محمودلات همسایه بوده و در ۶۸ کیلومتری بخش رحیم آباد و ۸۳ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

این روستا در منتهی الیه اشکور بالا و در پای قله معروف بزاکو قرار گرفته است در میان منطقه زورو و قله بزاکو، “دارگردان رجه” واقع شده است که استان گیلان و استان مازندران را از همدیگر جدا می کند.

در این نقطه تصویر چند انسان که در حال حمل درخت بوده به صورت سنگ سیاه درآمده و چشمان تمامی آنها به طرف کوه بلور (شاه سفید کوه) است.

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستای گیری، آسیاب قدیمی که در جنوب روستای مذکور واقع شده است در حال حاضر متعلق به آقای کشتگر است.

این آسیاب شاید یکی از معدود آسیابهای اشکور است که هنوز هم از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم مورد استفاده قرار می گیرد، علت اصلی برقراری این آسیاب آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ بیرون می آید که این محل سرچشمه رودخانه آسمانرود است.

این چشمه که معروف به آسمانرود بوده به علت صافی و زلالی آب به این نام معروف شده است و به عنوان یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور معرفی شده است.

“تونل طولانی یازن” از عجائب هفتگانه اشکورات گیلان است که  در روستای یازن قرار دارد، یازن با روستاهای تمل، نارنه و سپارده همسایه است  و  در ۱۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامسر واقع شده است.

در این روستا در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دارد.

صاحب کتاب از “آستارا تا آستارآباد”  نیز از وجود این تونل بسیار طولانی در روستای یازن یاد می کند، این تونل یکی دیگر از عجایب هفتگانه اشکور به حساب می آید.

به هرحال عجائب هفتگانه اشکور و سایر نقاط دیدنی و جذاب مناطق اشکورات که دارای قدمت دیرینه پس از اسلام هستند بستر مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است و باید این آثار تاریخی و طبیعی به طور کامل به گردشگران و علاقمندان معرفی شود.

اشکوردرتقسیمات کشوری به سه دهستان تقسیم گردیده که به شرح زیر است:

۱ – دهستان اشکور علیا و سیارستاق ییلاقی

‌به مرکزیت روستای سارم مشتمل بر ۵۳ روستا، مزرعه و مکان به شرح زیر:
۱ – گوگاه، ۲ – لشگان، ۳ – گیری، ۴ – محمودلات، ۵ – دره چاک، ۶ – کشایه، ۷ – دو گل، ۸ – پرندان، ۹ – سنگ‌سیرود، ۱۰ – پرویزخانی، ۱۱ – کیاش‌کول،۱۲ – میان‌رود، ۱۳ – زیدی، ۱۴ – درگاه، ۱۵ – چاکانک، ۱۶ – کلایه، ۱۷ – درسن، ۱۸ – چاکل، ۱۹ – توکام چان، ۲۰ – چورده، ۲۱ – جبرده، ۲۲ – لیاسی، ۲۳- بلترک، ۲۴ – ولنی، ۲۵ – پلنگ‌رم، ۲۶ – لات محله، ۲۷ – سرزود، ۲۸ – خمیر محله، ۲۹ – چکرود، ۳۰ – کلرود، ۳۱ – نی‌دشت، ۳۲ – رزن، ۳۳ – ویشکی،۳۴ – چاکان، ۳۵ – گرچانسو، ۳۶ – شارج علیا) شاه‌راج علیا(، ۳۷ – شاراج سفلی) شاه راج سفلی(، ۳۸ – عروس محله، ۳۹ – قاضی چاک، ۴۰ – سیاوش کوه، ۴۱ – ارکم، ۴۲ – یاسور، ۴۳ -‌دلیجان، ۴۴ – ماسیان بالا، ۴۵ – ماسیان پایین، ۴۶ – پوده، ۴۷ – طلابن، ۴۸ – بازارمحله، ۴۹ – سیارستاق، ۵۰ – سارم، ۵۱ – نیاسن، ۵۲ – دارچه، ۵۳ – پتنگ.

۲ – دهستان اشکورسفلی

‌به مرکزیت روستای زیار مشتمل بر ۴۷ روستا، مزرعه و مکان به شرح زیر:
۱ – نسام کوه، ۲ – ریاب، ۳ – چمتوکش، ۴ – طولای بزرگ، ۵ – طولای کوچک، ۶ – ارزه‌گردن، ۷ – پرام‌کوه، ۸ – آغوزبن‌کند سر، ۹ – کره‌گوابر، ۱۰ -‌میان‌لنگه، ۱۱ – خراسان پشته، ۱۲ – شرم دشت، ۱۳ – عزت‌آباد، ۱۴ – مازوبن، ۱۵ – بالالام بشکت، ۱۶ – لام بشکست پایین، ۱۷ – سلچه، ۱۸ – میلاش، ۱۹- دیودره، ۲۰ – زیاز، ۲۱ – گرم آبدشت، ۲۲ – سجیران، ۲۳ – جیرکل، ۲۴ – زوزمه، ۲۵ – نیلو، ۲۶ – نیارپرده‌سر، ۲۷ – چلمرود، ۲۸ – سیاه‌کشان، ۲۹ – لیما،۳۰ – لیماگوابر، ۳۱ – لیمچال، ۳۲ – تربه‌بو، ۳۳ – سنگ‌بنگ، ۳۴ – آسیاب دره، ۳۵ – رودبارک، ۳۶ – نره‌کی، ۳۷ – آب دوچال، ۳۸ – کیارمش، ۳۹ – فکش،۴۰ – پرچ کوه، ۴۱ – سرخانی، ۴۲ – تواسانکش، ۴۳ – کاکرود، ۴۴ – چشان، ۴۵ – سلیمان چیر، ۴۶ – کلای پهلو، ۴۷ – توسه چال.

۳ – دهستان شوئیل

‌به مرکزیت روستای شوئیل مشتمل بر ۵۳ روستا، مزرعه و مکان به شرح زیر:
۱ – عینی، ۲ – توسه چالک، ۳ – وربن، ۴ – سرتله، ۵ – لات محله، ۶ – بنان، ۷ – مازوکه، ۸ – امیرمحله، ۹ – کیاسه، ۱۰ – ایزون، ۱۱ – گواچی، ۱۲ – دوآب،۱۳ – ریسن، ۱۴ – هسی‌کوه، ۱۵ – بلوکت، ۱۶ – کلایه، ۱۷ – چمتوکش، ۱۸ – سوخته‌کش، ۱۹ – خانه‌سرک، ۲۰ – تلین، ۲۱ – طلابنک، ۲۲ – برم‌کوه، ۲۳ -‌اکبرآباد، ۲۴ – صمدآباد، ۲۵ – وکل خانی، ۲۶ – زارکی، ۲۷ – دشتک، ۲۸ – شوئیل، ۲۹ – تازه‌آباد، ۳۰ – دتورسرا، ۳۱ – تنیکان، ۳۲ – گل کاموس، ۳۳ – لرده،۳۴ – سلوکین سفلی، ۳۵ – سلوکین علیا، ۳۶ – سلوکین وسطی، ۳۷ – سراورسو، ۳۸ – خرسند کلایه، ۳۹ – مازودره، ۴۰ – روم‌دشت، ۴۱ – لته‌سر، ۴۲ -‌گورخانی، ۴۳ – لسه‌بو، ۴۴ – شیرکوه، ۴۵ – پی‌آغوزبن، ۴۶ – شرم‌دشت، ۴۷ – شفیع‌آباد، ۴۸ – خراسان‌سر، ۴۹ – مومن‌زمین، ۵۰ – توسکاس، ۵۱ – لته‌رود،۵۲ – برکام، ۵۳ – لیلکی.

بازدید:11,994بار , ارسال شده در : 23ام خرداد, 1389; ساعت : 11:33 ق.ظ
تعداد نظرات : ۳
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • حمید اسدپور گفته: ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۵

  با سلام:
  می خواستم خدمت شما عرض کنم که اسم روستای ولنی را به اشتباه لونی درج کردید که شایسته است اصلاح بشود.
  با تشکر – حمید اسدپور

  • مدیر سایت گفته: ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۵

   ممنون آقای اسدپور اطلاحات انجام گرفت

 • ولی الله پورقلی گفته: ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۵

  مطالب ار ایه شده خیلی جالب بود من که مسحور طبیعت زیبای آنجا شدم
  و به زودی سری به آن دیارخواهم زد و فکرم می کنم خط دوم اشکال تایپی داشته
  شاید (هر بیننده ای را مسحور خود می سازد) بهتر باشد. _ باتشکر

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت