نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
بازدید امروز : 308
بازدید دیروز : 8927
تعداد نظرات : 3466
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1797
کل بازدیدها : 2299695
خروجی فید امروز : 10
ورودی گوگل امروز : 1
افراد آنلاین :6 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

قرار گذاشته بودیم که کتاب جشنواره هندوانه را انتشار دهیم. برخی از خوبانمان را خودمان انتخاب کردیم و برخی دیگر خود داوطلب شدند تا پیش از انتشار نوشته های گردآوری شده را بخوانند و اگر نکته ای از قلم افتاده را یادآوری کنند. بجای شور و اشتیاق بیشتر، برخی ها حرف و حدیثهایی را به میان آوردند که بقول مادربزرگ خدا بیامرزم صنار نمی ارزید. ما هم تصمیم گرفتیم مدتی دست نگه داریم و ببینیم این حرف و حدیثهای برای چه بود و برای که بود؟ هفته ها گذشت و هیچ خوبی از خوبان حتی یک واژه هم به زبان نیاورد.
سطلهای زباله در دهداری آبکنار همچنان بی تکلیف ماند و خاک خورد. انگار نه انگار که قرار بود فکری به حال زباله های ورسر و کنار مرداب و جاهای دیگر آبکنارمان بکنیم. بازهم حرفی از سویی بر نیامد که تکلیف این سطلها چه می شود؟
گرد و غبار فراوانی برای راه اندازی یک عابر بانک ناقابل به راه افتاد و گرد و غبار فرو نشست و از عابر بانک خبری نشد و هیچ خوبی از خوبان حرفی به میان نیاورد. البته گویا باز همان محسن شاعرمان در اینباره شعری سروده بود. البته این خبر را از دوستی شنیدم که اگر چنین باشد بازهم درود به محسن شاعرمان.
باشگاه اتحاد آبکنار پس از یک دوره بلند فراخوانی برای سر و سامان دادن به ورزش آبکنار، تصمیم به انتخاب هیئت مدیره گرفت و بجای همیاری، اینجا و آنجا همان حرفهایی که بقول مادر بزرگ خدابیامرزم که می گفت به صنار نمی ارزد، به زبان آورده شد و به جای فشردن دوستانه دستهای بانیان این باشگاه، کوشش فراوانی برای دلسرد کردن به میان آمد و خوبان همچنان خاموش ماندند.
برای جلوگیری از دخالت کاربران در امور آبکنار، اینجا و آنجا، برخی آدمهای نادان نشستند و حرفهای خنده آوری را بر زبان آوردند که تاکنون هم پاسخ این خام اندیشی و ندانم کاری خود را گرفته اند. بقول یکی از خوبان آبکناری که می گفت، ما که نه فقط در آبکنار بلکه در تمام ایران، ناهار و شام مان را هم با سیاست می خوریم نمی دانم چرا ما را اینهمه از سیاست می ترسانند؟ از اینها گذشته، کار سیاسی یعنی اینکه باید تعلق خاطر به یک بینش یا باور یا حزب و یا سازمان سیاسی داشته باشی و اساس آن حرف شنوی کورکورانه است که همین با کار فرهنگی و هنری تفاوت فراوان دارد. کار فرهنگی یعنی کوشش و تقلا فردی در مسیر فرهنگی یک ملت و کار سیاسی یعنی کوشش گروهی برای تصرف قدرت سیاسی. وقتی می خواهیم کسی را متهم به چیزی کنیم، عقل حکم می کند که در آن زمینه آگاه باشیم و بدانیم چه اتهامی را بر زبان می آوریم.
باید به این دوستانی که کوشش کردند تا جلوی کوشش فرهنگی و اجتماعی در آبکنار را بگیرند، تبریک گفت. تا این لحظه به اهداف شان رسیده اند. می بینید که کوششهای همیاران آبکنار به جز در مورد باشگاه اتحاد آبکنار، کاملا به بن بست خورده است. در این میان هیچ کس و هیچ چیز جز آبکنار ضربه نمی بیند. همانگونه مخروبه می ماند. با همان وضع زباله ها و همانگونه بی عابر بانک.
البته که نباید این دوستان انتظار داشته باشند ما مدال افتخار بر گردنشان آویزان کنیم. اما خودشان می توانند جشن و پایکوبی کنند که روبروی کوششهای مثبت خوبان آبکنار را سد کرده اند.

.
منبع: سایت آبکناری

بازدید:3,747بار , ارسال شده در : 17th اکتبر, 2012; ساعت : 6:00 ق.ظ
تعداد نظرات : ۴
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • فرزادهخامنشي گفته: 01:43 - 2012/10/19

  با سلام و عرض ادب.بدون مقدمه عرض كنم كه بررسي رويدادهاي ساليان ماضي و ارائه تحليلي مناسب از واقعات رخ داده در آبكنار،مستلزم نگرشي عميق به چرايي بازتوليد اسلوبي است كه انگاره خام آن از سپيده دم بيست و هشت مرداد نزد مدعيان سياست فهم آبكناري شكل گرفت و بهاي گزاف آن تصوير ذهني را فرزندانشان در شامگاه خيال و گمان خويش در سالهاي دهه شصت ناباورانه متقبل گرديدند.اينكه آيا آنچه رخ نمود محصول طبيعي فضاي بسته و ناكارآمد آبكنار بود يا نتيجه سياست زد گي مدعيان سياست فهم آن.اينكه آيا مردم آبكنار درك درستي از شرايط عيني تحول داشتند يا نه،اينكه كينه و نفرت بجا مانده از آن متد، چه عوارضي را به اجتماع آبكنار تحميل كرد و عوامل و عناصر دو سويه آن براي ادامه حيات خود نيازمند چه ابزاري هستند،اينكه چرا فهم و جايگاه سياسي خواص در آبكنار تا عمق پندار گرايي ذهنيت عوام از سياست تقليل مي يابد،اينكه وجه اتفاق و افتراق خواص با عوام را در عرصه فهم سياست در آبكنار با چه معياري بايد به سنجش نشست.جمله مطالبي است كه حقير بدون توجه به خوش آيند يا نفرت كسي در صدد نگارش آن هستم.معتقدم از عمده ترين معضل اجتماع روشنفكر آبكناري تعريف و تمجيدهاي بيهوده و بي معنايي است كه از ضعف و فترت ادوار خود دارند.معتقدم آنان كه با شعر و مقاله در واگويي خصال مردمان خود غلو مي كنند و مانع از ارائه تصويري واقعي از محل اقامت و مردمانش مي شوند در حقيقت به روندي استمرار مي بخشند كه ناداني و جهل از داده هاي آنان تراوش مي شود.معتقدم با انتقادي سازنده اما بيرحمانه از خلق و خوي منفعلانه آبكناري ها ميتوان كينه و نفرت آنان را به همگرايي و وفاق مبدل ساخت.معتقدم كه در جامعه سياست زده آبكنار،انديشه و دانايي با عوام گرايي به معاوضه نشسته است.معتقدم آنچه در آبكنار مطلوب پنداشته مي شود فهم و قضاوت عوام است نه تحليل روشنگرانه خواص از يك دوره سياه.بيائيم در بازسازي اخلاق و فرهنگ مردمان محل خود از سخنان غير جدي پرهيز كنيم و بيانگر روايتي حقيقي از ماوقع باشيم، بيائيم براي پرپايي جامعه اي مسئوليت پذير تلاش كنيم تا هر شهروندي نتواند آگاهانه نتيجه اعمال غير مدني خود را متوجه مخالفان انديشه خود سازد.بيائيم شرايطي را مهيا سازيم تا در فضاي آن مخالف و موافق بدون دغدغه پذيراي آراي يكديگر باشند.بيائيم ظرفيت و تحمل آراي مخالف را در اجتماع خود ارتفاء بخشيم. موفق باشيد. ف ه

 • فاطمه مومنی گفته: 04:36 - 2012/10/24

  با سلام وعرض ادب به مدیریت محترم سایت کرکان ،بنده بعنوان یک آبکناری از شمابخاطر
  حمایت از سایت آبکناری بسیار متشکرم من هم معتقدم که اگه کسی از سایت یا
  وبلاگی خوشش نیامد حتما نباید با بی احترامی به طرف مقابل زرنگی خودش را
  به نمایش گذاشته و خوبی طرف مقابل را نا دیده بگیردهر کسی برای کارهای خود
  دلایلی داشته ودارد ،ما باید از همه شما ممنون باشیم که اوقات خوشی را برای
  ما تدارک دیده ایدکه با افتخار آبکنار وکرکان را به دوستان معرفی میکنیم تا دیگران هم
  از داشته های محل زندگی ما لذت ببرند.بهترینهارا برایتان آرزومیکنم.

  • مدیر سایت گفته: 18:40 - 2012/10/24

   با سلام و عرض ادب خدمت شما خانم مومنی
   از دیدگاه بسیار روشنفکرانه شما کمال تشکر را دارم به نظر بنده اگر سایت آبکناری کاستی های هم دارد نباید جنبه های مثبت آن را فراموش کنیم نه سایت کرکان نه سایت آبکناری هیچکدام نمیتوانیم ادعا کنیم که وظیفه خود را بعنوان مدیر سایت بنحو 100درصد عمل کرده ایم ولی میتوانیم بگوئیم که تمام توانمان را در این راه گذاشته ایم ولی چه میشود کرد سلیقه ها متفاوت است و انتظارات بسیار؛ بهتر است بجای پرداختن به مسائل جزئی فکرمان را به مسائل کلی متمرکز کنیم و با اتحاد و همفکری میشود روستایی آباد داشت .

 • جاویدپورهادی گفته: 02:20 - 2012/11/2

  وقتی یک تخم مرغ با نیرویی خارجی شکسته می شود یک زندگی پایان می یابد.

  وقتی یک تخم مرغ با نیرویی داخلی شکسته می شود یک زندگی آغاز می شود.

  تغییرات مهم همیشه با نیرویی درونی و داخلی شروع می شوند .
  ………………………………………
  (نمیدانم این جمله از کیست)
  سربلند باشید

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید