نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱ مهر ۱۳۹۹
بازدید امروز : 1214
بازدید دیروز : 3288
تعداد نظرات : 3466
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1797
کل بازدیدها : 2308861
خروجی فید امروز : 17
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :3 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

شرح چند و چون این جشنواره بماند برای خوبانی چون حاج سید موسی خوبمان یا مهندس شاکری نازنین مان که ریز برنامه را مدبرانه برای شما شرح بدهند. به شرافتم قسم که از سخت گیرترین آبکناریهای گرامی مان حتی یک واژه، بدون گزافه گویی می گویم حتی یک واژه که اگر فلان طور می شد بهتر بود و یا کاشکی اینجا آنطور می شد و داستانهایی از این دست که همواره پس از هر برنامه ای، گروهی در اینجا و آنجا باب گپ و گفت را در آن باره می گشایند، نشنیده ام. حتی یک واژه
اما تا بخواهی لبخندهای دلبرانه، شادیهای گم شده و آوازهای از یاد رفته ی آبکنار را در همین چند روز از زبان خوش لهجه آبکناریهای دوست داشتنی مان شنیده ام. خرسند بودند همه این عزیزان که با چشمان احترام به آنان خوش آمد می گفتند. پنداری این احترام، در میان غبار سالهای دور گم شده بود که آنها را اینگونه به وجد آورده بود. راضی بودند. راضی و سپاسگزار.
حالا می توان نفس راحتی کشید. بویژه آن خوبانی که از هر دری حرف و حدیثی شنیدند و هیچ نگفتند. و نه چون آنان که صراحت را در کاسه بلاهت می ریزند و منم منم هایشان گوش فلک را کر می کند. این خوبان از جنس بزرگوار بودند. با عاطفه ای وصف ناپذیر به زادگاهشان و بی هیچ پرچم و ادعایی. به بار هم نشست. برگ و بار هم داد. یک بقچه شادی و امید را به هم ولایتی هایمان هدیه کرد. چه بهتر از این؟ چه بزرگتر از این؟ همه ما مسافرانی هسیم که در ایستگاه زندگی، به پلکی فراخوانده می شویم. همین ها می ماند. همین التهاب دل در پیچ، پیچ رویدادها. همین آستین بالا زدنهای عاشقانه. همین عرق ریختن های بی چشمداشت. همین کارهای طاقت فرسای بی مزد و مواجب.
خدا قوت خوبانمان را گفته ام. باز هم می گویم. چراکه روح گمشده شادمانی را با زیباترین واژه ها به آبادی کهن سالمان دیگرباره هدیه کرده اند. در این باره گفتنی فراوان است. بماند تا یک وقت دیگر. به نخستین سری عکسهای این جشنواره نگاه کنید و لذت ببرید. عکسهای این سری را دوشیزه یاس سیف زاد برایمان روانه کرده اند. امیدوارم که نوجونان و جوانان برومند ما در این راه سخت بیشتر به یاری ما بشتابند و دستمان را با صمیمت آبکناری بگیرند که هیچ چیز قشنگ تر از این نیست.

جشنواره آبکنار از زبان یک خبرنگار (خانم نگین یوسفی)

جشنواره هندوانه ، با شركت 500 كشاورز هندوانه كار در روستای آبكنار انزلی برگزار شد.

دهیار آبكنار روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : 235 هكتار از زمین های زراعی این روستا به كشت هندوانه و صیفی جات اختصاص دارد.

‘اسماعیل خجسته’ اظهار كرد: در این مراسم از محسن بلوطی با تولید هندوانه ای به وزن 5 / 18

كیلوگرم ، رمضان صبوری 5 / 16 كیلوگرم و ضیاء الدین بخشنده با 5 / 15 كیلوگرم و خیرالنساء مسعودی بعنوان كشاورز فعال تجلیل بعمل آمد .

وی رقم هندوانه كشت شده در این روستا را عمدتاً ساكاتای ژاپن اعلام كرد كه با آب و هوای انزلی سازگار بوده و در مقابل آفت مقاوم است .

دهیار آبكنار خاطرنشان ساخت: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی انتظار می رود كه 35 تا 40 تن در هر هكتار هندوانه برداشت شود .

خجسته با اشاره به برگزاری مراسم شكرگزاری برای تولید خوب امسال افزود: این جشنواره به همت شورای اسلامی و دهیاری آبكنار برگزار شد.

آبكنار یكی از روستاهای شمال غربی بندر انزلی در كنار تالاب است . آبكنار سه هزار و 690 نفر جمعیت دارد .

بیشترین فعالیت ساكنان این روستا كشاورزی و 20 درصد صید و صیادی است . روستای آبكنار دارای جالیزهای متعدد هندوانه و همچنین باقلای مازندرانی ، پاچ باقلا و لوبیا و … است.

.
منابع: سایت آبکناری – وبلاگ انزلی نیوز
گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:3,816بار , ارسال شده در : 8th جولای, 2012; ساعت : 8:41 ب.ظ
تعداد نظرات : ۶
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • فريده قربان نژاد آبکناري گفته: 17:37 - 2012/07/9

  حضور مديريت محترم
  با سلام
  به سبب اينکه در وصف جشنواره هندوانه آبکنار از عبارت “جشن شکر گزاري” استفاده کرده ايد عرض مي کنم.
  جاي اين عبارت در فرهنگ سالهاي اخير ما مردم ايران بسيار خالي ست. اين فعل يکي از افعال راه گشاست به نظر بنده که اگر روي آن کار فرهنگي صورت گيرد خواص بسيار خواهد داشت.
  در کوچه و بازر و در ميان مردم به وفور مي بينيم که مدام از همه چيز گلايه مي کنند. کمتر در رفتار افراد “شکر گزاري” به مفهوم واقعي کلمه ديده مي شود. اين در حالي ست که در بعضي از کشور ها حتي روزي بدين نام وجود دارد. نظر بنده نه روي الگو برداري بي چون و چرا بوده بلکه تنها نگاهي به خواص شکر گزاري ست.
  ………………………
  مطلب ديگر و آنچه مرا واداشت که با شما مکاتبه کنم اين است که در گزارش خانم گيتي بابايي و از قول آقاي خجسته اين عبارت آمده است: “این جشنواره به همت شورای اسلامی و دهیاری آبکنار برگزار شد.”

  اين که عرض مي کنم نظر بنده است و روي آن تأکيد بسيار دارم: اين جشنواره با طرح اوليه و پيشنهاد آقاي جاويد پور هادي به دوستان آبکناري در سايت abkenari.com داده شد. پس از آن همه فعالين اين سايت با حمايت و پيگيري بسيار آن را به انجام رساندند. در اين ميان تمام سعي فعالين بر پرهيز جدي از هر گونه خود محوري و به انزوا کشاندن شوراي اسلامي آبکنار و يا معتمدين اين ديار صورت گرفت که خود بنده بارها با تماس هاي مکرر با دوستان بر اين مطلب تأکيد کردم تا مبادا اين کار رنگ و بو و جهتي غير از همان “جشن” به خود گيرد! مضاف بر همه اينها هدف گرد آمدن مردم آبکنار همه در کنار هم بود و نيز ايجاد فرصتي براي شادماني که مهجور بوده در اين ساليان در آبکنار ما. همچنين ايجاد فرصتي برا ي قدرداني از عزيزاني که مي بايد از آنان سپاسگزاري مي شد.

  آبکناري هايي که بنده مي شناسم آنقدر بزرگوارند که هرگز کودکانه به گلايه از جناب خجسته که از ايشان “نقل قول” شد رو ترش نخواهند کرد با اين وجود گفتم که بدانيد شوراي آبکنار به عنوان يک نهاد قانوني عهده دار صحه گزاري قانوني اين جشن بوده. و جوانان و نوجوانانمان همتي را که فرموديد هميشه داشته اند و دارند که ديديد.

  در پايان جا دارد از اعضاي محترم شوراي اسلامي آبکنار به عنوان “يک” آبکناري تشکر کنم که به عنوان شرکت کنندگان بسيار گرامي جشن چشم همه را روشن کردند و از هر نوع سوء تفاهمي جلوگيري نمودند.

  والسلام
  فريده قربان نژاد آبکناري

 • بابایی گفته: 10:07 - 2012/07/11

  با سلام خبر جشنواره هندوانه توسط همکارم خانم نگین یوسفی تهیه شده بود لطفا اصلاح بفرمایید .

  • مدیر سایت گفته: 19:10 - 2012/07/11

   با تشکر اسم خبر نگار اصلاح گردید

 • جاویدپورهادی گفته: 03:08 - 2012/07/14

  با سلام خدمت همه بزرگواران و ضمن خسته نباشی خدمت مدیریت محترم سایت کرکان
  ……….
  بنده فقط امیدوارم دوستان همانطور که قبل از جشن با همدلی و کوشش توانستند این جشن را با عوامل های زیادی به سرانجام برسانند بعد از جشن هم باید کوشید تا از تفرقه افکنی پرهیز کنند و ایشالا دوستان از تعریف و تمجیدهای تو خالی دلشون غش نره و حواسشون باشه تحسین مردم خیلی بهتر از تحسین کردن یک شخص خاص هستش هرچند با شناختی که بنده از دوستان دارم با هوش و درایت این دوران را هم با سربلندی رد خواهند کرد .
  ……………
  سرکار خانم قربان نژاد گرامی نقش شما در به جریان در امدن بحث جشن هندوانه انکار نشدنیست هر چند بخاطر مسایل شخصی نامی از شما برده نشده ولی بنده تمام جریانات را در ذهن دارم و ناسپاس هم نیستم . بسیار متشکرم که شامل لطف شما قرار گرفته ام و تا ابد به شما و خانواده محترم منافی گرامی به دیده احترم نگاه خواهم کرد. به امید حق
  ………………….
  برای همگان روزی ازمایشی فرا میرسد و یادمان باشد با همه به یک نوع نمیشه برخورد کرد و مردم بهترین قاضیانی هستند که ما سراغ داریم .
  …………………..

  با احترام
  جاوید پورهادی
  سربلند باشید
  24/4/1391

 • جاویدپورهادی گفته: 00:24 - 2012/07/19

  بزرگترین نابکاری آن است که بپنداریم برای آنکه برترین باشیم باید دست به ویرانگری چهره دیگران بزنیم .
  (ارد بزرگ)

 • جاویدپورهادی گفته: 02:35 - 2012/08/4

  بسیاری از جنگها و آوردهای مردمی از روی نبود شناخت و آگاهی آنها نسبت به یکدیگر بوده است . حکیم ارد بزرگ
  …………………..

  برای رسیدن به کامیابی نباید از شکست های پیشین خیلی ساده بگذرید ، شناخت موشکافانه آنها ، پیشرفت شما را در پی خواهد داشت .
  حکیم ارد بزرگ
  ………………….

  شناخت ما از درون خویش آن اندازه هست که بتوانیم انتخابی درست در بدترین زمانها داشته باشیم باید به نتیجه گیری خود احترام بگذاریم .
  حکیم ارد بزرگ

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید