نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
WELCOME

 

شرح چند و چون این جشنواره بماند برای خوبانی چون حاج سید موسی خوبمان یا مهندس شاکری نازنین مان که ریز برنامه را مدبرانه برای شما شرح بدهند. به شرافتم قسم که از سخت گیرترین آبکناریهای گرامی مان حتی یک واژه، بدون گزافه گویی می گویم حتی یک واژه که اگر فلان طور می شد بهتر بود و یا کاشکی اینجا آنطور می شد و داستانهایی از این دست که همواره پس از هر برنامه ای، گروهی در اینجا و آنجا باب گپ و گفت را در آن باره می گشایند، نشنیده ام. حتی یک واژه
اما تا بخواهی لبخندهای دلبرانه، شادیهای گم شده و آوازهای از یاد رفته ی آبکنار را در همین چند روز از زبان خوش لهجه آبکناریهای دوست داشتنی مان شنیده ام. خرسند بودند همه این عزیزان که با چشمان احترام به آنان خوش آمد می گفتند. پنداری این احترام، در میان غبار سالهای دور گم شده بود که آنها را اینگونه به وجد آورده بود. راضی بودند. راضی و سپاسگزار.
حالا می توان نفس راحتی کشید. بویژه آن خوبانی که از هر دری حرف و حدیثی شنیدند و هیچ نگفتند. و نه چون آنان که صراحت را در کاسه بلاهت می ریزند و منم منم هایشان گوش فلک را کر می کند. این خوبان از جنس بزرگوار بودند. با عاطفه ای وصف ناپذیر به زادگاهشان و بی هیچ پرچم و ادعایی. به بار هم نشست. برگ و بار هم داد. یک بقچه شادی و امید را به هم ولایتی هایمان هدیه کرد. چه بهتر از این؟ چه بزرگتر از این؟ همه ما مسافرانی هسیم که در ایستگاه زندگی، به پلکی فراخوانده می شویم. همین ها می ماند. همین التهاب دل در پیچ، پیچ رویدادها. همین آستین بالا زدنهای عاشقانه. همین عرق ریختن های بی چشمداشت. همین کارهای طاقت فرسای بی مزد و مواجب.
خدا قوت خوبانمان را گفته ام. باز هم می گویم. چراکه روح گمشده شادمانی را با زیباترین واژه ها به آبادی کهن سالمان دیگرباره هدیه کرده اند. در این باره گفتنی فراوان است. بماند تا یک وقت دیگر. به نخستین سری عکسهای این جشنواره نگاه کنید و لذت ببرید. عکسهای این سری را دوشیزه یاس سیف زاد برایمان روانه کرده اند. امیدوارم که نوجونان و جوانان برومند ما در این راه سخت بیشتر به یاری ما بشتابند و دستمان را با صمیمت آبکناری بگیرند که هیچ چیز قشنگ تر از این نیست.

جشنواره آبکنار از زبان یک خبرنگار (خانم نگین یوسفی)

جشنواره هندوانه ، با شرکت ۵۰۰ کشاورز هندوانه کار در روستای آبکنار انزلی برگزار شد.

دهیار آبکنار روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : ۲۳۵ هکتار از زمین های زراعی این روستا به کشت هندوانه و صیفی جات اختصاص دارد.

‘اسماعیل خجسته’ اظهار کرد: در این مراسم از محسن بلوطی با تولید هندوانه ای به وزن ۵ / ۱۸

کیلوگرم ، رمضان صبوری ۵ / ۱۶ کیلوگرم و ضیاء الدین بخشنده با ۵ / ۱۵ کیلوگرم و خیرالنساء مسعودی بعنوان کشاورز فعال تجلیل بعمل آمد .

وی رقم هندوانه کشت شده در این روستا را عمدتاً ساکاتای ژاپن اعلام کرد که با آب و هوای انزلی سازگار بوده و در مقابل آفت مقاوم است .

دهیار آبکنار خاطرنشان ساخت: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی انتظار می رود که ۳۵ تا ۴۰ تن در هر هکتار هندوانه برداشت شود .

خجسته با اشاره به برگزاری مراسم شکرگزاری برای تولید خوب امسال افزود: این جشنواره به همت شورای اسلامی و دهیاری آبکنار برگزار شد.

آبکنار یکی از روستاهای شمال غربی بندر انزلی در کنار تالاب است . آبکنار سه هزار و ۶۹۰ نفر جمعیت دارد .

بیشترین فعالیت ساکنان این روستا کشاورزی و ۲۰ درصد صید و صیادی است . روستای آبکنار دارای جالیزهای متعدد هندوانه و همچنین باقلای مازندرانی ، پاچ باقلا و لوبیا و … است.

.
منابع: سایت آبکناری – وبلاگ انزلی نیوز
گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:4,716بار , ارسال شده در : 18ام تیر, 1391; ساعت : 8:41 ب.ظ
تعداد نظرات : ۶
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • فريده قربان نژاد آبکناري گفته: ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۹

  حضور مدیریت محترم
  با سلام
  به سبب اینکه در وصف جشنواره هندوانه آبکنار از عبارت “جشن شکر گزاری” استفاده کرده اید عرض می کنم.
  جای این عبارت در فرهنگ سالهای اخیر ما مردم ایران بسیار خالی ست. این فعل یکی از افعال راه گشاست به نظر بنده که اگر روی آن کار فرهنگی صورت گیرد خواص بسیار خواهد داشت.
  در کوچه و بازر و در میان مردم به وفور می بینیم که مدام از همه چیز گلایه می کنند. کمتر در رفتار افراد “شکر گزاری” به مفهوم واقعی کلمه دیده می شود. این در حالی ست که در بعضی از کشور ها حتی روزی بدین نام وجود دارد. نظر بنده نه روی الگو برداری بی چون و چرا بوده بلکه تنها نگاهی به خواص شکر گزاری ست.
  ………………………
  مطلب دیگر و آنچه مرا واداشت که با شما مکاتبه کنم این است که در گزارش خانم گیتی بابایی و از قول آقای خجسته این عبارت آمده است: “این جشنواره به همت شورای اسلامی و دهیاری آبکنار برگزار شد.”

  این که عرض می کنم نظر بنده است و روی آن تأکید بسیار دارم: این جشنواره با طرح اولیه و پیشنهاد آقای جاوید پور هادی به دوستان آبکناری در سایت abkenari.com داده شد. پس از آن همه فعالین این سایت با حمایت و پیگیری بسیار آن را به انجام رساندند. در این میان تمام سعی فعالین بر پرهیز جدی از هر گونه خود محوری و به انزوا کشاندن شورای اسلامی آبکنار و یا معتمدین این دیار صورت گرفت که خود بنده بارها با تماس های مکرر با دوستان بر این مطلب تأکید کردم تا مبادا این کار رنگ و بو و جهتی غیر از همان “جشن” به خود گیرد! مضاف بر همه اینها هدف گرد آمدن مردم آبکنار همه در کنار هم بود و نیز ایجاد فرصتی برای شادمانی که مهجور بوده در این سالیان در آبکنار ما. همچنین ایجاد فرصتی برا ی قدردانی از عزیزانی که می باید از آنان سپاسگزاری می شد.

  آبکناری هایی که بنده می شناسم آنقدر بزرگوارند که هرگز کودکانه به گلایه از جناب خجسته که از ایشان “نقل قول” شد رو ترش نخواهند کرد با این وجود گفتم که بدانید شورای آبکنار به عنوان یک نهاد قانونی عهده دار صحه گزاری قانونی این جشن بوده. و جوانان و نوجوانانمان همتی را که فرمودید همیشه داشته اند و دارند که دیدید.

  در پایان جا دارد از اعضای محترم شورای اسلامی آبکنار به عنوان “یک” آبکناری تشکر کنم که به عنوان شرکت کنندگان بسیار گرامی جشن چشم همه را روشن کردند و از هر نوع سوء تفاهمی جلوگیری نمودند.

  والسلام
  فریده قربان نژاد آبکناری

 • بابایی گفته: ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱

  با سلام خبر جشنواره هندوانه توسط همکارم خانم نگین یوسفی تهیه شده بود لطفا اصلاح بفرمایید .

  • مدیر سایت گفته: ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱

   با تشکر اسم خبر نگار اصلاح گردید

 • جاویدپورهادی گفته: ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴

  با سلام خدمت همه بزرگواران و ضمن خسته نباشی خدمت مدیریت محترم سایت کرکان
  ……….
  بنده فقط امیدوارم دوستان همانطور که قبل از جشن با همدلی و کوشش توانستند این جشن را با عوامل های زیادی به سرانجام برسانند بعد از جشن هم باید کوشید تا از تفرقه افکنی پرهیز کنند و ایشالا دوستان از تعریف و تمجیدهای تو خالی دلشون غش نره و حواسشون باشه تحسین مردم خیلی بهتر از تحسین کردن یک شخص خاص هستش هرچند با شناختی که بنده از دوستان دارم با هوش و درایت این دوران را هم با سربلندی رد خواهند کرد .
  ……………
  سرکار خانم قربان نژاد گرامی نقش شما در به جریان در امدن بحث جشن هندوانه انکار نشدنیست هر چند بخاطر مسایل شخصی نامی از شما برده نشده ولی بنده تمام جریانات را در ذهن دارم و ناسپاس هم نیستم . بسیار متشکرم که شامل لطف شما قرار گرفته ام و تا ابد به شما و خانواده محترم منافی گرامی به دیده احترم نگاه خواهم کرد. به امید حق
  ………………….
  برای همگان روزی ازمایشی فرا میرسد و یادمان باشد با همه به یک نوع نمیشه برخورد کرد و مردم بهترین قاضیانی هستند که ما سراغ داریم .
  …………………..

  با احترام
  جاوید پورهادی
  سربلند باشید
  ۲۴/۴/۱۳۹۱

 • جاویدپورهادی گفته: ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۹

  بزرگترین نابکاری آن است که بپنداریم برای آنکه برترین باشیم باید دست به ویرانگری چهره دیگران بزنیم .
  (ارد بزرگ)

 • جاویدپورهادی گفته: ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴

  بسیاری از جنگها و آوردهای مردمی از روی نبود شناخت و آگاهی آنها نسبت به یکدیگر بوده است . حکیم ارد بزرگ
  …………………..

  برای رسیدن به کامیابی نباید از شکست های پیشین خیلی ساده بگذرید ، شناخت موشکافانه آنها ، پیشرفت شما را در پی خواهد داشت .
  حکیم ارد بزرگ
  ………………….

  شناخت ما از درون خویش آن اندازه هست که بتوانیم انتخابی درست در بدترین زمانها داشته باشیم باید به نتیجه گیری خود احترام بگذاریم .
  حکیم ارد بزرگ

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  بازدید از سایت