نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 238
بازدید دیروز : 1043
تعداد نظرات : 3465
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2148349
خروجی فید امروز : 17
ورودی گوگل امروز : 0
افراد آنلاین :3 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

وقتی عزیزجان تعریف میكند كه خواستگارهایش را نشانش نمیدادند تا مبادا چشم و گوشش باز شود، وقتی از طلعت خانم همسایه میگوید كه پسران و دختران دم بخت را به هم میرساند و از این راه امرار معاش میكرد و شرح میدهد آقا جان)شوهرش) را تا لحظه عقد ندیده بود و وقتی اولین بار در لباس سفید عروسی كنار مرد تنومندی كه 15 سال از او بزرگتر بود، نشست، نزدیك بود از ترس زهره ترك شود.

نوه ها میخندند، انگار همه این خاطرات به افسانهای تبدیل شده كه با چاشنی شوخی و طنز همراه میشود، اما همین 50 سال پیش، خیلی ها با این شیوه های سنتی سر و سامان گرفته اند.

براساس آمارهای رسمی سالانه 2 میلیون نفر به جمعیت مجرد كشور اضافه میشود. طبق اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان، بیش از 16 میلیون جوان مجرد در ایران در سن ازدواج قرار دارند.

در كنار این افزایش جمعیت، تغییر شرایط اجتماعی و فرهنگی و استفاده از ابزارهای مختلف ارتباطی نه تنها مفهوم ازدواج را تغییر داده، بلكه شیوه های گزینش همسر را نیز متحول كرده است.

ازدواج سنتی كه زمانی بر پایه ارتباطات خانوادگی و دخالت واسطه ها در آشنایی بین دو خانواده صورت میگرفت، بتدریج جایش را به آشنایی مستقیم پسران و دختران در محیط هایی خارج از خانواده داده است.

هرچه فضای فرهنگی و اجتماعی جامعهای با سرعت بیشتری متحول شود، شكل و شیوه ازدواج و روشهای انتخاب همسر هم تغییرات بیشتری به خود میبیند.

در كشور ما، اول ذیالحجه مقارن با 28 آبان روز ازدواج آسمانی حضرت علی و حضرت فاطمه زهرا(س)، روز ازدواج نامیده شده است. به همین مناسبت، فرصتی یافتیم برای واكاوی تغییر مفهوم ازدواج مدرن و سنتی و نیز تحول شیوههای انتخاب همسر.

ازدواج جوانان ایرانی، سنتی یا مدرن

سازمان ملی جوانان در نظرسنجی مفصلی از جوانان به این نتیجه رسیده كه هر چند شیوه های انتخاب همسر از تنوع بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است، اما جوانان هنوز طرفدار ازدواجهای سنتی هستند.

در این نظرسنجی آمده است بیش از 87 درصد جوانان معتقدند در انتخاب همسر باید نظر بزرگترها را قبول كرد و حتی 40درصد گفته اند بهتر است تا جوانان همانند گذشتگان به روش سنتی ازدواج كنند اما در این تحقیق بدرستی مفهوم سنتی یا مدرن بودن ازدواج تعریف نشده است، به طور طبیعی امروزه كمتر جوانی حاضر است تا لحظه عقد همسرش را ندیده، با او صحبت نكند یا نظر صرف واسطه ها و بزرگترها را به طور كامل در انتخاب همسر بپذیرد.

طاهره جوادزاده 28 ساله، كارمند و تحصیلكرده رشته معماری، ازجمله كسانی است كه به هیچ وجه حاضر نیست بدون آشنایی قبلی و صحبت با خواستگارش، او را با خانواده آشنا كند.

او میگوید: به نظرم آنقدر بزرگ شده و به كمال عقلی رسیده ام كه فرد مورد نظر را با معیارهایم انطباق دهم و انتخاب كنم.

او وقتی در برابر این سوال قرار میگیرد كه در صورت مخالفت پدر یا مادرش با فرد مورد نظر، چه میكند، میگوید: امیدوارم چنین اتفاقی نیفتد، ولی سعی میكنم آنان را متقاعد و نظرشان را هر طور شده است، جلب كنم.

اما مریم خانیپور انعطاف بیشتری نسبت به خانوادهاش دارد و هر چند معتقد است باید پیش از خواستگاری با همسر آینده اش و خلقیات او آشنا باشد، ولی دست آخر میگوید: پدر و مادرش هرچه بگویند، قبول میكند. چون نمیخواهد از داشتن پشتوانه بعد از ازدواج محروم شود.

سازمان ملی جوانان در ادامه نظرسنجیها اعلام كرده است كه 28.3 درصد جوانان بهترین محیط انتخاب همسر را دانشگاه و موسسات آموزشی میدانند ، 22.7 درصد به جمع خانواده و خویشاوندان و البته بقیه هم به جمع دوستان خود اشاره كرده اند.

راههای متعدد انتخاب همسر

اما راههای همسریابی تنها به گزینه های سازمان ملی جوانان خلاصه نمیشود. در حال حاضر هرچند ازدواجها از شكل سنتی خارج میشود و نقش خانواده در گزینش همسر كاهش مییابد، جمع دوستان، مراكز مشاوره، ارتباط با دنیای مجازی، سایتها و چت رومها، بنگاههای دوستیابی و… نقش پررنگ تری مییابند.

از هر 100 ازدواج در كلانشهرهایی مانند تهران 22 مورد آن به جدایی منجر میشود و عدهای نیز رشد آمار طلاق را به شیوههای مدرن همسریابی نسبت میدهند.

مرتضی صادق زاده، كارشناس ارشد مشاوره و امور فرهنگی با استناد به تحقیقات انجام شده معتقد است: در ازدواج مدرن خواستگاری یك تشریفات زاید است، توقعات زوجه از زوج بسیار بیشتر از گذشته است و بیشتر جنبه چشم و همچشمی دارد، افراد انعطاف كمتری نسبت به تغییر خواسته های خود دارند و در نهایت به همین دلیل اصطكاك بین زوجها بیشتر است.

وی در عین حال مردسالاری و یكسونگری ازدواجهای سنتی چند ده سال قبل را نیز نقد میكند و میگوید: البته ازدواجی كه به طور صرف توسط خانواده ها تصمیم گیری شود نه در عرف ریشه دارد و نه در شرع، و از سنت ما نیز بسیار فاصله دارد، باید بپذیریم شرایط اجتماعی و فرهنگی تغییر كرده اما نباید به صرف مدرن شدن زندگی خانوادگی، سادگی و انعطاف و صمیمیت ازدواجهای خانواده مدار را فراموش كنیم.

ازدواجهای اینترنتی ، ازدواجهای بنگاهی

بیش از 39 سایت همسریابی به زبان فارسی در فضای اینترنت فعال است و گفته میشود با بالا رفتن سطح دسترسی جامعه به فضای مجازی، همسریابی از طریق سایتهای انتخاب همسر و چتروم افزایش یافته است.

از سوی دیگر، افزایش تعداد بنگاهها و دفاتر همسریابی بخصوص در شهرهای بزرگ به نوعی نقش واسطه های دیروز را بازی میكنند كه گرایش برخی جوانان به استفاده از ظرفیت این دفاتر در انتخاب همسر در حال افزایش است.

اما محمدجواد علیاكبری، رئیس وقت سازمان ملی جوانان نسبت به فعالیت غیرقانونی این مراكز همسریابی ابراز نگرانی كرد بنابراین در حال حاضر بخش عمدهای از این مراكز غیرقانونی و بدون مجوز فعالیت از سازمان ملی جوانان هستند.

بخصوص این كه عملكرد زیرزمینی برخی از این مراكز كه البته از تعداد نامشخص آنان نیز حكایت میكند مراجعان را در معرض آسیبهای روحی روانی قرار میدهد.

كدام راه موفقتر است؟

قدیمیها ازدواج را هندوانه سربسته میدانستند، این روزها با پیچیده شدن روابط اجتماعی این ابهام بیشتر شده است، هر چند صاحبان نگاه سنتی به ازدواج میكوشند تا با ورود ریش سفیدان و اعضای بزرگتر خانواده بر روند انتخاب همسر جوانان، از ابهام و ریسك آن بكاهند، اما جوانترها ترجیح میدهند، فرآیند انتخاب با نظرقطعی و نهایی خود آنان خاتمه یابد.

«مهرداد-ج» از جمله این افراد است كه با وجود بههم خوردن ازدواجش در دوران عقد، همچنان قصد داشت همسرش را خودش انتخاب كند. چون عقیده دارد، او قرار است یك عمر زندگی كند نه پدر یا عمو و…

براساس پژوهشهای انجام شده نمیتوان از بین ازدواج سنتی و مدرن یا شیوههای متعدد انتخاب همسر حكم داد كه كدامیك صددرصد به شكست و كدام یك به موفقیت میانجامد.

«م- آراسته»، مشاور فرهنگی و ازدواج در یكی از مراكز مشاوره خصوصی، افراط و تفریط را باعث افزایش ریسك در ازدواج میداند.

او میگوید: در برخی خانوادههای قدیمی این اعتقاد وجود دارد كه دختر باید با لباس سفید به خانه شوهر برود و با كفن خارج شود. این نگاه در ازدواج و انتخاب همسر همانقدر آسیب زاست كه به اشارهای جوانان حاضر شوند، طلاق بگیرند.

به عقیده این مشاور ازدواج، اگر جوانان آموزش پیش از ازدواج را از دوران متوسطه ببینند، نه تنها نسبت به تابو شدن انتخاب همسر كه در برگزیدن گزینه مناسب دقت بیشتری خواهند كرد.

آراسته پیشنهاد میكند، جوانان را براساس شرایط روز با مقوله ازدواج و ابزارهای مدرن انتخاب همسر آشنا كنیم و این روند باید از طریق آموزش رسمی و غیررسمی انجام شود.

گردآورنده: سایت کرکان بندرانزلی

مطالب مرتبط
شرمنده ايم! مطلب مرتبطي براي شما يافت نشد.
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید