نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
بازدید امروز : 273
بازدید دیروز : 1284
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 805380
خروجی فید امروز : 9
ورودی گوگل امروز : 1
افراد آنلاین :2 نفر

روستای زیباو سرسبز جیرسر نوده در شرق ضیابر و به فاصله ۲۱ کیلومتری آن پائین تر از روستای نوده در حاشیه لی زار و مرداب آبکنار با ۴۹ خانوارو ۱۵۹نفرجمعیت (۷۶مرد ، ۸۳ زن) و ۱۰۵ نفر با سواد دارد . راه اصلی آن آسفالت است .دین اهالی اسلام، شیعه و زبان آنها گیلکی ضیابری است . در این روستا برق ، گاز، تلفن و یک مسجد وجـود دارد . محصولات مهم آن برنج ، صیفی جات ، حبوبات…وانواع سبزیهاست .خربزه موئینی( معینی )جیر سر معروف و زبانــزد منطقه است. انتهای رودخانه مرغک ضیابر از این روستا می گذرد و به مرداب آبکنار می ریزد . رودخانـه ای کــه از انتهای جیرسر می گذرد و آن را به دو قسمت می کند. قسمت غربی آن روستای جیر سرواقع است و قسمت شرقی آن موسوم به خالکائی که در زمان های قدیم محل کشت خربزه و هندوانه و خیار و گوجه و حبوبات و… بوده که بعد ازکشت ، مرتع دام ها از جمله گاو و گاومیش و اسب می شده هم اکنون با از رونق افتادن دامداری درآنجـادرختان صنوبرکشت می کنند.روستای جیرسر تاچند سال پیش دارای پرورش کرم ابریشم هم بوده کــه هم اکنون ازرونق افتاده است . بیشتر جوانان و ساکنین روستای جیرسر بـه شهرهای تهران و رشت و صومعه سراوانزلی و…مهاجرت نموده اند.که اگر آنهاراهم به حساب آوریم ، جمعیت روستا خیلی بیشترازاین است.این روستاافراد باسوادزیادی تحویل جامعه داده که عده ای ازآنهادرسطوح بالای اجتماعی مشغول به خدمتند . روستای جیر سر مردمی مهربان و خونگرم و کوشائی دارد . در این روستا درخت کهنسال تاریخی وجوددارد . موسوم به بوقادار ( آقا دار )که بسیار بلند ترو قطورترازدرختان معمولی منطقه است . که قطر آن حدود سی یا چهل برابر قطر درختان قطور معمولی ست . که متاسفانه در اثر حفاظت نشدن و همچنین پیری و کهولت هم اکنون در حال نابــودی ست و یک استخر یا سل قدیمی هـم دارد . که جهت ذخیره آبیاری مزارع شالی ، آن را از آب رودخانه مرغک ضیابر پر می کنند .

 

ارسالی از : gile-tanz.gilblog.ir

منبع: سایت کرکان بندرانزلی

بازدید:3,239بار , ارسال شده در : ۱۹ام فروردین, ۱۳۹۱; ساعت : ۷:۳۳ ق.ظ
تعداد نظرات : ۱
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • عقیل حق شناس گفته: ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰

  با سلام خدمت مدیر محترم سایت کرکان
  باتبریک سال جدید خدمت جنابعالی و آرزوی موفقیت روزافزون در راه رسیدن به اهداف آتی ، خواهشمند است با بازدید از وبلاگ گفنه های او و ارایه نظر اینجانب را مورد لطف خود قرار دهید .با تشکر. ارادتمند عقیل حق شناس
  aghilhaghshenas.blogfa.com

 • جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید