نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
بازدید امروز : 1055
بازدید دیروز : 1529
تعداد نظرات : 3467
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 2164469
خروجی فید امروز : 19
ورودی گوگل امروز : 4
افراد آنلاین :6 نفر
WELCOME TO Vilage Karkan Bandar_E Anzali

 

موقعت جغرافیا یی پره سر
بخش پره سر . در مغرب و شمال شهرستان رضوانشهر قرار دارد. از شمال به بخش اَسالِم (در شهرستان طوالش )، از جنوب به بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر و شهرستان ماسال ، از مشرق به دریای خزر و از مغرب به شهرستان خلخال محدود می شود و مشتمل است بر دو دهستان به نامهای دیناچال و ییلاقی اَردِه و شهر پره سر.

وشش گیاهی پره سر مشتمل است بر درختان توسکا، اوجا، افرا، مَمرز، شمشاد، گردو، نمدار، راش ، درختان پهن برگ نواحی کوهستانی و جنگلی ، و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان ، بارهنگ ، ثعلب ، گل خطمی ، پونه ، کاسنی ، وَن ، غاز ایاقی و مازو ؛ حیات وحش آن شامل شغال ، گراز، روباه ، سمور و خرس است . این ناحیه زیستگاه طبیعی پرندگانی چون قرقاول ، چکاوک ، غاز و مرغابی وحشی است .

اهالی پره سر عمدتاً به کشاورزی ، باغداری ، دامداری و پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. محصول عمدة آن برنج و دیگر محصولات مهم آن گندم ، جو، نباتات علوفه ای و میوه هایی مانند ازگیل و گلابی و سیب است . صادرات این بخش برنج ، میوه ، عسل ، ماهی ، صنایع دستی چوبی ، گلیم و جاجیم است (سازمان جغرافیائی نیروهای مسلح ، ج 15، ص 104). ایجاد کارخانه و کارگاههای چوب بری و نجّاری و تولید فرآورده های چوبی زمینة اشتغال روستاییان بخش پره سر و نقاط دیگر را فراهم آورده و از مهاجرت آنان به شهر کاسته است .آب کشاورزی از طریق رودخانه و آب آشامیدنی از چاههای عمیق و نیمه عمیق از طریق لوله کشی تأمین می شود (سازمان جغرافیائی نیروهای مسلح ، همانجا). راه اصلی رضوانشهر ـ هشتپر از مشرق این بخش می گذرد.

 

گویش اهالی منطقه
بیشتر سکنة بخش پره سر با گویش طالشی و گیلکی و بعضی از روستاییان به زبان ترکی سخن می گویند. اکثر مردم آن سنّی شافعی و عده ای دیگر شیعه اند. اثار تاریخی پره سر  بقعة سلطان برزکوه در قلة برزکوه و سفیدمسجد یا اسپیه مزگت که قدیمترین مسجد منطقة ییلاقی اَرده و پره سر است و گچ بری و کتیبه ای به خط کوفی دارد (پوراحمد جَکتاجی ، ص 570؛ رهنمایی ، ص 468).

بر اساس تقسیمات کشوری در 1355ش و 1365ش ، پره سر از دهستانهای بخش طالش دولاب بود و در شهرستان طالش قرار داشت و بر اساس آخرین مصوبات وزارت کشور (ایران .وزارت کشور. معاونت سیاسی واجتماعی ، ص 50)، بخش پره سر در 1376ش در شهرستان رضوانشهر تشکیل شد.

شهر پره سر ، مرکز بخش پره سر. در ارتفاع پانزده متری از سطح دریا، بر سر راه کنارة جنوب غربی دریای خزر، در مسیر راه بندر انزلی ـ آستارا قرار دارد 1375ش. حداکثر دمای آن در تابستان ْ 34، حداقل آن در زمستان ْ 3-، و میانگین بارش سالانة آن 100 ، 1 میلیمتر است . در مغرب شهر، کوههای گیلَنج هونی و هفت هونی قرار دارد. رودهای متعددی از این کوهها سرچشمه می گیرد و اراضی پیرامون شهر را آبیاری می کند. مهمترین آنها دیناچال است که در سه کیلومتری مغرب پره سر در جهت جنوبی ـ شمالی به دریای خزر می ریزد مین). شهر پره سر از نظر موقعیت طبیعی و جغرافیایی در ناحیة جنگلی ـ خزری واقع شده و وجود رود، آب فراوان ، راه ارتباطی ، فعالیتهای کشاورزی و نیز نزدیکی به ساحل از مهمترین عوامل مؤثر در شکل گیری و گسترش آن بوده است . در اطراف شهر چندین تفریحگاه وجود دارد.
زیارتگاهای پره سر: مقبرة سید نجم الدین در آبادی «جنبِ سرا»ی پره سر که تاریخ تحریر شجره نامة آن به بیش از سیصد سال پیش می رسد؛ زیارتگاه شیخ ابوالمعالی ؛ بَرزِه تُربه در آبادی صیقل سرا و زیارتگاه مُلاتُربه در آبادی ملاّ محله که در آن سنگ گورهای قدیمی دیده می شود. پره سر در 1341 ش شهر شد و با تشکیل بخشِ پره سر، به مرکزیت آن درآمد.

 

ابشار ویسادار

آبشار ويسادار از زيباترين آبشارهاي ايران و سومين آبشار مرتفع استان گيلان است. اين آبشار به معني “سايه درخت بيد” است که در 16 کيلومتري شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده و همچون نگيني در دل جنگلهاي زيبايي اين منطقه مي درخشد.
ابهت اين پديده طبيعي براي هر بيننده جالب و جذاب است به ويژه وقتي از پايين به اين آبشارنگريسته مي شود با ابهت و زيبايي صد برابر آبشار ويسادار مواجه مي شوي، صداي ريزش آب از ارتفاع حدود 20 متري و نيم دايره اي که آب در دل سنگ و صخره براي رسيدن به دريا ايجاد مي کند، ديدني است.
صداي پرندگان و شرشر آب و نور خورشيد که از لابه لاي شاخ و برگ درختان به زمين مي تابد منظره اي فوق العاده به وجود آورده که کم نظير است.
البته زيبايي هاي اين پديده طبيعي آنقدر زياد است که نمي توان وصفش کرد و به قولي آبشار ويسادار را بايد ديد، نه اينکه راجع به آن نوشت.
با اين وصف زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي گردشگري استان گيلان به حدي است که نه با نوشتن قابل توصيف است و نه با ديدن چون طبيعت به گيلان چنان جاذبه‌اي داده که حتي ديدن تعداد کمي از اين جاذبه‌ها در سالهاي متوالي براي جهانگردان و ايرانگردان امکانپذير نيست.
آبشارهاي زيبا نگين گردشگري استان گيلان است
اگر امارات و شيخ‌ نشينهاي عربي با احداث سواحل مصنوعي و … گردشگري خود را توسعه بخشيده‌اند، صرف وجود جاذبه ‌اي به نام آبشارهاي ايران زمين‌ کافي است تا در صورت برنامه ‌ريزي، تمامي معادلات موجود در گردشگري منطقه به هم بريزد.
بدين ترتيب ” آبشار ويسادار” موقعيت منحصر به فردي براي توسعه گردشگري در منطقه سرسبزغرب استان گيلان به وجود آورده است که بايد با ايجاد زير ساختهاي مناسب گردشگري و جذب توريسم ازاين موقعيت بهره برداري بهينه صورت گيرد.

 

پیشنهادی برای گسترش گردشگری این منطقه.

1- نصب تابلو از مشخصات آبشار،

2- ساخت امکانات رفاهي و تفريحي و تامين زيرساختهاي گردشگري منطقه ضرورتي است که مسئولان بايد به آن توجهي ويژه داشته باشند.

3- نصب تابلويي در شهر پره سر که عکسي از آبشار بر آن نقش بسته باشد راهنماي خوبي براي مردم و معرفي آبشار به مسافران خواهد بود.

4- ساخت يک يا چند کلبه سنتي به جوانان براي ارائه خدمات به مسافران و گردشگران ضرورتي ديگر است.
به هر حال وجود آبشار ويسادار براي مردم پره سر نعمت بزرگي است اگر بتوان از اين نعمت خدادادي به نحو احسن استفاده کرد بي شک بر درآمد مردم، توسعه شهر و بخش پره سر اثر مثبت خواهد گذاشت.

به هرحال تقويت و حمايت از اقتصاد گردشگري به توسعه استان منتهي شده و به آن شتاب بيشتري مي بخشد از اينرو بايد در برنامه ريزي هاي توسعه به مناطق گردشگري و احياء و تقويت زير ساختهاي اين مناطق توجه بيشتري کرد و اعتبارات ملي و استاني براي مديريت و ساماندهي آثار تاريخي و مناطق نمونه گردشگري جذب کرد.

منابع:

ایران . وزارت کشور، تقسیمات کشور شاهنشاهی ایران ، تهران 1355 ش ؛ همو، فهرست واحدهای تقسیمات کشوری تا پایان شهریورماه 1365 ، تهران 1365 ش ؛

ایران . وزارت کشور. معاونت سیاسی و اجتماعی . دفتر تقسیمات کشوری ، نشریة تاریخ تاسیس دار: ] تقسیمات کشوری 1378 [ ، تهران 1378 ش ؛

محمدتقی پوراحمد جکتاجی ، «بقاع متبرکه و اماکن مذهبی گیلان » در کتاب گیلان ، ج 1، تهران : گروه پژوهشگران ایران ، 1374 ش ؛

محمدتقی رهنمایی ، «گیلانگردی »، در کتاب گیلان ، ج 2؛

حسین ریاضی ضیابری ، «پتانسیلهای معدنی گیلان »، در کتاب گیلان ، ج 1؛

کتاب تالشنامه از حسینی

 

گردآوری: ندا انجه ای

دانشجوی مدیریت جهانگردی

منابع:

وبلاگ جهانگردی مریم واقف (guilanview.blogfa)

سایت کرکان بندرانزلی (www.karkan.ir)

 

بازدید:4,585بار , ارسال شده در : 29th آوریل, 2011; ساعت : 4:58 ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید