نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
بازدید امروز : 1309
بازدید دیروز : 1470
تعداد نظرات : 3436
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 854849
خروجی فید امروز : 22
ورودی گوگل امروز : 8
افراد آنلاین :7 نفر

 

روستای قدیمی ، سرسبز و زیبای پنابندان دارای مردمی خونگرم و مهمان نواز از توابع دهستان خرارود شهرستان سیاهکل که در ۱۲ کیلو متری شهرستان و ۳۰ کیلومتری مرکز استان گیلان یعنی رشت قرار دارد . روستا دارای ۱۲۰ خانوارو تقریباْ ۶۰۰ نفر جمعیت می باشد . شغل اصلی مردم روستا کشاورزی ( برنجکاری) ودرکنار کار کشاورزی دامداری (پرورش گاو ) به صورت سنتی رایج است . محصول اصلی روستا برنج بوده و در سالیان گذشته پرورش کرم ابریشم در روستا رایج بوده که به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر جز عده ی معدودی دیگر کسی به این کار مبادرت نمی کند. طبق گفته ی قدیمی های روستا محل قرار گرفتن روستا بر می گردد به جایی که الان شالیزارهای روستا قرار دارند وروستا طی سالیان نه چندان دور چند بار تغیر مکان داده و دلیل اصلی آن تنها باران های سیل آسا و بالا آمدن و طغیان رودخانه سفیدرود بوده است که در مرحله ی آخر مردم به محل فعلی روستا که ۷ الی ۸ متری از سطح زمینهای کشاورزی بلندتر است و امکان آب گرفتگی وجود ندارد نقل مکان کرده و سکنی گزیده اند . نوع خانه های روستا در قدیم از مصالح رایج در گیلان بوده و ساخت خانه ها هم به طور سنتی صورت می گرفته که امروزه جز تعدادی بقیه از بین رفته است . زمینهای شالیزار روستا از محل کانال فرعی منشعب از سد انحرافی سنگر و رودخانه کیاجوب (درگویش محلی مردم کوجه) منشعب از همان کانال آبیاری می شوند . ارتباط مردم روستا بیشتر با شهر سیاهکل به علت نزدیکی و وجود بازار محلی در دوروز هفته ( دوشنبه ـ پنج شنبه ) برای تامین مایحتاج و در عین حال با مرکز استان یعنی شهر رشت می باشد .

 

برنج

برنج از خانه گندمیان است . می گویند بیش از دو هزار سال است که برنج در سواحل خزر کشت می شود . بنا بر روایتی برنج از هندوستان و از راه پاکستان به ایران راه یافته و کم کم به گیلان رسیده است و باز هم طبق گفته ها و شنیده ها برنج اول با رنج(یعنی بدست آمده با رنج و زحمت ) بوده که بعدها برنج خوانده شده است . ارقام تحت کشت در روستا دو نوع هاشمی و علی کاظمی می باشد ولی در گذشته ارقامی مانند : حسن سرا ، بی نام ، دم سیاه ، خزر ، چمپا ، نعمت ، ندا و غیره کشت می شده که امروزه از کشت آن ها خبری نیست .

برنج و برنجکاری جزئی از هستی مردم روستا و کلاً گیلانیان می باشد و قدمتی به بلندای تاریخ این مرزو بوم کهن دارد ودر تمام جلوه های زندگی مردم روستا اهم از غم و شادی ، تولد و مرگ نمودار است . بوی جان فزایش در سراسر منطقه پراکنده میشود ، عطری که حاصل دسترنج زنان و مردان پرتلاش و خستگی ناپذیر گیل است .

 

آب و هوا

آب و هوای روستا مثل مناطق دیگر استان گیلان و کلاً سواحل خزر آب و هوایی معتدل می باشد که تحت تأثیر آب و هوای کوهستانی البرز و در یای خزر است .

 

شهدا

روستای پنابندان در سالهای دفاع مقدس ۴ شهید گلگون کفن تقدیم کشور نموده است .

شهید هوشنگ شریفی ، شهید نادر کریمی ، شهید احمد طلوعی و شهید ابراهیم کریمی

 

منبع: panabandan.blogfa.com

بازدید:3,862بار , ارسال شده در : ۲ام دی, ۱۳۸۹; ساعت : ۷:۱۲ ق.ظ
تعداد نظرات : ۰
آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد
جستجو
مدیریت
سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
www.kargan.ir
نیز در دسترس می باشد.
مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

شبکه های اجتماعی کرکان
تبلیغات
HTML
محبوب ترین مطالب
آرشیو ماهانه

برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید