نویسندگان
تبلیغات
کد HTML تبلیغ
بازدید از سایت
امروز : ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
بازدید امروز : 709
بازدید دیروز : 1627
تعداد نظرات : 3458
تعداد مطالب امروز :0 عدد
تعداد مطالب : 1798
کل بازدیدها : 1886771
خروجی فید امروز : 16
ورودی گوگل امروز : 1
افراد آنلاین :3 نفر

روستاي گورندان رابيشتر بشناسيم
روستاي گورندان يكي از روستاهاي زيباي شهرستان لاهيجان – استان گيلان با مردماني خونگرم و مهمانوازمي باشد همسايگان اين روسنا،روستاي كوشال-سياهگوراب-نخجير كلايه(قاضي محله)-نوبيجار سپهر پشت مي باشد فاصله تا شهرستان لاهيجان سه و نيم كيلو متر است ايستگاه خطي روستا از محله امير شهيد شهر شروع و پس ازگذشتن روستاهاي بيجاربنه- نخجيركلايه(قاضي محله)- گورندان به روستاي كوشال ختم مي شود روستا از سه محله( بالا محله – ميان محله و پائين محله) تشكيل شده است و ميان محله و پائين محله داراي اعضاي شورا واحدي مي باشند ميان محله داراي مسجد اكبريه بالا محله داراي مسجد امام حسن مجتبي (ع) و پائين محله داراي بقعه آقا پير خوبان است كه زيارتگاه اهلي روستاي گورندان و روستا هاي اطراف مي باشد در طول جنگ تحميلي اين روستا سه شهيد تقدم انقلاب نموده است كه مرقد پاك شهيد عسگر شهيديان(پائين محله- آقا پير خوبان)سربازشهيد رضا غفوري راد (ميان محله)سربازشهيد حسين صاحبي پور (بالا محله) مي باشدو سپاهي شهيد اسماعيل مرادي و سربازشهيد ارجمند از بالا محله روستا است كه به دليل ساكن بودن اقوام آنان در لاهيجان و رامسر مزار آنان در آن مناطق مي باشد.محصول اصلي روستا برنج بوده است ولي در كنار آن مردم منطقه به كشت صيفي جات از جمله انواع سبزي جات خيار –گوجه سير و پياز مي پردازند. روستا داراي مدرسه ابتدايي بوده ولي مانند مدارس مناطق ديگر روستايي به دليل مهاجرت جوانان روستا به ديگر شهر ها خالي از دانش آموز بوده است شايد محصلين مدرسه به 15 نفر هم نمي رسد مدرسه اي كه شايد تا سي سال قبل حداقل 100دانش آموز داشته است روستا داراي شركت تعاوني سپهر بوده است كه به دلايل نامعلومي تعطيل مي باشد همچنین نوجوانان و جوانان روستا علاقه زیادی به ورزش کردن دارند. و زمين ورزشي جوانان ورزشدوست محله شايد 20سال است هيچ تغييري در ساخت و سازهاي آن ايجاد نشده است و عليرغم پيگري هاي شوراي فبلي و فعلي روستا از طريق اداره تربيت بدني شهرستان لاهيجان نتيجه اي حاصل نشده است. و جوانان ورزش دوست در سر در گمي كامل بسر ميبرند. اين در حالي است كه جوانان ورزشي دوست روستا در مسابقات روستا هاي اطراف شركت مي نمايند مقام هاي اول يا دوم راكسب نموده اند. اداره تربيت بدني با احداث سالن ورزشي مي تواند از بسياري از انحرافات اجتماعي غير قابل پيش بيني جلو گيري نمايد.. نمونه اي ديگر از بي توجهي مسئولين شهر عدم آسفالته كردن يك كيلو متر از جاده آسفالته تقاطع جاده روستاي نوبيجار به جا ده آسفالته بيجاربنه به گورندان است كه واقعا،مردم را در تنگنا قرار داده است مسوولين شهرستان نه در اين روستا در روستا هاي مجاور هم براي مردم منطقه سرمايه گزاري ننموده اند اين بي توجهي مسئوولين پس از گذشت 30سال از عمر انقلاب با عطف توجه نزديكي به شهر- سطح سواد مردم منطقه قابل اغماض نمي باشد. متاسفانه كانديداهاي مجلس كه دستي در بر آورده كردن نياز هاي روستاها دارند پس از كسبراي تعهدي براي انجام وعده هاي خود ندارند.

ويژگي هاي مردمان روستای گورندان
اهالي این روستا افرادی مهربان و سخت کوش می باشند و هميشه آماده کمک به هم نوعان خود مي باشند ، کلیه ساکنین روستا در انجام امور با هم دیگر همکاری خوبی دارند و در بسیاری از امور به همدیگر کمک می کنند هم اكنون در ميان محله گورندان در مجاورت مسجد اكبريه اهالي در حال احداث مسجد هستند، شغل اغلب مردم روستا کشاورزی به همراه دامداری(نگهداري گاو محلي) و غيره میباشد . مردم روستا افراد متدین و مومنی بوده و در انجام امور مذهبی هرگز کوتاهی نمی کنند ، بسیار پایبند به به اصول اخلاقی و دینی می باشند آنان در بسیاری از مراسم مذهبی شرکت می کنند .
در اخر اینکه روستای ‘,گورندان با تمام وسعت خود مردمانی مهمان دوست و مهمان نواز دارد. براي ديدن مناظر زيباي گورندان تلاش نمائيد زيرا چيزي از دست نمي دهيد انشاءاله در آينده تصاويري زيبا از روستاي گورندان به متن اضافه خواهم نمود.

نويسنده : مسلم اكبري گورنداني

منبع: سایت پاشاکی

آرشیو مطالب
ارسال نظر جديد

 • صبورا گفته: ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۵

  با عرض سلام خدمت شما عزیزانی که این سایت زیبا را طراحی و به نمایش گذاشتید واقعا جای این جمله را دارد که بگوییم احسنت و دست مریزاد که روستاهای گیلان را به این زیبایی توصیف نموده اید

  • مسلم اکبری گورندانی گفته: ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵

   به نام آنکه هرچه داریم از اوست.
   وبا سلام صددرودبه همه دوستان.
   معرفی روستای گورندان وکار مشابه اینچنینی کار دشواریست.بایدهم دوستان دست بدست هم بدهیم تا سوابق تاریخی و دیدنیها ومراسم های روستا را معرفی کنیم. اگر اندکی به گذشته برگردیم می بینیم شخصیت های زیادی داشتیم که متاسفانه به رحمت الهی پیوستند و ما نسل امروزی نتوانستیم از دانش شان استفاده کنیم.انشا ءاله در جایی دیگر مبسوط خواهم نوشت.پس همه باهم برای آبادانی و معرفی روستا بکوشیم چون راه دیگری وجود ندارد!
   تا مجالی دیگر بدرود
   مسلم اکبری گورندانی

 • مرتضی کریمی دموچالی گفته: ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳

  سلام خسته نباشید واقعا دستتون درد نکنه

 • مسلم كبري گورنداني گفته: ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

  درود بر همه دوستان.در وصف زادگاهم، روستای گورندان، هر چه بگویم ،باز نا گفته های دارم.همدلی و هم زبانی اهالی روستا، در بر پایی مراسم های ماه محرم زبان زده خاص و عام است.که جا دارد از اعضاء محترم شورا(آقایان نقی همتی.ناصر علیزاده.عباس عابدینی)خصوصا دهیار دوست داشتنی جناب آقای حمید آرمیده تشکر و قدر دانی گردد.با توجه به اینکه روستا متشکل از بالا محله. پایین محله (بقعه متبرکه پر خوبان )(میان محله )می باشد.ولی نحوه مشارکت مردم در کارهای عام المنفعه، همه یکدل و یک زبان می باشند.دقیقا برگزاری مراسمات جنبه مردمی و سنتی و به دور ازشائبه وابستگی به نهاد،موسسه و خیریه ای رامتجلی می نماید.موضوعی که شاید خیلی از روستاه ها ناخواسته در گیر آن باشند.در روستا هم اکنون چهار سایت خبری فعال بوده و در راستای تقویت اندیشه مردم کوشا می باشند.ناگفته ها بماند برای وقتی دیگر. سبز باشید.

 • مسلم اكبري گورنداني گفته: ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

  با سلام و احترام
  در وصف رفتار و بزرگداشت مناسبت های ماه محرم قابل ذکر است که تعامل مردم باتجمع در مساجد محل این ایام را گرامی می دارند. دسته های سینه زنی و زنجیر زنی بر اساس تقویم تنظیمی به سمت روستاهای قصاب محله.بیجار بسته سر. کوچکده.کوشال سیاهگوراب.متعلق محله.نو بیجار.سپهر پشت و حاج سلیم محله حرکت می نمایند.متعاقب آن مردم روستاهای مجاور ایام ماه محرم را گرامی میدارند.روز عاشورا عزاداران حسینی روستا با ورود به شهرلاهیجان از هفت محله شهر عبور کرده و مراسم خود را در مزار آسید محمد یمینی شهر به اتمام می رسانند. خوشبختانه تعامل وهمکاری اعضاء و شورای اسلامی روستا ها قابل ستایش می باشد.جا دارد که از دهیار محترم جناب آقای حمید آرمیده و اعضاء پر تلاش شورای روستا تشکر و قدر دانی گردد.

 • در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی یا گیلکی تایپ کنید.
  • نظرات در ارتباط با همین مطلب باشد در غیر اینصورت از « فرم تماس با مدیریت » استفاده کنید.
  • «مدیر سایت» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور یم.
  • نظرات پس از تأیید مدیریت سایت منتشر می‌شود.  جستجو
  مدیریت
  سایت کرکان بندرانزلی با دامنه
  www.kargan.ir
  نیز در دسترس می باشد.
  مرحوم تقی کرکانی خان قدیم کرکان

  روستای کرکان در منطقه جلگه ای و در کنار جاده کپورچال-آبکنار واقع شده دارای نسق 85 ساله (تاتاریخ 1363 شمسی)بوده و از نظر ثبتی جزء بخش 7 حومه انزلی و سنگ شماره 6 میباشد و مسافتش تا کپورچال 7 کیلومتر و تا انزلی 27 کیلومتر است . . .

  شبکه های اجتماعی کرکان
  تبلیغات
  HTML
  محبوب ترین مطالب
  آرشیو ماهانه

  برای اشتراک در خبرنامه کرکان ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید